Piyasalarda Olumlu Hava ve Teknik Dinamikler

Dün endeks ikinci seansta 78 bin seviyesinin üzerini gördükten sonra 77.600 seviyesine kadar geriledi ve 77.682 puandan kapandı.

İkinci seans başlarken, Avrupa borslaarındaki yukarı yönlü hareket alımlara sebep olunca biz de 78 bin seviyesinin üzerini gördük. Ama 16:30’da ABD borsalarının açılması ve aşağı yönlü hareketler sonrasında, BIST-100 endeksi de geri çekilmeye başladı ama bu geri çekilme sırasında güçlü işlem miktarlarıyla gerçekleşen satışlar yoktu. Bu sabah genelde dış borsaların havası fena değil. DAX yüzde 0.50 civarında yukarıda bulunurken, ABD endekslerinin future’ları da %0.30 yukarıda bulunuyor. Doğal olarak bizim borsa da açılışta hafif dalgalanma yapsa da yeniden artış geçerek az önce 78 bin seviyesini gördü.

Yaklaşık olarak 12 Şubat tarihinden bu yana yabancı takasının arttığını görüyoruz. Aşağıdaki grafik yabancı takasındaki son durumu gösteriyor.

YABTAKAS-9-03-2016

Bu grafikte görüldüğü üzere endeksin 69 bin seviyelerini görmesi sırasında yabancı takası %61.5 seviyesine kadar gerilemişti, fakat FED’in faiz artırım olasılığının azalması sonrasında, küresel piyasalarda risk iştahının artmasıyla birlikte yükselmeye başladı ve endeks 70 binin altındaki seviyelerden 78 bin seviyesine kadar geldi. Yabancı takası yeniden %65 seviyelerine gelir mi? bunun zor olduğunu düşünüyorum, çünkü kırılganlıklar artmış bulunuyor. FED toplantısı gelecek hafta çarşamba günü yapılacak olup, toplantıdan sonra piyasaların yönü çok daha önemli olacaktır. Eğer borsalar FED toplantısı sonrasında yükselmeye devam ederlerse, bunun arkasındaki sebep veya hikaye çok önemli olacaktır.

Aşağıda endeksin teknik grafiği bulunuyor.

BIST-9-03-2016

Grafikte görüldüğü üzere şu an endeks en güçlü direncine çok yakın bir seviyede bulunuyor. Tahminimce 78 bin civarında biraz zorlanacak ama yukarı kırıldığında hareket çok sert olacaktır, çünkü çok kritik bir direnç seviyesidir. Bu direnç yukarı kırılırsa, endeks hızla 80 bin seviyelerine doğru gidebilir. Endeks 69 binin altını görürken, 6 hafta arka arkaya düşüş olmuştu ve hisse satılmaması gerektiğini belirtmiş ve şu ana kadar yaptığım yorumlarda da genel olarak hissede pozisyonların korunmasını önermiştim. En son bir miktar hisse satılabilir dediğimde, ABD’den çok önemli veriler açıklanacaktı ve piyasaların bu veriler öncesinde stresli olacağını düşünmüştüm ama piyasa beklentime uygun hareket etmeyince 76 bin üzerine çıkıldığında yeniden pozisyon alınabileceğini belirtmiştim. Şu an ise hisse pozisyonlarında değişiklik önermiyorum. Önümüzdeki hafta salı gününe kadar eğer 78.200 direnci üzerinde kapanış olmazsa, bu iyi bir sinyal olamayacaktır. Bunu zamanı geldiğinde değerlendireceğiz. Grafikte dikkat ederseniz, 70 bin civarından başlayan yükseliş sırasında mum grafiklerde günlük artış miktarları yüksekti. Fakat 76 bin seviyesi geçildikten sonra, günlük hareket alanı daraldı ve yükseliş miktarları cılız kalmaya başladı ama yukarı yönlü hareket devam etti. Son bir haftadır endeksin düşük oranlarda artış göstermesi bir bakıma biraz temkinli hareket olduğunu gösteriyor. Özellikle yabancı emirlerinin gelmesiyle, 78 bin üzerine bir hareket olursa, herkes atlamak için hazır bekliyor. Fakat aslında yatırımcı için en sıkıcı ve karasızlığa neden olacak durum, endeksin yavaş yavaş geri çekilmeye başlayıp, 76 binlere doğru geri gelmesi ve sonrasında 76 bini sert aşağı kırmasıdır. Genelde 78 civarından 76 bine doğru azar azar gerileme olsa bile kimse satmaz ve bu bilinçli bir harekettir. Ama 76 bin aşağı kırılırsa ve bir anda bin puan üzerinde düşüş olursa, yine kimse satmaz ama bu sefer satamadığı için satmaz. Bu da şuursuz satamama hali olur. İşte herkes borsada işlem yaparken kafasında bunları hayal etmeli ve bu tür bir durum olduğunda nasıl hareket edeceğini önceden belirlemelidir.  Şu an aslında bu tür bir hareket beklediğim için değil, yatırımcıya bakış açısı vermek için yazdım bunları.

Endeksin bugün yine 77 bin ile 78.200 arasında dalgalandığını görüyoruz. Bu aşamada, şu an yapılabilecek en iyi tahmin endeksin 77 bin ile 78.200 aralığında dalgalanacağını söylemektir. Şu an ne endeksin günlük teknik göstergeleri ne de formasyonlar net bir yön belirtmiyor.

Dolar konusunda daha önceki günlerde verdiğim yorumda bir değişiklik yok. 2.90 sevieysinin altı görülebilir. 2.87-2.90 aralığı orta vade için çok iyi alım yerleri olabilir.

Herkese bol kazançlı bir gün olması dileğiyle…

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir