Mahfi Eğilmez – Türkiye Ekonomisi ve Aşırı Isınma

Mahfi Eğilmez

Mahfi Eğilmez’in bugünkü yazısı

Otomobil Motoru Niçin Isınır ve Sonucu ne Olur?
Otomobil motorunun çalışırken ısınması normaldir. Bunun normal kabul edilebilmesi için otomobilin motor ısı göstergesinin, araçtan araca değişiklik gösterse de, genellikle 90 dereceyi geçmemesi gerekir. Eğer gösterge 90 dereceyi geçiyorsa o zaman motorun aşırı ısındığı anlaşılır. Aşırı ısınan motor, bozulabileceği gibi araca da zarar verebilir.

Normal olarak araçtaki soğutma sistemi motor ısındığında devreye girer ve ısıyı düşürür. Müşür denilen parça, arabanın motor ısısı belli bir dereceye ulaştığı zaman araba fanının çalışmasını ve motoru soğutmasını sağlar. Eğer müşür bozulmuşsa fan çalışmaz ve motoru soğutamaz. Isınmanın bir nedeni de kalorifer sisteminin düzgün çalışmaması olabilir. Soğutma sisteminde motor içinde dönen su, aracın kabinini ısıtmak için de kullanılır. Bu su, motor içerisinde devri daim yaparken kalorifer radyatöründen geçer ve kalorifer açıldığında arabanın içini ısıtır. Eğer kalorifer radyatörünün petekleri tıkalıysa burada bekleyen sıcak su çevresine fazla ısı yayarak motorun da ısınmasına yol açabilir. Aşırı ısınmanın bir başka nedeni elektrik sisteminden kaynaklanan bir arıza olabilir. İlk akla gelecek olanlar bunlar olmakla birlikte başka mekanik nedenler de olabilir. Öncelikle bu tür mekanik arızaların olup olmadığının gözden geçirilmesi ve bunlarda bir bozukluk varsa onların tamir edilmesi gerekir.

Bu mekanik arızaların dışında sürücünün otomobili kullanım biçiminden kaynaklanan ısınma da söz konusu olabilir. Aracı sürekli yüksek devirde kullanmak motorun aşırı ısınmasının nedeni olabilir. Aracı yüksek devirde kullanmak, sürtünmeye bağlı olarak arabada aşırı ısınmanın meydana gelmesine neden olur ve bu durum arabanın soğutma sistemini zorladığında arabada aşırı ısınma meydana gelir.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

“Mahfi Eğilmez – Türkiye Ekonomisi ve Aşırı Isınma” ile ilgili 1 yorum

  1. Reis eğer büyük hatalar yapmaz, her işe burnunu sokmaz, her kuruma karışmaz ve eski hatalarını tekrarlamaz işi ehillerine bırakır ise yavaş yavaş her şey rayına oturur.fakat eski hastalıkları tekrar eder ise şapa otuturuz bu sefer.fakat işin ilginç tarafı karşısında aklı selim bir muhalefet yoktur.bitmiş tükenmiş kadroları olmayan vizyonsuz öngörüsüz akılları fikirleri rant rant rant .chp de muharrem ince de gelse bir şey olmaz memurdan devleti yöneten olur ise bu ülke bitmiş demektir.devleti yönetecek iyi eğitim yapmış bir kaç dil bilen ve devleti bir şirket gibi yöneticiler beklemekteyiz.

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.