Yüzyıl Savaşları

Atilla Yeşilada

– wp:paragraph –>

İngiliz ve Fransız Monarşileri arasında sidik yarışından kaynaklanıp 1337’den 1453’e kadar süren Yüzyıl Savaşları aslında 111 yıl sürmüştür. Fakat, o çağda matematik bilimi biraz geri, insanlar da sadece 40-45 yıl yaşadıkları için kimse kafaya takmadı. Maçın ilk yarısında rakibini hallaç pamuğu gibi atan İngiltere, ikinci yarıda hakemin taraflı kararları, genç ve dinamik santrafor Jan Dark’ın maça girmesi ve Fransız 11’nin üstün kondisyonuna dayanamayarak Dimyat’a pirince giderken evdeki Bulgur’dan olmuştur. Herkesin bildiği gibi Dimyat ve Bulgur iki önemli Fransız kentidir.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

100 Yıl Savaşları’nın en önemli sonucu üstüne 50 kilo demir zırh giydirdiğiniz şövalyeleri atların taşımayacağı ve çamurlu sahada hareket kabiliyetlerini kaybettikleri için çelik uçlu oklar tarafından kirpiye çevrileceklerinin tespiti ve profesyönel ordulara geçiştir. Bir de bekaret kemerleri işe yaramıyor.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

Ayrıca, o günden bu yana Fransız ve İngilizler birbirinden nefret etmiş, İngilizler sırf İngiliz inadından tüm üzüm bağlarını yakarak kendilerini bira ve cine vermiştir (Fransızlarla müttefik olan İskoçlar viski satmıyordu, Bakınız: Brave Heart)

– /wp:paragraph –>

– wp:heading {“level”:6} –>

Devamı için TIKLAYINIZ!

– /wp:heading –>

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.