Merkez Bankası rekor faiz indirimine gitti

Gökhan Şen

Merakla beklenen Merkez Bankası Para Politikası Kurulu kararı açıklandı.

Bloomberg HT anketine katılan ekonomistlerin ortalama beklentisi haftalık repo faizi olan politika faizinin 250 baz puan indirimle yüzde 21,50 olarak belirlenmesiydi. Rasyonel beklentiler ile indirimin büyüklüğü 2,5 puan tahmin edilirken ‘fısıltı tahmini’ 4-5 puan civarındaydı.

Piyasa tepkisinin kurda ve faizde olumsuz olmamasını buna bağlayabiliriz. Bir diğer neden ise zaten kur takası faizlerinin bu bölgeye yakın bir fiyatlama yapmış olmasıydı. Unutmadan, dünyadaki faiz hadlerinin çakılıyor olmasını tekrar tekrar vurgulamak gerekir. Örneğin, henüz dün İsviçre’de 50 yıl dahil tüm vadelerde getiriler negatif bölgeye battı…

Yeni MB’nin açıkladığı metin öncekine oranla bambaşka. Yeni diyorum çünkü metnin hem içeriği hem de biçimi yenilendi. Son Başkan Çetinkaya’nın politika metni oldukça sade ve toplamda 159 kelimeydi. Yeni Başkan Uysal ise kendini 353 kelimede ifade etmiş.

Yeni metinde sektörel vurgular dahi var. Turizm sektörünün örneğin olumlu katkısından bahsediliyor. Büyümeye ilişkin ifadeler yukarı revize edilirken, enflasyondaki düşüş süreci çekinmeden vurgulanmış. Hatta diyor MB, düşüş bizim beklentimizi de aşacak.

Neydi beklenti Nisan Enflasyon Raporunda? Yüzde 14,70.

Enflasyondaki düşüşün temkinli para politikası duruşu ile süreceğini söylüyor MB metni. Bu sebeple 425 baz puan indirime gidildiği belirtiliyor.

Başkan Uysal daha önce yaptığı açıklamada bundan sonra reel faizin önemli olacağını ve sıkılığın ölçüsünün bu olacağını açıklamıştı. Reel faize doğal olarak beklenen enflasyona göre bugün ödenecek faiz diye bakabiliriz.

MB yıl sonu enflasyonun kendi tahminlerinin altında kalacağını bekliyorsa demek ki yüzde 14’ün altına inebilecek bir TÜFE hayal ediyordur. Bu durumda ‘makul’ reel faiz ödediğimiz dünyada politika faizimiz kabaca yüzde 17 civarında olacak diyebiliriz. Buna göre, TCMB’nin bu indirimden sonra başka büyük faiz indirimlerine gitmeyeceği çıkarımını yapabiliriz.

TAHVİL-BONO PİYASASINDA NASIL YATIRIM YAPILIR? UZMANINDAN HEMEN ÖĞRENMEYE BAŞLA!

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.