Çetin Ünsalan – Turizmi kim kurtaracak?

Çetin Ünsalan

Dünya ekonomisindeki sıkıntılar genelde, komşularımızla ve son olarak da Rusya ile kopan ipler özelde turizm sektörüne tam bir darbe vurdu. Elbette ihracatta olduğu gibi, turizmde de yaşanan sorunun temelinde yaptığımız hataların büyük payı var. Fakat bunu itiraf etmek, sorunları yokken var edenler iktidarda olduğu için zor geliyor.

 

Gerçeklerin itiraf edilemediği bu durumda da, yürütmede vantrolog muhabbeti başlıyor. Dünya ekonomisindeki daralma ve yaşanan sinsi, yaşanacak büyük kriz zaten sıkıntıları doğurmuştu.

 

Bu yapı Avrupa başta olmak üzere batıdan gelen turistte sıkıntı yaratıyordu. Nispeten durum idare ediliyordu. Ardından petrol fiyatlarının düşmesiyle birlikte, zaten Suriye politikası nedeniyle ters düştüğümüz iki numaralı müşterimiz olan Ruslar da gelmekten imtina eder hale geldiler.

 

Fakat her şeye rağmen umutlar sürdürülüyordu. İşte bu noktada filmin kopması düşürülen Rus uçağı oldu. Rusya’nın aldığı kararla, birçok sektörde olduğu gibi turizmdeki ilişkimiz de tamamen sıfırlandı. Bakanlar çıktı; her şeye rağmen Ruslar’ın geleceğine dair inançlarını ortaya koydular. Gelmeyeceklerini, onlar da biliyordu.

 

Buradaki tablo sıkıntılı bir hal almaya ve yalan sürdürülebilir olmaktan çıkmaya başlayınca ‘Avrupalı akın edecek’ kartı sürüldü. Zaten kriz içerisindeki nazlı Avrupa’nın terör olaylarının ardından iptallerle gündeme gelmesi gözleri Araplar’a çevirdi.

 

Evet, Türkiye’nin turizmini Araplar kurtaracaktı. Oysa petrol fiyatlarıyla ilgili sıkıntı orada da baş gösteriyordu. Hem bugüne kadarki turizm yapılanması Araplar’a hitap edecek biçimde değildi; hem de gelen sayının açığı kapatmayacağı gün gibi ortadaydı.

 

Tüm bunlar yaşanırken şu tespiti de ortaya koymak gerekiyor. En baştan beri yapılan hatalardan dönülecek tek bir adım bile atılmadı; aksine sıkıntılar büyütüldü. Türkiye gelen uçaklara teşvik vereceğini duyurdu. Ama ne yapılırsa yapılsın, sonuç alınamıyordu. Çünkü rezervasyonları bugünden yapan sektör, sezonu hızla kaçırıyordu.

 

Sektöre bir havuç göstermek gerekirdi. Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, Ukrayna’dan 1 milyon turist geleceğine dair beklentiyi ortaya koydu. Şüphesiz varoluş mücadelesi veren, zaten bu nedenle önce ekonomik kriz yaşayan, sonra parçalanma süreci ile karşı karşıya kalan Ukrayna alternatifi, bir tebessümden başta bir etki yaratmadı. Zira evsizlerin, AVM’lerden alışveriş yapacağını beyan etmek kadar komikti bu çıkış.

 

Ve en son iç turist akla geldi. Evet, evet… Türk turizmini iç turist kurtaracaktı. Ama aşırı borçluluk ve ekonomik koşullar buna izin verecek gibi değildi. Onun da formülünü buldular. Aybaşını getiremeyen memura indirimli tatil satılacağı açıklandı.

 

Gerçekleşir mi; takdirinize bırakıyorum. Ama şu manzara bize gösteriyor ki, hata yapmak, bunu kabul etmemek ve hatada ısrar edip, yenilerini eklemek, sadece bir hüsran yaratıyor. Ve bu kadar komik duruma düşülürken, kimsenin gülecek hali kalmıyor. Beceremediyseniz, bari susun. Konuştukça batıyorsunuz.

 

[email protected]

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.