2015’in Son haftasında Borsa ve Dolar

Bu hafta veri açısından çok hafif geçecek. Geçen haftanın yarısında yurt dışı piyasalar tatildi ve bizim piyasamızda da yatay hareket oldu. Yabancıların işlem yapmadığı bir piyasada borsa uzun süre sadece 300-400 puanlık bir aralıkta dalgalandı. Bu haftaya başlarken dış piyasalardaki olumlu havanın da etkisiyle borsada yüksek bir açılış oldu. BIST-100 endeksi geçen haftayı 74.189 seviyesinden kapatmıştı. Haftaya 74.700 seviyesinden başladı. YAni 600 puan yukarıda açıldık ve en yüksek 74.753 seviyesi görüldü. Bugün 75 bindeki güçlü direnç yukarı kırılabilir. ENdeks burayı yukarı kırarsa 76-77 bin arasına kadar yükselebilir. Hatta 79-80 bine yakın bir kapanış bile görebiliriz. Bu yüzden genel olarak hisselerde pozisyonların bozulmasını önermem. Bugün BIST-100 endeksinin 74.250 seviyesini güçlü destek yaptığını görebiliriz.

BIST-100-28-12-2015

Küresel Piyasalara baktığımızda, Noel tatili sonrasında yurt dışı piyasalarda genel olarak yatay bir seyir görüyoruz. Asya cephesinde karışık bir görünüm var. Çin düşerken Japonya yükselmiş durumda. Yabancı yatırımcıların işlemlerinin de bu hafta düşük seviyede kalmasını bekleyebiliriz. Daha önceki yorumlarımda vurguladığım üzere, yeni yıla girildiğinde genelde olumlu ve ralli tipi hareketler görebiliriz.

Bugün saat 14:30’da Reel kesim güven endeksi ve kapasite kullanım oranı (KKO) açıklanacak. KKO  son üç aydır %75 üzerinde geldi.  Aralık ayı verisinin geçtiğimiz ay açıklanan %75.9 üzerinde gelmesi durumunda dolar/TL kurunda düşüş ve borsada artış görebiliriz. Reel kesim güven endeksi de fena gitmiyor. Son dönemlerde artış trendinde olan güven endeksi Eylül ayında 99.10 seviyesindeydi. Ekim’de 105.50 ve Kasım’da 105.20 oldu.

Bu aşamada söyleyecek çok fazla bir şey yok. Sadece şunu belirteyim; yurt dışında özellikle junk bond denilen yüksek riskli özel sektör tahvillerinde bir satış dalgası var ve bu tahvillerdeki oranlar 2008 krizindeki seviyelere ulaştı. Şu an için uluslararası arenada fazla bir sorun yaratmasa da dillendirilmeye başlandı. Dolayısıyla o cepheyi de göz ucuyla takip etmek gerekiyor. Şu an bizi çok fazla ilgilendirmese de dış piyasalarda stres yaratmaya başlarsa bizi de olumsuz etkileyeceği için izlemedeyiz.

Dolar/TL 

DOLAR-28-12-2015

DOlar/TL kurunun günlük hareketleri yukarıda veriliyor. Haftaya başlarken dolar bir ara 1.91 seviyelerinin altına geriledi ama şu an yeniden 2.9240 seviyesinde bulunuyor. Dolarda son yarım saatteki yukarı hareket borsanın hareketini biraz engelledi. fakat 2.95 seviyesi yukarı geçilmediği sürece çok önemli bir hareket olarak algılanmamalı. Eğer 2.95 geçilirse yeniden değerlendirem yapmak gerekecektir. Dolar’da bu hafta 2.90 ile 2.95 aralığındaki bantta hareketin devam etmesini bekliyorum. Alttan çizilen yukarı yönlü trend eğrisi şu an destek oluşturuyor ama aşağı kırılırsa dolarda 2.85-2.87 aralığına kadar gerileme görebiliriz. Şu an için çok sert hareketler beklemiyorum.

Herkese bol kazançlı bir hafta olmasını dilerim.

NOT: Eğitim konusunda talep olması nedeniyle İstanbul’da bir eğitim daha açacağım. Saat 11:30 itibariyle web sitemde başvuru linklerini vereceğim. Eğitim 16-17 Ocak tarihlerinde olacak. Ayrıntıları bir saat içinde web sitemizin sağ tarafındaki kolonunda vereceğim. İlgilenenler kayıt yaptırabilirler. Fakat eğitim içeriğini çok dikkatli okumanızı tavsiye ediyorum. Çünkü bu eğitim teknik analiz eğitimi değil, birinci gün teknik analiz stratejisi eğitimidir. Yani teknik analiz araçlarıyla oluşturulan beş adet strateji verilecektir. Teknik analize giriş ve teknik analizi kullanmak konulu eğitim videolarını çekiyorum. Bunlar Borfin.com.tr adresinde Ocak ayı ortalarından sonra ilan edilecektir.

Foreks ve VIOP’ta kullanılabilecek teknik stratejileri ve formülleri içeren 1 günlük bir eğitim programım daha olacak. Bu eğitim detayları da öğleden sonra web sitemde ilan edilecektir.

“2015’in Son haftasında Borsa ve Dolar” ile ilgili 1 yorum

  1. hocam bir form dolması gerekecekti herhalde .bizim e mailimize aylık.yıllık ve günlük hisse önerileriniz gelecek diye yotup soru cevapta izlemiştim.iyi çalışmalar

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir