“Pax Erdoğana” bitti

– wp:paragraph –>

16 ve 17ci Yüzyıl bir çok tarihçiye göre Avrasya’da “Pax Ottomana” yani Osmanlı Barışı dönemidir. Bu 2 Yüzyıl zarfında Akdeniz Havzası, Balkanlar, Orta Doğu ve Kafkaslar’da “tek güç” haline gelen Osmanlı Atalarımız’ın bölgelerin istikrar ve refahına katkı veren bir hegemonluk görevi ifa ettiği iddia edilir.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

20ci Yüzyıl ise Pax Brittannica ile başladı, 2ci Dünya Savaşı’ndan sonra yerini Pax Americana’ya bıraktı. Halihazırda Yerküre’de bizi de çevreleyen belirsizlik, güvensizlik ve kaos hissi, Çin ve Rusya’nın ABD hegemonyasına meydan okumasından kaynaklanır. Bu meydan okuma dönemi ya açık savaşla, ya da Büyük Güçler’in yeni bir küresel paylaşım dengesinde uzlaşması ile sona erecek.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

Türkiye’de Pax Erdoğana yani Başkan Erdoğan’ın tek tabanca ülkeyi yönettiği dönem fiilen Ergenekon davaları ile başladı ve 23 Haziran İstanbul seçimleriyle sona erdi. Burada derhal bir açıklama yapmak şart. Pax Erdoğana’nın sona ermesi, Erdoğan’ın Başkanlık’tan gitmesi, hatta AKP’nin MHP desteğiyle veya tek başına iktidarını başka parti veya partilere devretmesi anlamını taşımıyor.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

Erdoğan görev süresinin bitimine kadar Başkan kalacak, hatta ekonomiyi eski ihtişamına restore etmeyi başarırsa belki yeniden seçilecek. AKP, Erdoğan’la veya Erdoğan’sız iktidarın en güçlü adayı olmaya da devam eder. “Pax” kavramının arkasında “kaderini tayin etme”, “tek başına tüm rakiplerin toplamından daha güçlü olma”, “tek ve nihai karar alıcı” fonksiyonunu ifa etme gibi kavramlar yatar.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

TEMEL ANALİZ İLE NASIL HİSSE SEÇİLİR? UZMANINDAN HEMEN ÖĞRENMEYE BAŞLA!

– /wp:paragraph –>

– wp:heading {“level”:6} –>

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

– /wp:heading –>

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir