Erken Seçim Fiyatlaması Ne Zaman Yapılır?

Bildiğiniz üzere bugün Davutoğlu-Kılıçdaroğlu görüşmesinin pek bir anlamı kalmadı. Koalisyon kuramayacaklarını açıklayacaklar.

Borsa önceki gün yüzde 2.87 artıştan sonra dün bu beklentilerle yüzde 1.94 düşüşle 78.175 seviyesine indi. Şunu unutmayalım ki; AKP-CHP koalisyonuna ilişkin umutların çok arttığı önceki günü bir kenara bırakırsak, piyasalar zaten bir erken seçim fiyatlaması yapıyordu. Dolayısıyla bugün piyasalarda erken seçim fiyatlanacaktır. Ama bu fiyatlama bir günde olup bitmeyecek. Şimdi hareketli günlere yeniden hazırlanmak gerekiyor. Sıra seçim hükumeti kurdurmadan var olan hükumetle seçime gitmeye çalışacak olan bir dinamik göreceğiz. Yine anketler yayınlanacak. Yine tahminler yapılacak ve en sonunda yine millet karar verecek. Sahi, bu arada öyle durumlar oluşabilir ki; AKP-MHP koalisyonu neredeyse kuruluyormuş havası bile görebiliriz.

Şimdi çözüm sürecini buzdolabında donduruyoruz ama istenildiğinde de buzdolabından çıkarılır. Tabi ki buzdolabından çıkarmanın da seçmenler için bir bedeli olacak. Karşılığında tek partiye oy verilirse buzdolabından çıkarılma sözleri de seçim meydanlarında verilebilir.

Seçime diyoruz ama şu anki terör ortamında acaba seçim nasıl yapılacak. O Sandıklar nasıl korunacak? Bu seçim önceki seçim gibi o kadar rahat geçmeyebilir.  İşte bu veya bunun gibi sebeplerle, seçimin fiyatlamasını bir günde yapıp bitirmeyiz. Çok çeşitli endişe noktaları var.  İş dünyasının önü en az 6 ay daha kapalı olacak. Ekonomimizin dayanma gücü üzerine daha önce yazdığım yazılarda vurguladığım üzere, sıkıntılı bir döneme daha gireceğiz. Seçim, şu an kafamızda oluşturduğumuz koşullar ve şartlarda gerçekleşmeyebilir. Ekonomik olarak çok daha stresli bir ortamda seçim yapılmak zorunda kalınabilir. En erken Kasım’da yapılması beklenen seçim öncesinde Eylül ayında AKP’nin genel kurulunda Ahmet Davutoğlu’nun değişmesi bile gündeme gelebilir.  Siyaseten çok karmaşık bir döneme daha giriyoruz.

DIşarıya baktığımızda ise sıkıntılı görünüm orada da var. FED faiz olayını bekleyip göreceğiz. DOlayısıyla piyasalar bu tür bir geleceği satın almak istemezler. Fakat bu süreç içinde borsanın geçici bir süre yukarı gitmesine neden olabilecek çok gelişme olabilir. Ama borsada orta ve uzun vadeli güçlü bir yükselen trendin oluşması en az 4-5 ay daha ertelenmiş durumdadır.

Endeks bugün düne göre yine biraz gerileyerek açılabilir ve 77.500 seviyesindeki desteğinde tutunmaya çalışacaktır. Önceki gün bıraktığı boşluk dolabilir. BIST-100 endeksinin 77.500-79.000 aralığında dalgalanmasını bekleyebiliriz. DOlar/TL kuru 2.77’i gördü ve şu an 2.7762 seviyesinde bulunuyor. Doların 2.7650 ile 2.7850 arasındaki kanalda dalgalanmaya devam etmesini bekleyebiliriz.

Herkese bol kazançlı bir gün olması dileğiyle…

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir