Tasarruf dövizle kredi TL’yle, nasıl sürdürülecek bu iş?

Abdurrahman Yıldırım

İkinci dönem için BDDK Başkanlığına atanan Mehmet Ali Akben, TL’ye destek vermeleri için bankalara çağrıda bulundu. Akben bankaların müşterilerini döviz mevduatı açmak yerine TL mevduata yönlendirebileceklerini, bunun için şubelere teşvik verebileceklerini söyledi.

Bir süreden beri belli bir rahatsızlığın işaretlerini alıyoruz. Faizlere getirilen üst sınır, döviz satışlarından yüzde 0.1 vergi kesilmesi ve nihayet bankalardan müşterilerini döviz yerine TL’ye yöneltilmesi isteniyor.

– Halbuki serbest piyasa sisteminde mevduatın sahibi ne yapacağına kendisi karar verir, bankacı değil. BDDK başkanını böyle bir mesaj vermeye zorlayan koşullar nedir acaba?

TL MEVDUATLAR AZALIYOR

– Son verilere göre TL mevduatların toplamı 1 trilyon 24 milyar. 10 Mayıs itibariyle son bir haftada yüzde 0.30, geçen yıl sonuna göre yüzde 1.34 azalma var. Son bir yıldaki artış ise yüzde 1.78 olan TL mevduatları reel olarak büyümüyor, azalıyor.

– Buna karşılık yabancı para mevduatların toplamı 1 trilyon 246 milyar lira. Son bir haftalık artışı yüzde 5.26, yıl sonuna göre artışı yüzde 30.85 ve son bir yıllık artışı yüzde 57.16 düzeyinde.

KAZANDIRACAK HİSSELERİ NASIL SEÇMELİ? ÖĞRENMEK İÇİN HEMEN TIKLA!

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.