Yeni askerlik yasası ile birlikte işsizlik maaşı alınabilecek

– wp:paragraph –>

25 Haziran 2019 tarihinde yeni askerlik kanunu Resmî Gazete’de yayımlanarak resmen yürürlüğe girdi. Buna göre, her erkeğin 20 yaşına girdiği yılın ocak ayının birinci gününden başlayan ve 41 yaşına girdiği yılın ocak ayının birinci gününde biten süre askerlik çağı olarak kabul edildi. Askerlik çağı yoklama, muvazzaflık ve yedeklik olmak üzere üç döneme ayrılmaktadır.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

Yeni askerlik sisteminde hizmet süresi; erbaş ve erler için altı aya düşürüldü.Talep edenlerin ise 6 ay kadar daha uzatılması mümkün hâle getirildi. Ayrıca bedelli askerlik uygulaması da devamlı hâle getirildi. Bedelli askerlik için 240.000 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak bedel tutarını silah altına alınmadan önce Bakanlıkça belirlenecek sürede peşin ödemeleri ve bir aylık temel askerlik eğitimini tamamlamaları hâlinde askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacaktır. Yeni askerlik yasası ile birlikte çok sayıda okuyucumuz işsizlik ödeneğinden faydalanıp faydalanamayacağını sormaktadır. Okuyucularımıza cevap olmak üzere bu yazımız kaleme alınmıştır.

– /wp:paragraph –>

– wp:heading {“level”:4} –>

İş sözleşmesinin feshi şart 

– /wp:heading –>

– wp:paragraph –>

Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalan sigortalılara İŞKUR tarafından işsizlik ödeneği verilmektedir. Buna göre yeni askerlik sistemi ile birlikte ister 6 aylık mecburi askerlik hizmeti ister ise bedelli askerlik nedeniyle olsun iş sözleşmesi feshedilenler başka bir anlatımla askerlik nedeniyle işten çıkanlara belirli şartlarla işsizlik ödeneği verilecektir. 

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

Askerlik nedeni ile iş sözleşmesi feshedilmeyenler ise işsizlik ödeneği almaya hak kazanamaz. 

– /wp:paragraph –>

– wp:heading {“level”:4} –>

Askerlik nedeniyle işten çıkış kodu gerekli 

– /wp:heading –>

– wp:paragraph –>

Çalışanların sigortalılıkları hizmet akdinin sona erdiği tarihten itibaren bitmektedir. Sigortalılığı sona erenlerin işverenleri tarafından işten ayrıldığı tarihi takip eden 10 gün içinde SGK’ya sigortalı işten ayrılış bildirgesi ile e-Sigorta yoluyla bildirilmesi gerekmektedir.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

Askere gidenlerin bu belgede işten çıkış nedeni olarak (12) nolu askerlik kodunun işaretlenmesi gerekmektedir. SGK’ya verilen bu belge, SGK tarafından aynı zamanda İŞKUR’a gönderilmektedir. İŞKUR da işten çıkma nedeni (12) nolu askerlik olanlara belirli şartlarla ödenek vermektedir.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

TAHVİL-BONO PİYASASINDA NASIL YATIRIM YAPILIR? UZMANINDAN HEMEN ÖĞRENMEYE BAŞLA!

– /wp:paragraph –>

– wp:heading {“level”:6} –>

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

– /wp:heading –>

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.