Portföyde altın oran dönemi

Zeynep Aktaş

– wp:heading {“level”:4} –>

Bu hafta piyasaların odak noktasında G20 zirvesi olacak. FED ve ECB açıklamaları ile global sermayenin yönelimi gelişmekte olan ülkelere kayarken TL varlıklara ilgi artacak. Altın ise portföylerin parlayan unsuru

– /wp:heading –>

– wp:paragraph –>

Piyasalarda gündemin ekonomiye odaklandığı bir döneme giriyoruz. Özellikle bu hafta G20 zirvesinden gelecek haberler, piyasalara yön verecek. Yurtiçi piyasada yılbaşından bu yana temkini elden bırakmayan yatırımcıların, global hareketin etkisini hissetmeye başlaması muhtemel.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

Son yaşanan piyasa hareketlerine bakıldığında döviz, faiz, borsa, altın arasındaki seçeneklerden ağırlıklı olarak döviz, altın ve faizin tercih edildiği görülüyor. BIST 100 Endeksi 94.022 seviyesinde bulunuyor. Yılbaşına göre sadece yüzde 3 yukarıda bulunuyor.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

Yatırım araçları içerisinde en fazla değer kazanan altın. Gram altın 261 seviyesinde bulunuyor. Yılbaşına göre değer artışı ise yüzde 19.56. Gösterge faiz yüzde 21.36 seviyesinde. Yılbaşına göre 8.54 puan yukarı çıktı. Getiriler arasında altın tüm yatırım araçlarını geride bırakırken belirsizlik noktasında güvenli limana yönelimin arttığı dikkatlerden kaçmıyor.

– /wp:paragraph –>

– wp:heading {“level”:4} –>

G20 izlenecek

– /wp:heading –>

– wp:paragraph –>

Dolar kurunda G20 zirvesi izlenecek. Trump-Erdoğan ve Trump-Xİ görüşmeleri Türkiye’nin yakından izleyeceği gelişmeler arasında yer alıyor. Gelişmekte olan ülkelere yatırım yapanlar için de bu görüşmeler oldukça önemli. Geçtiğimiz hafta TCMB tarafından açıklanan haftalık para ve banka istatistiklerine göre yurtiçi yerleşiklerin döviz tevdiat hesapları 600 milyon dolar azalarak 185.2 milyar dolar oldu. Önceki hafta 185.8 milyar dolar seviyesindeydi. Düşük bir miktarda da olsa çözülmenin devam eden bir eğilime girmesi dolar kurunun seyri açısından önemli.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

Portföy yatırımlarında altının oranı yatırımcılar için mutlaka korunmalı. Yurt içerisinde altın dolarla fiyatlandığı için dolardaki artış altın fiyatlarını da etkiliyor. Öte yandan Ortadoğu’da yaşanan gelişmeler altın fiyatları üzerinde de oldukça etkili. Dolarda düşüş yaşansa bile altının onsunda yaşanabilecek yükselişler gram altın ve cumhuriyet altını fiyatlarını yukarı doğru çekecektir.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

TEMEL ANALİZ İLE NASIL HİSSE SEÇİLİR? UZMANINDAN HEMEN ÖĞRENMEYE BAŞLA!

– /wp:paragraph –>

– wp:heading {“level”:6} –>

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

– /wp:heading –>

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.