Borsada Son Durum

Yaşar ERDİNÇ

Borsada haftaya olumlu başladık. İngiletre konusundaki anketlerde “KALALIM” seçeneği ağır basmaya başlayınca borsa hızla yükseldi. Bu hafta sonu eğitici bültende kendimin ne beklediğimi söylememiş ve kendi beklentinize göre pozisyonunuzu hazırlayın demiştim.  Eğer UK (United Kingdom) AB’de kalacak olursa endeksin en azından 78 bine seviyesine kadar sert bir yükseliş yapabileceğinden bahsediyordum. Daha önce “Eğer sizler UK’nin AB’den çıkacağını düşünüyorsanız bu durumda en geç perşembe günü hisseleri satıp dolara geçmelisiniz, tam tersini düşünüyorsanız full borsaya girmelisiniz” şeklinde bir yorum vermiştim. Fakat şu an durumlar biraz değişti. UK’nin kalacağı neredeyse %80 fiyatlandı. Dolayısıyla eğer cuma sabahı, UK,  AB’de kalmışsa, borsalar açılışta coşacaktır fakat, piyasalar bunu iyi bir kâr realizasyonu için kullanır. BREXIT olayının sonuçları kısa sürede fiyatların içine girmiş olacaktır, fakat bundan sonra borsaların yönünü  ne belirleyecektir? Aşağıdaki grafik bu hafta başından şu ana kadar borsaların getirilerini gösteriyor.

dunya endeks 21 hzziran

Grafikte Çin hariç tüm borsaların artış treninde olduğunu ve başı Avrupa borsalarının çektiğini görüyoruz.  Asya cephesinde de genel bir olumlu hava olup, hem dünya endeksleri hem de MSCI gelişmekte olan piyasalar endeksi olumlu bir seyir içindedir.  Aşağıdaki grafik bizim borsanın 60 dakikalık hareketlerini gösteriyor;

BIST-21 haziran

Endeks 76 bin kanalı dışına çıkmış ve en düşük 74.500 civarını görmüştü. Şu an 77.400 civarında işlemler oluyor. Bu sırada şu an Yellen ABD’de konuşma yapıyor. Yellen doğru bir politika izlediklerini belirtiyor. İş dünyası yatırımlarının zayıf seyrettiğini ve iş dünyasının talebin zayıflamasından korktuğunu belirtiyor. Görünen o ki son Tarım Dışı istihdam raporu çok önemli bir etki yapmış. Şu an küresel olarak toparlanmanın da yavaş seyrettiğini belirtiyor. Aynı zamanda Çin konusunun önemli bir problem olduğunu vurguluyor. Yani uluslararası riskler ve gelişmelere de bakıyorlar. Aslında Yellen daha öncekilerden farklı bir şey söylemiyor. Ellerinde para politikası ile ilgili bir takvim olmadığını belirtiyor ve açıklanacak verilere göre bakılacağını söylüyor. Normalde yanlış yapıyorlar. Gelen ekonomik verilere göre faizleri artırmayı düşüneceğiz dediğiniz zaman, piyasaları veri bağımlı hale getiriyorsunuz. Dolayısıyla her açıklanan veri volatilite yaratıyor. Piyasalardaki volatilitenin artması ise iş dünyasını da korkuttuğu gibi tüketici güven endekslerini de yerle bir ediyor.  İşte bu yüzden küresel volatilite özellikle 2013 yılında parasal genişlemenin sonlandırılmasıyla birlikte çok arttı. Volatilite yüksek ise bütün ekonomik kesimler karar almakta zorlanırlar. O zaman volatiliteyi düşürmeniz gerekiyor. Bunu yapmanın ise tek yolu var.  Faiz artış planını ileriye dönük olarak açıklamaları gerekiyor. Örneğin Aralık 2016, Nisan 2017  vs. gibi. Böylece herkes hesabını kitabını buna göre yapacak ve ekonomik verilerin yarattığı belirsizlik ve volatilite azalacaktır. Yani Tarım dışı istihdam verisi geldiğinde piyasalar  hop oturup hop kalkmayacaklardır.

Sonuç olarak Brexit olayı bittikten sonra cuma sabahı UK, AB’den çıkmazsa endeks 79.500-80.000 seviyelerini test eder ama o seviyelerde kar realizasyonları gelir. Bundan sonraki yolu ise küresel borsaların yönü belirler. Eğer küresel borsalar, 2016 yılında sadece bir tane FED faiz artışını satın almaya devam etmek isterse, bizim borsa da 80 bini yukarı geçerek, yeniden 82-84 bin aralığını hedefler. Tam tersine BREXIT olayı kapandıktan sonra küresel büyüme endişeleri devam ederse, borsalarda FED’in faiz artırmayacağı beklentileri de fiyatlara yansımış olur ve verilere bağımlı bir halde, bir sarhoş gibi borsalar bir sağa bir sola yalpa yaparlar.  Eğer UK, AB’den ayrılırsa, cuma sabahı endeks en azından 74-75 bin aralığına kadar düşer. Bundan sonra ise küresel borsalar nasıl bir hareket sergiliyorsa bizim borsamız da öyle davranır.

Eğer İngiltere’nin AB’de kalacağını düşünüyorsanız, hisseleriniz tutun ve satmayın. Cuma sabahı sizin beklentiniz gerçekleşmişse açılır açılmaz satmayın. Çünkü acemiler açılır açılmaz satarlar. İlk satış dalgasından sonra borsa yeniden yukarı harekete başladığında ise ustalar yavaş yavaş satmaya başlarlar. Hem onlar satar hem de borsa yukarı gider.

Eğer İngiltere’nin AB’den çıkacağına inanıyorsanız, yarın satmak için iyi bir fırsattır. satıştan sonra, cuma sabahı beklediğiniz olmuşsa, 74 bin civarından sattıklarınızı yerine koyabilirsiniz.

Cumaya kadar endeksin genel olarak 76.500 ile 78.500 aralığında kalmasını bekliyorum. Yarın bir miktar kar satışı gelebilir. Çünkü şu an olumlu beklentiler fiyatların içinde olduça yer alıyor.

Herkese bol kazançlı günler…

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.