Borsa, Dolar ve Altın

Aşağıdaki grafik borsanın son beş gündeki seans içi hareketlerini gösteriyor. Dün boşluk bırakarak yükseliş yaşayan BIST-100 endeksi bu sabah bir miktar gerilemeyle açıldı. Dün 74.500 seviyeleri görülmüştü ve genel olarak dış piyasalarda emtiaların yükselişinden kaynaklanan olumlu bir hava vardı. Özellikle petrol fiyatlarındaki artış ABD borsalarına alım getirmişti ve Avrupa ile bizim piyasa güne yükselişle başladı.

BIST-100-24-12-2015

Grafikte görüldüğü üzere, endeks 74 bin civarından güne başladı. 72.250 seviyelerinde ikili bir dip oluşmuştu ve bu formasyona göre endeksin 75 bin civarına kadar hala yükselişi beklenebilir. Şu sıralar birçok belirsizlik sona erdi. FED faiz artırdı. Bizim MB faizlere dokunmadı ve dün ekonomistlerle yaptığı toplantıda iletişimi artırmaya çalıştılar ama MB Başkan Yardımcısı Turalay Kenç bu konudaki eksikliği gidermeye çalıştı. Bu toplantıya katılan ekonomistlere göre, MB kordioru daraltırken, alt bandı yukarı çekmek yerine üst bandı aşağı indirerek yapabilirmiş. Bu sinyal verildi ama korku endeksi olarak bilinen VIX ve MOVE endekslerindeki oynaklığa bakılacakmış. Aslında adım adım faiz indirilme sinyalleri veriliyor. En azından bu konuda kafamız netleşiyor. Diğer taraftan BDDK’nın hazırlıkları da yine bankaların çok işine yarayacak ( AHHH bu Faiz lobisi bankalar, her zaman kedi kaymak yiyor).  Faizleri indirerek faiz lobisine büyük hizmet yapılacak.  Öte yandan,  TBB Başkanı Aydın’ın ‘sinyal’ verdiği BDDK çalışmasına göre konut ve tüketici kredileri ile kredi kartlarında risk ağırlıkları azalıyor. Böylece bankaların sermaye yeterlilik oranı daha az düşünce, kredi verme iştahı artacak.

Eğer bu gelişmeler olursa, bankaların karlılığı kısa vadede artar. Orta ve uzun vadede ekonomiye nasıl hasar verir? sorusu şu an önemli değil. Nasıl olsa bir yolunu bulur ve sıvışırız. Eğer bankalar için böyle olumlu gelişmeler olacaksa endeks artmalı. En azından kısa vadede özellikle iş dünyasının endişeleri azalacak ve piyasada para bollaşacak. Yani önümüzdeki en az 3 aylık süre için ekonomide ciddi bir bahar havasına hazır olun. Borsanın da bu trende ayak uyduracağını söylemek yanlış olmaz. Borsa için şu an tek risk kaldı. Bu risk de dış borsalarda ani bir düşüşün başlamasıdır. Bunun haricinde özellikle Suriye’nin muhaliflerle masaya oturacak olması, emtialardaki yükselişler, ABD’deki genel büyüme trendinin hiç de fena gitmiyor olması bana göre önümüzdeki 2-3 aylık süredeki olumlu görünümü destekliyor. Bu yüzden borsa yatırımcıları bence hisselerini tutmalılar. Çünkü ralli tipi hareket olasılığı arttı. Borsa aslında MB’nın veya BDDK’nın attığı adımların orta vadede çok riskli olduğunu görür ama borsacılar, “yangın çıkarsa ilk önce ben sıvışır ve kendimi kurtarırım” konusunda aşırı özgüven içindedirler. Dolayısıyla kısa vadedeki coşkuya katılmak isteyebilirler. Bu yüzden hisselerinize sahip çıkın…

DOLAR/TL 

Az önce dolara ciddi bir alım geldi. Sebebini bilmiyorum. 2.9160 seviyelerindeki dolar bir anda 2.9250’nin üzerine çıktı. Aşağıdaki 60 dakikalık grafikte bunu görüyorsunuz.

DOLAR-24-12-2015

Grafikte 22 Aralık günkü 2.92’den 2.95’e sert çıkışın sebebi MB faiz kararıydı ama sonrasında dolar 2.9150 seviyelerine kadar geriledi. Karar açıklandığı sırada yaptığım periscope yayınında bu konudaki görüşlerini vermiştim ve doların 2.95’i geçmesinin zor olacağını belirtmiştim. Az önce gelen alımların sebebini bilmiyorum ama bazen borç ödeyecek bir kamu kurumu veya sendikasyon kredisini ödeyecek bir bankanın ani alışı da bu tür hareketi yaratarak bankalar arası piyasada doların yükselmesine neden olabiliyor. Önemli olan konu artışın sebebidir. Bu sebebin dolarda trendi değiştirip değiştirmeyeceğine ancak sebebi gördükten sonra karar vermek lazım. Fakat yorumu yazarken şu an için hareketin zayıfladığını görüyorum. Her zaman bu tür ani düşüş ve çıkışlar olabilir. Fakat şu an için bildiğimiz bir şey var ki MB, dolar depo oranlarıyla oynayarak döviz likiditesini artırmayı ve sonrasında da faizlerin üst koridorunu düşürmeyi amaçlıyor. Bu durum net bir şekilde ortaya çıkana kadar doların 2.90-2.95 aralığında dalgalanmaya devam ettiğini görebiliriz. Şu an için dolarda net bir trend beklemiyorum. 2.90 aşağı geçilir ve saatlik bazda  2.90 altında kapanış olursa, 2.87-2.88 aralığına kadar düşüş görebiliriz. Doların yeniden 2.95 üzerine oturması ve bu seviyelerde en az bir hafta kalması iyi sinyal olmaz. Şu an için bir iki haftalık süre için hesaplar 2.90-2.95 aralığına göre yapılabilir. Yine de beklenmedik olumsuz durumları her zaman göz önünde bulundurunuz. Bugünkü sert yukarı hareketin ardından bakalım ne çıkacak?

ALTIN

Aşağıdaki grafik ALton-ons fiyatının günlük bazdaki hareketlerini gösteriyor. 2015 yılı başından bu yana aşağı yönlü trendde bulunan altın en son 1050 dolar seviyelerine kadar geriledi ve son olarak 1070 doların üzerinde bulunuyor.

ALTIN-24-12-2015

Altının bundan sonraki yönü ABD’deki enflasyon ve faizlere bağlı olacaktır. FED’İn faiz artırması sonrasında aşağı yukarı 20 dolarlık bantta dalgalar yapan altının, FED faiz artışını fiyatına yansıttığını görüyoruz. Bundan sonra özellikle ABD’deki enflasyonda yukarı yönlü bir eğim oluşması altını yukarı yönlü artıracaktır. Uzun zamandır düşük kalan altının yukarı yönde yapacağı bir harekette 1.170 dolar civarında önemli bir direnci var. Aşağı yönde ise şu an için 1050 dolar civarı destek oluşturuyor. Elinde altın olan varsa tutmalı. Gram altın daha çok doların hareketlerine bağlı bir hareket yapıyor. Önümzdeki bir iki aylık süre içinde doların 2.85-2.95 arasında kalması durumunda gram altının da 97-105 TL arasında dalgalanmasını bekleyebiliriz.

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir