Piyasalarda Yeniden Yönsüzlük…

Geçen hafta sonu yazmış olduğum eğitici bültende bu haftaya ilişkin olarak endeks için 79.500-80.000 aralığını hedef olarak vermiştim. Endeks  79.415 seviyesinden aşağı döndü ve şu an yaklaşık 900 puan aşağıda, 78.500 civarında bulunuyor.

Dün aslında güne olumlu başlamıştı. Önceki akşam FED Başkanı Janet Yellen’in konuşmasında çok sürpriz bir şey yoktu. Bu yüzden piyasalarda hafif bir olumluluk dışında önemli bir hareket yaratmadı.  Borsa dün seans sonuna doğru sert bir satış yedi. Bu adeta bir kar realizasyonuydu. Bu sabah yükselerek açılması da bana pek anlamlı gelmedi ve  açılış sonrasında 78 binin altına geriledi. Şu an yeniden yukarı hareket yapıyor. Fakat bunun da çok bir anlamı yok. Bu aşamada, borsanın  76.000-80.000 kanalını kıramamış olması ve kanalın orta seviyesine dönmüş olması önemlidir. Şu an biliyoruz ki; FED Haziran ve Temmuz’da faiz artırmayacak. Yellen zaten bunu işaret etti. Buna rağmen endeksin 80 bin seviyesine ulaşmamış olması olumsuz bir durumdur.  En fazla gelecek pazartesi ve salıya kadar eğer 79.500 seviyesi aşılamazsa bu kötü bir haber olacaktır. Bu aşamada heyecana fazla gerek yok. Zaten endeks bazında önemli pek birşey olmadığı için endeks hakkında hafta başından bu yana birşey yazmadım.

Ayrıca şunu da belirteyim ki; son üç günde  yine çok sayıda şehit verdik ve insanlarımızı teröre kurban ettik. Böyle zamanlarda inanın insanın boğazına bir şeyler düğümleniyor ve asla içinizden bir şey yazmak gelmiyor. Babam rahmetli askerdi. Doğuda askerini şehit verdi. Ben 5 yaşımdaydım ama hayal meyal hatırlıyorum. Babam ne zaman bir şehit haberi duysa gözleri dolar ağlardı. Tüm bu tabloya karşı siyasilerin vurdum duymazlığını, “önemli” açıklamalar yapışlarını izledikçe kahroluyorum.

Sizlerden çok sayıda mail geldi. Sağlığımı soranlar var. Hepinize teşekkür ediyorum. Şu an için aslında piyasalar hakkında söylenecek çok fazla şey yok. Borsa 76 bin ile 79.500 aralığında kaldığı sürece random (rasgele) hareket edecektir. Dolar/TL kurunun 2.8750 civarına kadar gerileyebileceğini bültende belirtmiştim. Şu an gerileme devam ediyor ve dolar/TL kuru 2.8831 seviyesinde bulunuyor.  Bu seviyeler orta vadeli alım  için (3-6 ay)  oldukça uygun. Yeniden 2.80’e kadar gerileme beklemiyorum. En fazla 2.85 civarı olabilir ama garantisi yok.

Bu aşamada şimdilik yazacaklarım bunlar. Hepinizin Mübarek Ramazan ayını kutluyorum.

“Piyasalarda Yeniden Yönsüzlük…” ile ilgili 2 yorum

  1. TEŞEKÜRLER HOCAM SİZİN SIAHATLİ OLMANIZ BİZİ ÇOK MUTLU EDİYOR ALLAH UZUN ÖMÜRLER VERSİN.

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir