Sermaye piyasasına borcunu tesisatçıyı ‘BES’leyerek ödüyor

Vahap Munyar

1988’de adımını attığı Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) Başkan Yardımcısı iken veda eden Ender Çolak’ın yolu Anel Grup’ta 3 yıllık yöneticiliğin ardından Hollandalı BDR Thermea Group’a ait Baymak’la kesişti. Şirketin yüzde 100’ünün BDR Thermea Group’a geçiş sürecinin başladığı 2011’de Baymak’ın CEO’su oldu:

– Baymak’ta ilk işim hisselerin yüzde 100’ünün BDR’ye geçişi ve sonrasındaki değişimi yönetmek oldu.

SPK’daki deneyimini önce Anel Grup’a, 2011’den itibaren de Baymak’a yansıtan Çolak, şirketin bayileri ve onlara bağlı hizmet veren tesisatçıları kucaklayacak adım ararken aklına Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) geldi:

– SPK’da iken BES’in ülkemizde devreye girmesi için epey emek harcadım. Şimdi de BES’in yaygınlaşmasına küçük de olsa katkı verebilirim.

Aklından geçen proje için önce Hazine Müsteşarlığı’na başvurdu:

– Şirketimizin bayileri ve tesisatçıları BES kapsamına girmeleri için teşvik etsek, primlerinin bir bölümünü biz yatırsak nasıl olur? Şirketimizin yatırdığı prim payını, BES’teki devlet katkısı hesabına dahil etmeniz mümkün müdür?

Hazine Müsteşarlığı Çolak’ın sorusuna olumlu yanıt verdi:

– Şirketinizin bayileri ve tesisatçılar için yatıracağı BES prim payı devlet katkısı hesabında sigortalı lehine kullanılır.

Bunun üzerine duyuru yapıldı:

– Enerji tasarruflu ürünlerimizi öne çıkarırsanız, karşılığında sizlerin BES primlerinizin bir bölümünü şirketimiz ödeyecek.

Bu çağrıya en çok Doğu ve Güneydoğu’daki bayiler ile tesisatçılar ilgi gösterdi. Çolak, halkayı genişletti:

– Bayiler ve tesisatçılar eşlerini, çocuklarını da BES kapsamına aldırabilir. Şirketimiz onlar için de primin bir bölümünü ödeyecek.

Derken şirket desteği ile BES’li olanların sayısını gözden geçirdi:

– 1200 bayimiz var ama 2 bine yakın kişinin BES kapsamına girmesine vesile olmuşuz. Yani, bayilerimizin eş ve çocukları da BES kapsamına girmiş.

Çolak, Baymak’ın 50’nci yılı vesilesiyle buluştuğumuzda BES’le ilgili yaklaşımını paylaştı:

– SPK’da 18 yıl görev yaptım. Benim için okul gibiydi. Sermaye piyasasına borcum vardı. BES’in yaygınlaşmasına küçük de olsa bir katkı vererek borcumu ödemeye çalışıyorum.

TEMEL ANALİZ İLE NASIL HİSSE SEÇİLİR? UZMANINDAN HEMEN ÖĞRENMEYE BAŞLA!

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.