Ankara… Terör… İnsanlık ve Zoraki Piyasalar

Yaşar ERDİNÇ

Akşam yemeğine oturduğumuz sırada, televizyonu da açtık ve ekranda terörün lanet yüzünü tekrar gördük.  Hemen Ankara’daki oğlumu aradım. Ulaşılamıyordu. Telefon hatlarını düşürmek de çok zor oldu.  Yaklaşık 5-10 dakika sonra kendisi bizi aradı. Derin bir nefes aldık. Ama şu ana kadar 37 kişinin annesi, babası, eşi, çocuğu ya da sevdikleri için, bu sabah yeni bir gün değil, acılara, özlemlere ve umutsuzluğa açılan kapkara bir gün. Yüce Rabbim hayatını kaybeden insanlarımızı şehit mertebesine yükseltsin. Geride kalanların acılarını burada iki cümle ile ifade etmek imkansız. Sadece birazcık empati yapmak, o acıların ne kadar büyük olabileceğini insana az da olsa hissettiriyor. İnanın, çaresizlik hissi çok kötü. Fakat zaten terörün yapmak istediği de budur. Bu günlere nasıl geldik? Herkesin oturup kendi iç muhasebesini yapması gerekiyor. Söylenecek çok fazla şey var ama toplum tam anlamıyla bölünmüş durumda. Sağlıklı bir toplumsal iletişim zaten uzun zamandır ortadan kalktı.   Şu an en tepesinden en dibine kadar, devletin başındaki yöneticilerden en alt kademedeki çalışanına kadar (ki devleti yönetenler en ağır vebal ve sorumluluk altındadır), en zengininden en fakirine kadar, okuyucusundan yazarına kadar  hepimiz büyük bir imtihandan geçiyoruz. Ankebut suresi 2-4. ayetler (Diyanet meali) şöyle…

2. İnsanlar, imtihandan geçirilmeden, sadece “İman ettik” demeleriyle bırakılıvereceklerini mi sandılar?

3. Andolsun ki, biz onlardan öncekileri de imtihandan geçirmişizdir. Elbette Allah, doğruları ortaya çıkaracak, yalancıları da mutlaka ortaya koyacaktır.

4. Yoksa kötülükleri yapanlar bizden kaçabileceklerini mi sandılar? Ne kadar kötü (ne yanlış) hüküm veriyorlar!

*** 

Bu hafta eğitici bültenin piyasalar bölümünü yazamadım. Ankara’daki lanet ettiğimiz terör saldırısı sonrasındaki duygusal yoğunluk içinde hiç bir şey yazamıyorsunuz. Hayat devam ediyor ama hangi büyük maliyetlerle devam ediyor? Bu olayların topluma olan maliyeti şu an kimsenin hesaplamadığı çok daha büyük maliyet olarak karşımıza çıkıyor ama ileride bunu çok daha iyi anlayacağız.

Borsa bu sabah adeta hiç birşey olmamış gibi yükselişte ve 80 bine doğru hareket yaptı. Çarşamba günkü FED toplantısına kadar piyasaların olumlu seyir izleyebileceğini geçen hafta perşembe akşamı yaptığım youtube yayınında belirtmiştim. Önemli olan konu çarşamba sonrasında hem küresel piyasaların hem de bizim piyasanın yönüdür. Şu ana kadar yabancıların da son bir ayda önemli pozisyonlar aldığını gördük ve bir günde kârlarını realize etmeleri söz konusu olmaz. Dolayısıyla yükseliş sırasında genellikle dağıtım yapılır. Alt kademelerde yeterli alıcıyı bulduklarında satarlar ama hemen üst kademeye yığdıkları satışları alarak yükseliş devam ediyor izlenimi verirler, bu yüzden dağıtım yapılırken de endeks yükselebilir. Şu an FED’i satın alıyoruz. FED sonrası gündem henüz net değil. Ama FED üyelerinin vereceği büyüme, enflasyon ve faiz tahminleri çarşamba akşamı çok önemli olacaktır. Daha önce de belirttiğim üzere 79 bin üzerinde yeni pozisyon açmak riskli görünüyor. Çünkü hedef en fazla 81.500 olabilir.  81.500’e kadar yükseliş normaldir ama 81.500 seviyesinin daha güçlü hacimlerle aşıldığını ve en az 2 gün bu seviyenin üzerinde kaldığını görürsek ve FED sonrası hikaye netleşirse yeniden değerlendirme yapılabilir. Ama şimdiden sizlere endeks 81 bini aşıp 90 bine gidecek dememi sağlayacak veri yok.

Dolar/TL kuru sabah yükselişle başladıktan sonra 2.8870 civarını gördü ve şu an 2.8790 civarında bulunuyor. Dolardaki tepki hem terör saldırısı hem de, Doların diğer paralara karşı değer kazanmasından kaynaklandı. Dolar cuma günü 2.8650 civarındaydı. 2.87’nin altı görüldüğü için bir süre zayıf kalmaya devam edebilir. 2.90 üzerine çıkıp burayı destek yaptıktan sonra bir yükseliş trendi başlatabilir. Şu an adeta bir dip arama çalışması görüyoruz.

Hepimizin, milletimizin başı sağolun.

“Ankara… Terör… İnsanlık ve Zoraki Piyasalar” ile ilgili 3 yorum

  1. Sayın Hocam,

    Öncelikle hepimizin başı saolsun…

    TKE göstergenizde BIST-100 için bir negatif uyumsuzluk söz konusu mu?

    Saygı ve Sevgilerimle,

  2. sevgili hocam benim kızımda ankarada otdüde okuyor aynı korkuyu bütün insanlara yaşatan eller KIRILSIN İNŞALLAH,,BU HALE GELMEMİZDE EN UFAK KATKISI OLANLAR,,ALLAHIN GAZABINA UĞRASIN BAŞIMIZ SAĞOLSUN,,

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.