Dolarda Son Durum

Hafta başından itibaren Birleşik Krallığın (UK) AB’de kalma olasılığının arttığını gösteren anket sonuçlarıyla birlikte, başta Avrupa piyasaları olmak üzere kürsel çapta olumlu bir hava vardı ve bu durum Doların diğer paralara karşı değer kaybetmesine neden oldu.

Aşağıdaki grafik Dolar endeksindeki son durumu gösteriyor.

DXY-21 haziran

Dolar endeksi geçen çarşamba günü 95 seviyesinin üzerinde zirve yapmıştı. O ana kadar gelen anketlerde AB’den çıkış olasılığının arttığını gösteren anketler yayınlanmıştı. Daha sonra FED’in faiz kararı geldi ve aynı gün FED Başkanı Yellen net bir şekilde 2016’da sadece bir tane faiz artırım sinyali verince dolar endeksi geriledi. Fakat asıl gerileme 94.50 seviyesinin altına düşüşle birlikte oldu. Burada Cuma günü gelen olumlu anketlerin çok önemli rol oynadığını görüyoruz. Dolayısıyla DXY endeksi 93.35 seviyelerine kadar geriledi ve yaklaşık 3-4 saat önce yeniden yukarı yönlü bir hareket yapmaya başladı. Şu an piyasalardaki genel hava İngiltere’nin AB’den çıkmayacağı yönünde. Dün ben de twitter’da bir anket başlattım ve piyasanın bu konuda ne düşündüğünü çok net bir şekilde gösteriyor.

anket sonuc

Şu ana kadar 3463 oy kullanılmış olup, İngiltere’Nin AB’den çıkmayacağını düşünenlerin oranı %75. İşte bu nedenle piyasalarda çok olumlu bir hava var. Borsa artarken dolar düşüyordu. Fakat tüm bu şartlara rağmen doların 2.90 seviyesinin altına gelmemesi çok dikkat çekiciydi. Aşağıda dolar/TL grafiğini görüyorsunuz. Az önce bir alım geldi ve kur 2.91 TL’ye yükseldi. Merkez Bankası’nın faiz kararı sonrasında aslında çok önemli bir hareket  yoktu. MB faizin üst koridorunu 50 baz puan indirdi ve üst seviye şu an %9.00 oldu. Alt seviye ise %7.25 olup, orta bant ise 7.50 seviyesinde bulunuyor. Bu koridorun  simetrik hale getirileceğini daha önce MB Başkanı Murat Çetinkaya açıkladığı için, faizler 7.75 seviyesine kadar düşürülecektir. Yani gelecek ay 8.50, öbür ay 8.00 ve sonraki ay da 7.75 olacaktır. Faiz kararı, olumlu bir küresel ortamda alındığı için dolar üzerinde bir etkisi olmadı. Ama gelecek ay küresel ortamın nasıl olacağını bilemeyiz.

dolar-tl 21 haziranb

Yukarıdaki grafikte dolar/TL kurunun 2.91 seviyesini aştığını belirtmiştim. 2.90 seviyesinin altını son birkaç gün içinde gördü ama 2.8950’nin altına gerilemedi ve şu an yeniden yukarı yönlü hareket yapıyor. Genel hava bu kadar olumluyken, DXY endeksi neden yükselmeye başladı ve buna bağlı olarak dolar neden yükselmeye başladı?  Benim tahminim, piyasalar BREXIT konusunda ortaya çıkan olumlu havanın yeteri kadar fiyatlara girdiğini düşünüyor ve bir nevi kar realizasyonu yaşanıyor diyebiliriz.  Referandum Perşembe günü olacak. Bu yüzden piyasalar olumluyken kâr realize edelim mantığı hakim olabilir. Referandum öncesinde bir terse dönüş olasılığı yüksektir. Çünkü ne olursa olsun, anketler neyi gösterirse göstersin, referandum riskini almak istemeyenler daha önce sattıkları dolarları geri alıp bekleyebilirler. Dolayısıyla dolarda yukarı yönlü hareket var ama bu arada DXY endeksinde de yukarı yönlü hareket olduğunu belirtelim. Yani sadece dolar/TL kuruna talep yok, dolar diğer paralara karşı da değer kazanmaya başladı. Bu aşamda doların 2.93 seviyelerine kadar yükselebileceğini ama 2.93 direncini referandum öncesinde yukarı kırmayacağını düşünüyorum. Cuma sabahı referandum sonuçları alınmış olacaktır. UK, AB’den çıkmamış olursa dolar sert bir biçimde aşağı gelir ama bu aşağı yönlü hareketin çok uzun süreceğini zannetmem. En fazla 2.8750 görülür ve bunun altındaki seviyenin görüleceğini zannetmiyorum. Eğer UK, AB’den çıkarsa, bu durumda dolar/TL kuru en azından 2.95-2.96 seviyelerinden işlemlere başlar diye düşünüyorum.

Sonuç olarak; Cuma sabahına kadar dolar 2.90-2.93 aralığında dalgalanmasını bekleyebiliriz. Cuma sabahı ise yönü BREXIT belirleyecektir. Eğer Dolar 2.8750’nin altında açılırsa bence alım yapmak uygun olur, ama tersi olur da dolar 2.95-2.96’dan açılırsa satmadan beklemede kalmak daha uygun olur.

YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir