SSK priminiz 5434 Sayılı Kanun’a tabi olmanızı sağlamaz

Ekrem Sarısu

Soru: Emniyetde polis memuru olarak görev yapmaktayım. Mesleğe giriş tarihimin 7 Ocak 2010 olması sebebiyle 5510 tabi personel olarak gözükmekteyim. Yalnız 2007 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’nda ücretli öğretmen olarak görev yaptığım dönem için, SGK 4/A hizmet dökümünde 110 gün hizmet yaptığım gözükmekte.

4/A hizmet dökümü emniyet personel sisteminde de işli gözüküyor. 2008 yılı öncesine ait 4A hizmetimin olması beni 5534 Kanunu’na tabi yapar mı, yoksa bu baz alınmamakta mıdır? Örneğin; 2008 öncesi askeriyede yedek subay olarak görev yapan daha sonra 2010’da polis olarak atanan meslektaşlarım 5434’e tabi. Acaba farklı bir ayrıntı mı var? ● İsmail ÖZER

Cevap: 2008 yılı öncesinde geçmiş olsa bile, ücretli öğretmen olarak geçen süreniz SSK’ya tabi olup, 5434 sayılı yasaya tabi olmanızı sağlamaz. Askerliğini yedek subay olarak yapan arkadaşlarınız Emekli Sandığı’na kesenek (prim) ödediğinden, yani Emekli Sandığı iştirakçisi olduğundan, haklarında 5434 sayılı yasa uygulanıyor.

BAĞKUR KAYDINI 1 EKİM 2008’DEN İTİBAREN YAPTIRABİLİRSİNİZ

Soru: Vergi dairesinde faal vergi kaydım var. Fakat hiç Bağkur primi ödemem yok. Geriye dönük af çıktı mı ya da çıkar mı? ● Beyza SÖZCÜ

Cevap: Sorunuzdan Bağkur’a kayıt olmadığınız anlaşılıyor. Bugün için 1 Ekim 2008’den daha eski bir tarih itibarıyla Bağkur’a kayıt yapılamıyor. Bu tarihten itibaren Bağkur kaydınızı yaptırabilirsiniz. Ancak daha eski bir tarih için yasa çıkartılması lazım.

KAZANDIRACAK HİSSELERİ NASIL SEÇMELİ? ÖĞRENMEK İÇİN HEMEN TIKLA!

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.