Yaz bereketi

Zeynep Aktaş

– wp:heading {“level”:4} –>

G20 liderler zirvesi, ABD ve Avrupa merkez bankalarının genişlemeci adımları, piyasada moralleri artırdı. Türkiye’nin kredi risk primi 380 seviyesine geriledi. Dolar 5.62 TL’ye kadar düşerken, borsa 100.000 sınırına dayandı. Atılacak reform adımları piyasaları coşturabilir

– /wp:heading –>

– wp:paragraph –>

Uzun bir süredir beklenen G20 zirvesinin ardından piyasalar nefes aldı. Borsa İstanbul’da BIST 100 Endeksi, 100 bin seviyesine yaklaşırken, dolar kuru 5.62 TL’ye kadar indi. Türkiye’nin kredi risk primi ise 380 seviyesine geriledi. Banka hisseleri öncülüğünde başlayan yükseliş yine banka hisseleri ile devam ediyor. Banka Sektör Endeksi günün ilk yarısında yüzde 6.14 oranında değer kazanarak 143.416 seviyesine yükseldi. Banka hisselerindeki çıkışı yüzde 4’lük yükseliş ile teknoloji hisseleri izledi. Temettü 25 hisseleri ise yüzde 3.3 ile her ikisinin gerisinden geldi.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

G20 zirvesinde en fazla merak edilen konu, küresel piyasalar açısından merakla beklenen Trump – Xi görüşmesi ile Trump-Erdoğan görüşmesiydi. Trump ve Xi görüşmesinden beklenen sonuç çıkmadı. Fakat liderlerin kapıları kapatmadığı gözlendi. Ticaret savaşlarında nefes alma beklentisi moralleri yükseltti. Öte yandan Türkiye açısından en önemli gündem Erdoğan ile Trump arasındaki temastı.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

Görüşmelerden çıkan sonuçlara bakıldığında F-35 ile S-400’ler konusunda çizgilerin net olduğu ve değiştirilmediği görülüyor. Bu nedenle yaptırım ihtimali hala masada durmakla birlikte yaptırımlarda yumuşama eğilimi güçlenmiş durunda. Bu da TL varlıkların yatırımcıların ilgi alanında olmasına imkân tanıyor.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

TEMEL ANALİZ İLE NASIL HİSSE SEÇİLİR? UZMANINDAN HEMEN ÖĞRENMEYE BAŞLA!

– /wp:paragraph –>

– wp:heading {“level”:6} –>

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

– /wp:heading –>

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.