Piyasalarda Olumlu Hava ve Son Gelişmeler

Normalde pazartesi günleri eğitici bülteni yayınladığım için, kısa bir yorum ve analiz veriyorum. Eğitici bülteni indirmek isteyenler burayı tıklayarak indirebilirler.  Piyasalar haftaya olumlu başladı. Borsada yüzde 1’e yakın artış var. Dolar/TL kuru 2.9024 seviyesinde bulunuyor.  DIş piyasalara baktığımızda ise Avrupa’da genelde olumlu bir hava hakim. Aşağıdaki grafik bu durumu ortaya koyuyor.

dunya endeksleri 11 temmuz 2016

Özellikle geçen haftalarda çok sorun yaratan ve bankacılık sisteminde sermayelerinin eridiğine dair endişelerin oluştuğu İtalya’da %4’e yakın bir artış var. Bu genel havayı yaratan ise, ABD endekslerinin geçen hafta sonunu rekor seviyelerden kapatmasıydı. Bültende de ayrıntılı olarak anlattığım üzere, şu an küresel oyuncular, cuma günü açıklanan ABD TDİ (tarım dışı istihdam) verisi ile birlikte en azından durgunluk endişelerini attılar. Bunun yanında, FED’in kısa sürede faiz artırmayacağı da düşünülüyor. Bu durum risk iştahını artırıyor.  Geçen hafta bizler bayram yaparken, ABD’nin de resesyona doğru gittiği endişeleri dolara kaçışı hızlandırmıştı ve uzun vadeli ABD tahvillerinin faizleri rekor düşük seviyelere gerilemişti. Eğer ABD’den gelen TDİ verisi 180 bin beklenirken, 100 bin falan gelseydi, şu an belki de dolar/TL kuru 2.98-3.00 TL seviyelerinde olabilirdi. Ama tam tersi 287 bin olarak açıklandı ve küresel durgunluk endişelerini azalttı. Dolayısıyla, ABD ve Avrupa rahata bir nefes almış görünüyor.

Aşağıdaki grafik BIST-100 endeksinin 5 dk’lık hareketlerini veriyor. Güne boşluk bırakarak başlayan endeks en yüksek 79 bin seviyesinin üzerini gördü. Şu sıralar 78500 civarını destek yaparak, yatay bir kanal içinde hareket ediyor. Teknik olarak 76.450 seviyesi önemli bir destek olup, çok çok olumsuz bir gelişme olmadıkça bu seviyenin bu hafta aşağı kırılmasını beklemiyorum. Bu aşamadan sonra ABD borsalarındaki hareketler önemli olacaktır. ABD endeksleri yeni rekorlar kırarsa ki bu ihtimal güçlüdür, bu durumda küresel risk iştahının yeniden arttığını görebiliriz. Bu nedenle borsanın genelde yukarı yönlü bir eğilim sergilemesini ve düşüşlerin ise düzeltmeler şeklinde olmasını bekliyorum.

BIST-11 temmuz 2016

Bu sırada Dolar/TL kuru gece geç saatlerde 2.8840 civarındaydı. Daha sonra Dolar endeksindeki (DXY) yukarı hareketle birlikte 2.90’ın üzerine çıktı. Şu anki şartlarda FED, diğer merkez bankalarına likidite sağlarken ve BREXIT konusunda dengelenme başladığı için, bu endeksin alıp başını gitmesi zor görünüyor. Dolayısıyla bu endekste  97 seviyesi bir direnç oluşturacaktır. Eğer bu endeks 95’e doğru gerileme yaparsa dolar/TL kuru da 2.85-2.87 aralığına doğru gerileyebilir.

Herkese bol kazançlı bir gün olması dileğiyle…

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir