Rusya ile Venezuela’nın bağları kopmaya başladı!

Deniz Gökçe

– wp:paragraph –>

Venezuela’nın başkanı Nicolas Maduro en zor dönemlerinde, çözüm için Rusya’ya dönerdi. Ocak 2019 tarihinde ABD, Venezuela’nın enerji sektörünü hırpalamaya başlayınca Rus petrol şirketi Rosneft, Venezuela’nın petrol ihracatını Asya’ya aktarmıştı. Ve mart ayında silahlı bir Amerikan askeri grubu Venezuela’ya gelince de, iki Rus uçağı teknisyenleriyle beraber Karakas’a inmişti. Bu, Rusya Venezuela’nın yanında demek anlamına gelir.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

Ama gene de Rusya’nın Venezuela’ya olan bağlarının son birkaç yılda oldukça azaldığı görülüyor. Rusya’nın şimdilerde Venezuela’da kalıcı yatırımlar yapmaması aslında Rusya’nın kendi sorunlarından kaynaklanıyor.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

Rusya bu yılın ilk dört ayında Venezuela’ya sadece 36 milyon dolarlık mal ihracatı yapmıştı. Bu üç yıl önceki Rusya aktarmalarının üçte biri kadar bir miktar hububat aktarması demekti. Bu da Venezuela her yıl onda bir kadar hububat alabiliyor da demekti.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

Rusya’nın 15 en büyük bankası da, artık nisan ayında Venezuela’ya anlamlı miktarda kredi de vermemekte idiler. Rusya’da devlet tarafından çalıştırılan ‘Gazprombank’ eskiden Venezuela’nın nisan ayındaki tüm ulusal temel petrol ithalatını PDVSA için yapmaktayken, şimdi ise Venezuela’nın kredi portföyüne Maduro Hükümeti için de olsa çok az destek vermekteydi.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

KAZANDIRACAK HİSSELERİ NASIL SEÇMELİ? ÖĞRENMEK İÇİN HEMEN TIKLA!

– /wp:paragraph –>

– wp:heading {“level”:6} –>

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

– /wp:heading –>

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.