Yurtdışı borçlanmasını daha ucuza yapmak için son çağrı

– wp:paragraph –>

1985 yılından beri uygulanan yurtdışı borçlanması, yurtdışında çalışmaları bulunan Türk vatandaşlarının bu çalışmaları borçlanarak Türkiye’den aylık bağlatmalarını sağlıyor. Geçen hafta Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren kanunla yurtdışı borçlanmasında önemli değişiklikler oldu. Değişiklikler 1 Ağustos 2019 tarihinden itibaren uygulanacak. Dolayısıyla bu tarihe kadar SGK’ya borçlanma dilekçesi verecek kişiler eski uygulamaya göre, bu tarih ve sonrasında dilekçe veren kişiler ise yeni kurallara göre yurtdışı borçlanması yapacak. Bu nedenle eski uygulamanın şartlarından yararlanmak isteyenlerin ellerini çabuk tutmaları gerekiyor.

– /wp:paragraph –>

– wp:heading {“level”:4} –>

YÜZDE 40 YÜKSELECEK

– /wp:heading –>

– wp:paragraph –>

Ay başına kadar kalan sürede gerekli belgeleri toplayarak SGK’ya dilekçe vermek bazı kişiler için çok avantajlı olabilir. Yurtdışı borçlanmasındaki belki de en önemli değişik borçlanma bedelinin yükselmesi. Bu yıl itibarıyla en düşükten yurtdışı borçlanması yapacak bir kişi gün başına 27.28 TL ödemek durumunda. 1 Ağustos itibarıyla bu rakam günlük 38.37 TL olacak. Yani yüzde 40 artacak. Bir kişinin 1 Ağustos’tan önce dilekçe vererek 15 yıllık yurtdışındaki çalışmasını borçlanması halinde ödeyeceği tutar 147.340 TL iken, bu tarih ve sonrasında 207.198 TL’ye yükselecek.

– /wp:paragraph –>

– wp:heading {“level”:4} –>

Tamamı Bağ-Kur’lu olarak sayılacak

– /wp:heading –>

– wp:paragraph –>

YURTDIŞI borçlanması yapacak kişilerin Türkiye’de hiç çalışması yoksa borçlanmaları 4/b’li yani eski adıyla Bağ-Kur’lu sayılıyordu. Bu konuda bir değişiklik yok. Ancak Türkiye’de en son 4/a’lı yani SSK’lı çalışması olan bir kişi, borçlanma yaptığında bu günler SSK’lılığına ekleniyordu.

– /wp:paragraph –>

– wp:heading {“level”:4} –>

Aylığı da değişebilir

– /wp:heading –>

– wp:paragraph –>

Bu kişi eğer yurtdışı borçlanmasıyla emekliliğe hak kazanırsa, SSK’lı olarak emekli oluyordu. 1 Ağustos sonrası yurtdışı borçlanmalarının tamamı 4/b’li yani Bağ-Kur’lu sayılacağı için, Türkiye’de en son memur veya işçi olarak çalışması bulunan bir kişinin emeklilikteki statüsü değişecek. Bu durum Türkiye’de SSK’lı veya memur olarak çalışması bulunan kişiler için aylık miktarında ve emekli olunması için gerekli gün sayısında fark yaratabilir.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

TEMEL ANALİZ İLE NASIL HİSSE SEÇİLİR? UZMANINDAN HEMEN ÖĞRENMEYE BAŞLA!

– /wp:paragraph –>

– wp:heading {“level”:6} –>

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

– /wp:heading –>

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.