S-400 krizi: Yaz çok sıcak geçecek

– wp:paragraph –>

ABD Savunma Bakanı Patrick Shanahan’ın Gen Hulusi Akar’a yazdığı ve Türkiye’nin S-400’leri teslim alması halinde yalnız F-35 programından dışlanmakla kalmayıp, Kongre tarafından cezalandırılacağını da anlatan mektubuna resmi cevap gitmedi.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

Cumhuriyet haberine göre, “ABD’nin Türkiye’ye gönderdiği tehdit içerikli S-400 mektubuyla ilgili Ankara’da sessizlik sürerken, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, mektuba verilecek yanıtla ilgili “çalışma yapıldığını” söyledi. Ankara’da krizi geçiştirme havası gözlemlenirken, bu ay sonunda G-20 toplantısı çerçevesinde yapılacak Erdoğan-Trump görüşmesinin iki ülke ilişkilerinin önümüzdeki dönem nasıl seyredeceği üzerinde belirleyici olacağı yorumları yapılıyor”.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

Trump’ın bu konuda arabulucu rolu oynayacağı ya da Shanahan mektubunda altı çizilen noktaların tersine kararlar alacağına dair beklentiler gerçekçi olmayabilir.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir’in ifadesiyle S-400’lerin Türkiye’ye teslimatıyla ilgili “S-400 konusunda Türkiye’nin tavrı net, ‘Biz bu meseleyi bitirdik’ deniyor. ABD’ye S-400’lerin Türkiye’de bulunmasından dolayı bir teknik endişe ise bunu tartışmaya, konuşmaya hazır olduğumuz söyleniyor. Bu konuda bir teknik ekip oluşturup tartışmakla ilgili karşı taraf henüz hiçbir adım atmadı. Demir, Patriot füze sistemi görüşmelerine ilişkin de “Biz cevabımızı verdik, onlardan cevap bekliyoruz”.

– /wp:paragraph –>

– wp:heading {“level”:6} –>

Devamı için TIKLAYINIZ!

– /wp:heading –>

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir