Seans Öncesi Borsa Yorumu / Piyasaların Gözü Merkez Bankası’nda Olacak

Yaşar ERDİNÇ

Borsa geçen haftaya iyi başlasa da, yüzde 3.35 düşüş kaydederek kapattı. Bunun en önemli sebeplerinden biri döviz kurlarının psikolojik sınırların üzerine çıkmasıydı. Kurlardaki hareket belirsizlik olarak karşımıza çıkıyor. Endeks en son…

endeks-20-Ocak-2014

Borsa geçen haftaya iyi başlasa da, yüzde 3.35 düşüş kaydederek kapattı. Bunun en önemli sebeplerinden biri döviz kurlarının psikolojik sınırların üzerine çıkmasıydı. Kurlardaki hareket belirsizlik olarak karşımıza çıkıyor. Endeks en son 61 bin seviyelerini test edip aynı gün 64 bine yakın kapanış yaptığından bu yana, takastaki yabancı oranı aşağı yönlü bir seyir izledi. Borsanın yukarı yönlü hareketleri satış fırsatı olarak kullanıldı ve yeniden kritik destek seviyelerine yaklaşıldı. Bu sabah FX piyasalarında dolar/TL kuru bir ara 1.24 seviyelerini de gördü ve bu yazının yazıldığı 08:00 itibariyle 2.2335 seviyesinde bulunuyor. Önümüzdeki iki gün oldukça hareketli geçmeye ve sert hareketlere gebedir. Merkez Bankası’nın yarın yapacağı PPK toplantısından eğer, daha önceki toplantılardaki söylemler ön plana çıkar ve esaslı bir önlem ve takvim sunulmazsa, koridorun üst banında yapılacak bir artışla yetinilirse, piyasadaki tansiyon yüksek kalmaya devam edebilir. BIST-100 endeksinin sağlıklı bir yukarı hareketi başlatabilmesi için en azından faiz konusundaki belirsizliğin ortadan kaldırılması ve üçlü faiz tanımlamalarından daha net tanımlamalara dönülmesi gerekiyor. Şu an bu olasılık zayıf olup, borsada yukarı yönlü hareketler olduğunda, en fazla 750-1250 puan civarında tepki türü hareketler görme olasılığımız yüksek.

Bu sabah Asya cephesinde karışık bir görünüm var. Çin ve Japonya sırasıyla yüzde 0.78 ve 0.51 aşağıda bulunurken, Hong Kong yüzde 0.44, G. Kore 0.48 ve Hindistan 0.39 artıda bulunuyor. ABD vadelileri ise Cuma günkü kapanış seviyelerinde bulunuyor. Çin 2013 4. Çeyrekte yüzde 7.7 büyüdü ve beklentilerin 0.1 puan üzerinde geldi ama borsa aşağıda çünkü hizmetler sektöründeki büyüme dikkat çekiyor ve bu da bankalardan kaynaklanıyor. Sağlıklı olmadığı düşünülüyor.

Bugün BIST-100 endeksinin güne yatay başlamasını bekleyebiliriz. Borsada yönü belirleyecek en temel parametre döviz kurları olmaya devam edecektir. Teknik göstergeler, çok zayıf talebe işaret ediyor ve TKE göstergesinin 60 dk’lık grafiklerde sıfırın altına gerilemiş olması, 65.500 desteğinin de zayıflamasına neden oluyor. Merkez Bankası kararı açıklanana kadar genel zayıf seyrin sürebileceğini, ama karar sonrasında, borsanın yüksek bir volatilite yaşadıktan sonra, yukarı yönlü bir tepki verebileceğini düşünebiliriz. Bu sabah aslında ABD 10 yıllık faizleri 2.8194 seviyesine kadar gerilemiş durumda ama Türkiye CDS’lerinin 247.44 seviyesine gelmiş olması içerideki stresi net bir biçimde yansıtıyor. En azından haftaya başlarken, ABD 10 yıllıklarının gerilemesinin çok sınırlı olumlu etkide bulunacağını asıl, belirleyicinin dövizdeki hareketler olacağını söyleyebiliriz.

Geçen haftanın son iki gününde kurlardaki yukarı hareket, gösterge faiz cephesinde stresin artmasına neden oldu ve gösterge faiz 10.04’e yükseldi. Geçen hafta bir ara bonoya yabancı talebi geldi ama bu durum sayın Mehmet Şimşek’in telekonferansı sonrasında oldu, fakat uzun soluklu olmadı. Gösterge faizin yüzde 10.00 ile 10.20 aralığında hareket etmesi beklenebilir.

“Seans Öncesi Borsa Yorumu / Piyasaların Gözü Merkez Bankası’nda Olacak” ile ilgili 2 yorum

  1. Hocam merhaba.daha onceden sabah baslayan programi aksam siteden takip ediyordum.su an kayitlarnizda yok acaba neden yorumlarniz cok yerinde ve guzel sizden ozel olarak veri akisi almamiz mumkun mu tesekkurler.

  2. Yaşar hocam selamlar.bloomberg de yayınlanan küresel piyasalara daha sık konuk olsanız ve sizi daha fazla görebilsek çok çok mutlu olacağız..

    Saygılarımla.

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.