Yeni kredi düzenine doğru

Abdurrahman Yıldırım

TCMB kararıyla faizde ciddi bir düşüş adımı atılacak. Düşüşün devamı ve kalıcılığı enflasyon düşüşüne bağlı. Bunun için de reel sektörün verimli çalışması ve aldığı kredileri geri ödeyebilmesi lazım. Reel sektör reformu olmadan yeni kredi düzeni işlemez

Dün Küresel Ekonomik Görünüm raporunu güncelleyen IMF, bu yıl ve gelecek yıl için fazla umut vermedi.

Dünya büyümesini bu yıl için nisan ayı tahminine göre 0.1’lik azaltmayla yüzde 3.2’ye, gelecek yıl da yüzde 3.5’e çeken IMF bunun nedenlerini ticaret savaşlarına ve Brexit’e bağladı.

-Raporda gelişmekte olan ülkelerin bu yılki büyüme oranı 0.3 düşürülerek yüzde 4.1 düzeyinde tahmin edildi.

Dünya ticaret hacmi de buna paralel 0.9 puan düşürüldü ve yüzde 2.5’e çekildi.

-Petrol fiyatlarında yüzde 4.1 azalma, tüketici fiyatlarında herhangi ise bir değişme öngörülmedi.

-Enflasyon gelişmiş ülkelerde yüzde 1.6, gelecek yıl ise yüzde 2.0 bekleniyor. Gelişmekte olan ülkeler enflasyonu ise yüzde 4.8 ve yüzde 4.7 öngörüldü.

-6 aylık ortalama dolar Libor faizi bu yıl için yüzde 2.4 ve gelecek yıl için yüzde 2.3 tahmin edildi. Libor oranı geçen yıl yüzde 2.5 ile son 10 yılın en yüksek düzeyindeydi.

BÜYÜME, ENFLASYON VE FAİZDE FARKIMIZ

-Küresel ekonomi için verdiğimiz bu rakamlara oranla Türkiye’nin en fazla ayrıştığı kalemler büyüme, enflasyon ve faiz oranları oluyor.

-2019 için resmi büyüme tahmini yüzde 2.2 ile gelişmekte olan ülke ortalamasının yarısı düzeyinde kalacak. İlk kayıp buradan geliyor.

-Enflasyon oranında önümüzdeki aylarda baz etkisinin de katkısıyla hızlı düşüşler bekliyoruz. Enflasyon, eylül ve ekimde tek haneli rakamlara inecek. Yıl sonu için resmi tahmin yüzde 14.6 ama pekala yüzde 13 dolayında yılı kapatabiliriz. Ancak gelişmekte olan ülkeler enflasyonu yüzde 4.8 öngörülüyor. Bunun en az iki katı düzeyinde bir enflasyona sahibiz. İkinci kaybımız da burada.

KAZANDIRACAK HİSSELERİ NASIL SEÇMELİ? ÖĞRENMEK İÇİN HEMEN TIKLA!

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.