78 bin seviyesi geçildi…

Yaşar ERDİNÇ

Kritik olan 78.200 direnci dün borsada kırıldı. Dünkü yorumumda belirttiğim üzere, bu direncin kırılması durumunda yükselişin hız kazanabilecekti ve dün endeks 78.738 seviyesinden kapandı. Bizim borsadaki olumlu hava devam ediyor. Endeks sabah yine yükselişle açıldıktan hemen sonra kar satışları vardı. İlk anda 79.139 seviyesine kadar yükseliş vardı ve daha sonra 78.750 civarına kadar gerileme oldu ve endeks şu an yatay harekete başladı. Sabah Çin borsasında %2’den fazla düşüş vardı. Avrupa ise yatay bir hareket yapıyor. ABD endekslerinin future’larına baktığımızda ise %0.15 civarında yukarıda bulunuyorlar. Dün ABD endeksleri yatay bir seyir izledi. Dow endeksi 17 binden kapanırken, S&P500 endeksi 1989 seviyesinden kapandı. Dış piyasaların daha temkinli hareket ettiğini görüyoruz.

Bildiğiniz üzere bugün AMB’nın toplantısı var. Draghi konuşacak ve faizlerde indirim konusu ile aylık parasal genişleme miktarının artırılıp artırılmaması konusu önemli. Küresel piyasalar şimdilik buna odaklanmış durumda. Faiz indirimi çok etkili olmaz ama aylık parasal genişleme miktarının artırılması söz konusu olursa olumlu hava en azından kısa süreliğine devam edebilir.  Eğer çarşamba günü FED toplantısı olmasaydı, aslında şu an hisse oranlarının azaltılarak yavaş yavaş döviz ağırlıklı bir portföy oluşturulması önerilebilirdi. Fakat piyasaların olumlu olmasına neden olan diğer etken FED olduğundan dolayı, gelecek çarşambaya kadar piyasalar bu süreci dağıtım amacıyla kullanabilirler. Yani endeksin fazla düşmesine izin vermeden, zaman zaman yukarı çekip satış yapmak şeklinde bir hareket ortaya çıkabilir. Şu an dış piyasalardaki ve özellikle de ABD’deki borsa hareketlerinde momentumun yavaşladığını görüyoruz. Türkiye bu anlamda pozitif ayrışıyor. Yıl başından bu yana getirilere baktığımızda, Türkiye, Rusya ve Brezilya artı getiri sağlamış durumda. ABD endeksleri gelecek haftaya kadar yeni bir yükseliş başlatmalılar. Fakat salıya kadar Dow veya S&P500 eğer kendi dirençlerini geçemezlerse küresel borsalardaki hava yavaş yavaş bozmaya başlayabilir. FED toplantısında FED üyelerinin yıl sonuna kadarki faiz tahminleri de yayınlanacak. Şu an piyasaları olumlu yapan şey, FED’in kolay kolay faiz artıramayacağı algısıdır. Fakat geçmişte bu algının kısa sürede çok değiştiğini gördük. Ayrıca “stres” veya “korku” endeksi olarak bilinen VIX endeksi 30 seviyelerinden 16 seviyelerine kadar geriledikten sonra durdu. Bugün de 18.34 seviyesinde bulunuyor. Bu endeksin dip seviyelere yakın olması olumlu havanın sonuna doğru yaklaşıldığı izlenimini de veriyor. Tüm bunları göz önünde bulundurarak, yeni hisse pozisyonu açmak isterseniz, kağıt bazında çok güvendiğiniz bir hisse olmadığı sürece daha fazla risk artırmamak gerektiğini düşünüyorum. Teknik olarak 78.200 yukarı kırıldığı için yeni hede 80-81 bin arasıdır, fakat bin veya 2 bin puanlık ekstra yükseliş için ekstra risk almak ne kadar anlamlı, bunu yatırımcı kendisi değerlendirmelidir. Şu an bizde yabancı alımları var. Bunu görüyoruz. Gösterge faizin %10.50 civarına gerilemiş olması da dışarıdan hem hisseye hem de tahvile giriş olduğunu gösteriyor. Bu sürecin daha ne kadar devam edebileceği hakkında bir öngörüde bulunmak zor ama en fazla 3-4 gün daha süreceğini sonra yeniden risklerin dah açok konuşulmaya başlanacağını düşünüyorum. Endeks eğer 80 bin seviyelerine gelirse hisselerde azaltıma gidilebilir.

Bu akşam yapacağım youtube canlı yayınında daha ayrıntılı analiz vereceğim. Bu akşam saat 21:00’de yapacağımız youtube yayın  linki aşağıdadır.

LİNK: https://www.youtube.com/watch?v=xOKTeQ_HUO4

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.