Türkiye’ye yatırım için en iyi zaman

Vahap Munyar

BOSCH Türkiye ve Ortadoğu Başkanı Steven Young, Türkiye-Almanya İş Konseyi Başkanı şapkası da dikkate alınarak Volkswagen’in merakla beklenen yatırımıyla ilgili görüşü sorulduğunda, şirketini örnek gösterdi:

– Bosch Grubu, Türkiye’de 100 yılı aşkın süredir faaliyet gösteriyor. Bosch’u Türkiye’ye ilk getiren kurucumuz Robert Bosch’un kendisi olmuş. 1970’li yıllardan beri de Türkiye’de üretimimiz var.

Doğrudan Volkswagen’le bağlantılı olmasa da Alman şirketlerinden Türkiye’ye yeni yatırıma gelmeyi düşünenlerden görüş soran olduğunda verdiği yanıtı paylaştı:

– Mercedes, Siemens, Bosch, MAN gibi Alman devleri uzun yıllardır Türkiye’de faaliyet gösteriyor, üretim yapıyor. Biz Türkiye’de bulunmaktan memnunuz.

Bosch Türkiye’nin 2018 verilerine işaret etti:

– Geçen yıl 19 milyar liranın üzerinde satış geliri elde ettik. TL bazında yüzde 26’lık ciro büyümesi gerçekleşti. İhracat gelirimiz ise 12.1 milyar lira oldu.

Ülke ihracatındaki ağırlıklarına dikkat çekti:

– Türkiye’nin toplam ihracatının yüzde 1.5’ini Bosch Grubu gerçekleştiriyor.

17 bin 59 kişiyi istihdam ettiklerini belirtip, yatırıma değindi:

– Geçen yıl 1 milyar liranın üzerinde yatırım yaptık. Bu yıl da 1.2 milyar liralık yatırım planlıyoruz. Türkiye’de istikrarlı büyümemiz sürüyor.

Türkiye’de 4 Ar-Ge merkezlerinin olduğunu vurguladı:

– Ar-Ge yatırımlarımız 200 milyon lirayı buldu. Ar-Ge merkezlerimizden 700’ü aşkın çalışanımızla Bosch dünyasına hizmet ihracatı da yapıyoruz.

TEMEL ANALİZ İLE NASIL HİSSE SEÇİLİR? UZMANINDAN HEMEN ÖĞRENMEYE BAŞLA!

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.