ABD Enflasyonu, Faizler ve Borsa’da Son Durum

Piyasalar bu aşamada, dış piyasalardaki gelişmelerle çok sıkı bir korelasyon içindeler.

ABD endekslerindeki sert düşüş sonrasında, genel tedirginlik devam ediyor. Bu aşamada sadece bizde değil, ABD’de de kafa karışıklığı var. ABD faizlerinin her yükselişi borsaları vuruyor. Faizler gerilemeye başladığında ise borsalarda rahatlama görüyoruz. Şu an piyasaların daha da bozulmasını engelleyecek görüş olarak “Piyasalardaki türbülans nedeniyle FED faiz artırmak konusunda acele etmez” görüşü öne sürülüyor. Fakat kazın ayağının böyle olmadığını düşünüyorum.

Daha önceki yazılarımda vurguladığım bir konuyu tekrar gündeme getireceğim. ABD’de faizler artarken, altın da artıyordu. Bunun en temelinde yatan sebep, piyasalar FED’in faiz artırmak konusunda aceleci olmayacağını ve enflasyonun gerisinde kalacağını düşündüğü için, altın faiz artarken arttı. Ayrıca yanlış bilinen bir konu daha var. Altın ile faizler arasında aslında ters bir ilişki var ama bu ilişki nominal faizlerden ziyade reel faizlerle ilgilidir. Yani nominal faizlerden enflasyonu çıkarttığınızda ortaya çıkan faizin (reel faizin) düşeceği düşünülüyorsa altın artış trendine girebilir. Son 2 haftada altının düşmesinin ana nedeni, FED’in faizi daha sık artıracağı beklentisidir. Fakat, piyasalardaki türbülans nedeniyle, “FED, faizleri hızlı artırmaz” düşüncesi nedeniyle son 3 günde altın tekrar yükselişe geçti. Dolayısıyla volatilite devam ediyor. Dow endeksi dün %0.26 değer kazandı ama cılız bir yukarı hareketti ve büyük olasılıkla önümüzdeki bir kaç gün içinde yeni gerilemeler göreceğiz.

Bugün saat 16.30’da ABD enflasyon verileri açıklanacak. Amerikan enflasyon verilerine odaklanacak. TÜFE aylık bazda %0.3, yıllık bazda %2 olarak beklenirken, Çekirdek enflasyonun aylık bazda %0.2 ve yıllık bazda %1.7 olması bekleniyor. Bu beklentilerden daha yüksek bir enflasyon verisi, ABD faizlerini yukarı çekerken, borsada satışlara neden olur. Avrupa’ya baktığımızda, Almanya’nın TÜFE endeksi, Euro bölgesi Sanayi üretimi ve büyüme verileri açıklanacak. Ayrıca Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) izleyeceği yol haritasının ipuçlarına  ilişkin olarak AMB’dan Weidmann ve Mersch’in konuşmaları önemli olacaktır. Bugün Merkez Bankamız Aralık ayı ödemeler dengesini de açıklayacak.

Şu an bu yazıyı yazarken borsa açıldı ve güne yükselişle başladı ve düne göre 750 puan yukarıda bulunuyor.  Asya cephesinde de hafif yükselişler var. Endeksin bugün dünküne benzer bir seyir izlemesini bekleyebiliriz. ABD enflasyon verisi öncesinde BIST-100 endeksinin yatay ve sıkışık hareket etmesini bekleyebiliriz. Çok sert hareketler beklenmemeli. Fakat saat 16:30’dan sonra, piyasada ciddi bir volatilite artışı olacaktır. Eğer beklentilerden düşük bir enflasyon verisi açıklanacak olursa endeks 116.500 seviyesindeki direncini kırmayı deneyebilir. Ama tersi olur da beklentilerden yüksek bir enflasyon sadece bizde değil, ABD endekslerinde de yeni bir satış dalgasına neden olacaktır. Beklendiği gibi bir enflasyon verisi açıklanması durumunda ise, ilk başta olumlu tepki ardından da kar satışları görebiliriz. Saat 16:30’a kadar endeksin 115.000 ile 116.200 arasında dalgalanmasını bekliyorum.

Hepinize bol kazançlı bir gün diliyorum…

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir