Piyasalar Yeni Bir Harekete mi Hazırlanıyor?

Dün yorum yazmadım. Normalde Perşembe akşamları youtube’dan canlı yayın yapıyordum, fakat geçen hafta İzmir’deydim ve bu hafta da misafirlerim vardı. Bu nedenle canlı yayın gerçekleştirmedim. Fakat elimden geldiğince veya vaktim elverdikçe bu yayınları yapıyorum. Mail gönderen ve twitter’dan mesaj atan herkese ilgilerinden dolayı teşekkür ederim.

Piyasalar yönsüz bir şekilde devam ediyor. Borsa açısından bakıldığında, önceki iki yorumumda, bir kanal içinde hareket ettiğimizi ve bu kanal içindeki aşağı yukarı hareketlerde fazla al-sat yapılmamasını önerdim. Sert düşüş sonrasında ise şu ana kadar pek değişen bir şey olmadı. Aşağıdaki grafik 60 dakikalık olup, 86 bin seviyelerinden başlayan düşüşü ve sonrasındaki hareketleri gösteriyor.

BIST-13 mayis 2016-2

Bu grafikteki hareketler ile ilgili olarak bazı tespitleri yapalım.

 1. 86.900 civarından başlayan düşüşün ilk geri çekilme çizgisi olan %23.6 çizgisi 79.600 civarından geçmektedir ve ilk direnç noktası burasıdır.
 2. Endeks üç defa 79.600 seviyelerini yukarı geçmeyi denemiş ama başaramamıştır.
 3. Endeksin 77.300-79.600 aralığındaki yaklaşık 2 bin 200 puanlık bandı içinde dalgalanması devam ediyor.
 4. Bu kanalda bir kırılma yaşanacaktır. Teknik analiz kurallarına göre nasıl bir kırılma beklenebilir? İlk akla gelen ters bayrak formasyonudur. Eğer 77.200 altında bir günlük kapanış gerçekleşirse ki bunun olup olmayacağını bilmiyoruz, endekste 70-73 bin aralığına kadar gerileme devam edebilir. Bu yüzden yatırımcılar bu seviyeleri izlemeliler. Gün içinde 77.200 altını görebilir ama 77.500 üzerinde kapanış gerçekleşebilir. Yani ayı tuzakları da oluşabilir. Dolaysıyla 77.200 altında günlük kapanış önemlidir.
 5. Endeks eğer 79.600 üzerinde günlük kapanış yaparsa hedefi 81.000-82.000 aralığı olacaktır.
 6.  Son bir haftada dış piyasalardaki gelişmelere de bakmak lazım. Bu grafik hafta başından bu yana dünya borsalarındaki değişimi vermektedir.

DUNYA ENDEKSLERI-13 mayis 2016

Bu grafikte görüldüğü üzere MSCI gelişmekte olan piyasalar (GOP) endeksi (MS Emerging markets) BIST-100’e göre daha fazla düşmüş bulunuyor. Dolayısıyla, en azından iç siyasi baskıların piyasalar üzerindeki etkisinin geçtiğini söyleyebiliriz. Grafikte Brezilya’daki artış ve genel olarak Avrupa borsalarındaki düşüş dikkat çekmektedir. Fransa’daki sosyal gerginlik Avrupa’da sıkıntı yaratıyor. Bizim piyasamız ise bekleme modunda bulunuyor. Bu beklemenin temel dinamiğini ise yine siyasi gelişmeler oluşturuyor. 22 Mayıs’taki AKP kongresi ve yeni bakanlar kurulu önemli olacaktır. Ayrıca 24 Mayıs’ta PPK toplantısı yapılacak. Bu toplantıdaki faiz kararı öncesinde piyasada stres yaşanabilir. Yani, BIST-100 için kanalın aşağı kırılması olasılığı biraz daha yüksek görünüyor. Yine de net bir mesaj vermek zor.  Sonuç olarak PPK toplantısına kadar piyasa “Bekle gör” politikasını tercih edebilir. Bu aşamada endeksin 77.500 ile 79.500 aralığındaki hareketinin devam etmesini bekliyorum.

Dolar/TL kuru ise 2.9750 seviyelerini test etti ama burayı kıramadı. Kırması durumunda 3 TL seviyesine kadar yükselebilirdi. Dolar/TL kuru da 2.95 üzerine oturmaya çalışıyor. Dün zaman zaman dolarda satış vardı ve bir ara dolar 2.9410 seviyelerine kadar geriledi ama şu an 2.9585 civarında bulunuyor. Bu aşamada dolarda çok büyük hareketler beklememek lazım. Dün Dolar endeksi (DXY) bir ara 93.50 seviyelerine kadar gerilemişti fakat bugün yeniden 94.30 seviyesine yükseldi. DXY endeksinin 92.50’nin altını test ettikten sonra bu seviyede fazla beklemeden yeniden 92.50’nin üzerine yükselmesi küresel piyasalar açısından önemlidir. DXY endeksinin 93 seviyelerini destek yaparak ilerideki günlerde 95 seviyesini yukarı zorlaması durumunda dolar/TL kuru da 2.9750 seviyesini yukarı geçebilir. Dolar/TL kurunda kısa vadede bir miktar gerileme görebiliriz ama orta vadeli resim trendin yukarı olduğunu gösteriyor.

Şu an için belirteceğim noktalar bunlar… Hepinize bol kazançlı bir gün olmasını ve hayırlı cumalar diliyorum.

“Piyasalar Yeni Bir Harekete mi Hazırlanıyor?” ile ilgili 5 yorum

 1. sağolun hocam, gayet güzel özetlemişsiniz ama youtube yayını bekliyoruz kısa da olsa, özledik sesinizi.

 2. Değerli Hocam,
  Bülteninize nasıl üye olunabilir? Youtube canlı yayınınız aynı zamanda ‘tekrar’ izlenebiliyor mu?
  Saygılarımla

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir