Teknoloji, inovasyon ve girişimcilik

Resul Kurt

– wp:paragraph –>

Son yıllarda bir çok kişinin duyduğu ‘Endüstri 4.0’ aslında toplumsal açıdan bir çok şeyi değiştirecek. Dolayısıyla endüstri 4.0 ile birlikte hayatımıza yepyeni kavramların ve modellerin girmesi kaçınılmaz olacaktır. Dördüncü Sanayi devrimi bu yüzyılla birlikte başladı ve dijital devrim üzerinde yükseliyor. Onu, çok daha yaygın ve mobil bir internet, ucuzlayan daha küçük ama daha güçlü sensörler ve yapay zeka ile makine öğrenmesi karakterize ediyor.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

Geçen hafta 21-23 Haziran 2019 tarihlerinde İstanbul Üniversitesi tarafından ‘3. Dünya Teknoloji, İnovasyon ve Girişimcilik Konferansı’, ‘Endüstri 4.0 Odaklı İnovasyon, Teknoloji, Girişimcilik ve Üretim’ temasıyla düzenlendi.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

Konferans Onursal Başkanı İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut AK, Konferans Genel Koordinatörü Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat ve Konferans Başkanı Prof. Dr. Sefer Şener’in üstün gayretleriyle yurtiçi ve yurtdışından yüzlerce akademisyen, araştırmacı, sanayici ve işadamının katılımıyla düzenlenen konferansta yenilik, teknoloji ve girişimcilik konuları mühendislik bilimleri, sosyal bilimler, sanat ve sağlık bilimleri dalları açısından yenilik, girişimcilik ve teknoloji konuları tartışıldı.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

Bir çok kurumda Endüstri 4.0 açısından çalışmalar yapılıyor. Benim de öğretim üyesi olduğum İstinye Üniversitesi’nde yapay zeka konusunda önemli çalışmalar yapılıyor. Bir yandan ‘Yapay Zeka Atölyesi’ programı uygulamaya alınırken, öte yandan yapay zekâ ve tıp arasındaki etkileşim alanlarında proje geliştirmek, araştırma ve uygulama çalışmaları amacıyla TYZAUM (Tıbbi Yapay Zekâ Araştırma ve Uygulama Merkezi) kuruldu. Önümüzdeki ay üniversite tercihleri yapılacak. Gençlere fikir vermesi açısından bu hafta geleceğin mesleklerini ve gelecekte bizleri bekleyen yenilikleri yazayım istedim.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

TEMEL ANALİZ İLE NASIL HİSSE SEÇİLİR? UZMANINDAN HEMEN ÖĞRENMEYE BAŞLA!

– /wp:paragraph –>

– wp:heading {“level”:6} –>

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

– /wp:heading –>

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.