BIST-100, Dolar ve Faiz

Dün 78 bin seviyesine yaklaşan endeks daha sonra gerilemiş 77.200 seviyelerini görmüştü. Dün için 77-78 bin aralığında bir dalgalanma bekliyordum ve dış borsalardaki genel aşağı trende rağmen bizim piyasa daha güçlü durdu.

BIST100 endeksi düne göre %0.18 aşağıda bulunuyor. Bu sabah Avrupa cephesinde düşüşler devam ediyor. DAX endeksi %1.49, Paris Cac endeksi %1.40 civarında gerileme yapıyor. Dow ve S&P future’ları da %0.60 civarında aşağı yönlü hareket içindeler. Dün Dow endeksi günü %0.40 yükselişle kapatırken, S&P500 endeksi de %0.09 yukarıda kapanmıştı. Bugün için piyasamız yönsüz ve nereye gideceği belli olmayan bir hareket yapıyor. Normalde dış piyasalar olumlu olsa belki de şu an endeks 78 bini aşmış olacaktı, fakat dış borsaların şu anki seviyeleri Avrupa Merkez Bankası’ndan gelecek hamle beklentilerini içermiş olmalı ki, dış borsalardaki yukarı yönlü eğim aşağı döndü. DAX endeksinin dün destek yaptığı 9.720 civarı bugün aşağı kırılmış görünüyor. Yukarı yönlü çabalar var. Eğer DAX yeniden 9.720 üzerine çıkacak olursa bizim piyasaya da alım gelecektir. FAkat şu an için bu olasılık düşük görünüyor ve DAX 9.600 civarına kadar gerileyebilir. Bu hafta veri gündeminin zayıf olması nedeniyle, yatay bir dalgalanma bandı oluşmaya başladığını söyleyebiliriz, fakat bu bant AMB kararıyla birlikte dalgalı hale gelecek ve kırılmalar gerçekleşebilecektir. Yatrırımcılar, perşembe günü 14:00’den sonra oluşabilecek bu dalgalara karşı A ve B planlarını hazırlamış olmalılar.

BIST100 endeksi yeniden 77.550 seviyesinin üzerine çıkarsa 78 bini yukarı yönde kırmayı deneyecektir fakat bunun için dış piyasalarda da benzer bir yukarı eğimin oluşması gerekir. Piyasalar aslında çok önemli hareketler yapacakmış izlenimi veriyor. BIST100  için 77 bin seviyesinin altında saatlik bir kapanış olması durumunda ki; son bir saatte artan işlem miktarına rağmen yukarı gitmekte zorlanan bir endeks gördük. DOlayısıyla 77.100 aşağı geçilirse  76.150 civarına kadar gerileme olabilir ama teknik olarak bu seviyenin destek olması olasılığı da yüksektir.  Bu aşamada,  endeksin yatay hareket ediyor olması ilk 78 bin denemesi sonrasında normal bir davranış biçimi olup, hangi yönde kırılma yapacağına bakmak gerekir.

Dolar/TL kuru sabah 2.93 seviyesini gördükten sonra, şu an 2.9225 civarından işlem görüyor. 2.90 seviyesi belirgin bir destek oldu. Borsada olumlu yeni bir trendin başlaması ve küresel piyasalarda yukarı yönlü hareketlerin devam etmesi durumunda yeniden 2.90-2.91 civarı görülebilir. Bu aşamada, orta vadeli perspektifte, portföylerde dövize endeksli yatırım enstrümanları için dolar uygun seviyelerde bulunuyor.

Gösterge faiz ise %10.66 seviyesine kadar gerilemiş durumda. Bu durum borsanın destek bulmasını sağlıyor. Son eflayson oranından sonra tahvildeki gevşeme bir miktar yabancı talebi olduğunu da gösteriyor. Şu an aslında AMB’nın kararı bekleniyor ama bakalım Draghi gürlediği kadar yağacak mı? Eğer sadece faizleri aşağı çekip aylık parasal genişleme miktarı ile oynamazsa bu durum olumsuz hava yaratır. FED toplantısından faiz artışı beklenmiyor ama FED başkan yardımcısı Fischer önceki gün yine enflasyona dikkat çekti. Mart toplantısında, faiz artışı olmasa da, ileriye dönük faiz ve büyüme öngörüleri de güncellenecek. Aslında çoğunluk, FED’in Eylül ayına kadar faiz artışı yapmayacağı görüşünde olsa da, ben o kadar iyimser değilim. Bunu zaman gösterecek. Şu an asıl önemli olan nokta, AMB ve FED beklentilerinin fiyatlara tam olarak yansıyıp yansımadığıdır. Tahminimce, fiyatlara önemli ölçüde yansıdı. Fakat piyasa yine de bu beklentileri kullanacaktır.

Herkese bol kazançlı bir gün olması dileğiyle…

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir