Kutpo – Kütahya Porselen Hisse Yorumu – (02.07.2019)

Egemen Özturk

Henüz 50 günlük basit hareketli ortalama 200 günlük basit hareketli ortalamayı yukarı aşarak bir yükseliş sinyali vermese de iki ortalama yavaş yavaş birbirlerine yaklaşıyorlar.

Haftalık periyot da ve logaritmik olarak grafiği incelediğimizde düşen bir kanal görmekteyiz. Bununla beraber 4 TL seviyesi bir çok yerde karşımıza çıkmaktadır. 2016 ortasına kadar süren yükseliş trendinin dibini 2014 olarak alırsak fibo %50‘de, 2015 yılı olarak alırsak fibo %61,8 de ve 2016 yılında önce direnç sonrada destek olarak çalışmaktadır.

Teknik olarak baktığımızda yaklaşık 5 TL seviyesinden geçen üst kanal direncinin aşılması bir trend dönüş sinyali olarak düşünülebilir.

Peki temel analiz yeni bir yükseliş trendini destekliyor mu?

KUTPO, 2018 1. çeyrek de 417.610.176 TL iken 2019 1. çeyrek de %8 büyüyerek 452.836.562 aktif büyüklüğe ulaşmıştır.

Yukarıdaki grafikte görüldüğü gibi büyümesini gerçekleştirirken öz sermayedeki güçlü duruşunu korumuştur. Kısa vadeli yükümlükler pasif tarafın %27 sini kapsasa da bu oranın  %9’u ticari borçlardan ve %12’si ertelenen vergi yükümlülüklerinden meydana gelmektedir. Böylece önemli seviyede bir kur riski taşımamakla beraber aksine %2’lik finansal gelir elde etmektedir.

Satışların artışında yukarı bir trend görülse de bir yıl öncesine göre %5 büyüme kaydetmiştir. Satışlar enflasyon kadar büyüyememiştir.

Üretim maliyetlerinin %63 den %61 seviyesine düşmesinin kar marjına olumlu yansıması beklenirken, enflasyonla eş büyüyen pazarlama maliyetlerindeki %20’lik büyüme karlılığı baskılamıştır.

Karlılık oranları artan pazarlama maliyetleri nedeniyle %9 seviyesine kadar inmiş ve öz sermaye karlılığı da enflasyonun gerisinde kalarak %11 olmuştur.

Bilanço verilerinden anlaşılacağı üzere, her ne kadar borçluluk seviyesi düşük olsa da satışlar dar bir alana sıkışmış durumdadır.  Şirketin bu durumdan kurtulmak için mevcut kur avantajını kullanarak yurt dışı satışlarını %30 seviyelerinden %43 seviyelerine çıkardığı görülmektedir. AR-GE çalışmaları ile yeni projeler üzerine yatırımlar yapıldığı faaliyet raporlarında yer almaktadır.

Sonuç KUTPO’nun içinde bulunduğu durum mevcut fiyatlarına yansımış durumdadır. Yıllıklandırılmış veriler ile baktığımızda F/K’sı 3,91 seviyesindedir. Yani tüm şirketi  4 yıllık karına satın alabilmekteyiz. Şirket finansalları durağanlaşmış olsa da piyasanın bu durumu abarttığını ve yurt dışı satışları arttığı takdirde piyasanın olumlu fiyatlamaya başlayacağını düşünmekteyim. Olumlu fiyatlamanın başladığını da 5 TL seviyesinden geçen kanal üst direncinin kırılmasından anlayabiliriz.

KAZANDIRACAK HİSSELERİ NASIL SEÇMELİ? ÖĞRENMEK İÇİN HEMEN TIKLA!

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.