TCMB ve ‘bağımsızlık’ olgusu

Kerem Alkın

– wp:paragraph –>

ABD Başkanı Trump’ın bugünlerde ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Powell’a yönelik sözlerini, üzerinde oluşturduğu baskıyı eleştirenler, yadırgayanlar, ABD Başkanı Reagan ile FED Başkanı Volcker arasındaki gerginliği ve sonunda Reagan’ın Volcker’i kovduğunu bilmiyorlar. Peki, Reagan Volcker’ı FED başkanlığından kovduğunda ‘kurumsal özerklik’ veya ‘merkez bankası bağımsızlığı’ tartışması oldu mu? Elbette, hayır.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

Suni gündem oluşturma veya bu tür başlıklardan üzerinden Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ekonomi Yönetimi’ne yönelik ‘muhalefet’, tümüyle bize özgü.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

Carter döneminden gelen ABD ekonomisindeki resesyonu çözmek üzere ‘arz yanlısı’ para ve maliye politikası izleme gayretinde olan Reagan’ın para politikasına yönelik çağrılarına kulak asmayan ve hata üzerine hata yapan Volcker’ı Reagan sonunda görevden almıştı.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

Gelelim, iki Almanya’nın birleşme sürecine. Almanya Şansölyesi Kohl iki Almanya’nın birleşmesi için ‘1 Federal Alman Markı = 2 Doğu Alman Markı’ için çaba sarf ederken, Alman Merkez Bankası (Bundesbank) Başkanı Pohl ‘8’ diye ısrarcıydı. Onun ısrarından iki Almanya’nın birleşmesi riske girmişti.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

TEKNİK ANALİZ İLE NASIL HİSSE SEÇİLİR? UZMANINDAN HEMEN ÖĞRENMEYE BAŞLA!

– /wp:paragraph –>

– wp:heading {“level”:6} –>

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

– /wp:heading –>

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.