Piyasaların Reaksiyonu ve Dış Dengeler

Önceki geceki AKP-CHP koalisyon görüşmelerine ilişkin açıklamalar sonrasında dün BIST-100 endeksi, yüzde 2.87 yükselerek 79.720 seviyesinden kapandı.

Dolar 2.76 seviyelerine kadar düştü. Oldukça olumlu bir hava vardı. Fakat piyasalar kapandıktan sonra doların yeniden yukarı gitmeye başladığını gördük. Bu sabah itibariyle dolar 2.7830 civarında bulunuyor.  Tabi ki, 2.76’ya kadar düşüp sonra neden yeniden 2.78’in üzerine çıktığının cevabı gerekiyor. Bu sabah itibariyle Çin Merkez Bankası, piyasa şartlarına bakarak kuru yüzde 1.6 daha düşürerek fiksledi. Dolayısıyla Asya cephesinde kurlar hareketli ve Asya paraları dolara karşı değer kaybediyor. Bunun etkisini dolar/TL kuru üzerinde de görüyoruz. Diğer yandan sayın Davutoğlu’nun perşembe günü açıklama beklenmemesi gerektiğine ilişkin açıklaması da dolar kuru üzerinde etkili olmuş olabilir.

Dün yazdığım yorumda, siyasilerin koalisyon kuruyor muş gibi yaptıklarına dair bir görüş oluştuğunu, piyasanın da mış gibi davranabileceğini yazmıştım. DÜnkü hareketi “mış gibi yapmak” olarak değerlendirebilir miyiz? Yoksa piyasanın gerçekten koalisyon kurulacağına ilişkin gerçek beklentisi olarak değerlendirmek mi gerekir?  Bu konuda şu an için net bir şey söyleyemesem de, dünkü yazımda vurguladığım üzere, kendi beklentinize göre pozisyonunuzu belirlemelisiniz. Eğer bir koalisyon kurulacağına inanıyorsanız, hissede kalabilirsiniz, kesinlikle olmaz diyorsanız, piyasanın yukarı hareketlerini satış fırsatı olarak değerlendirebilirsiniz. Eğer koalisyona yüzde 50 olasılık veriyorsanız, paranızın yarısı nakitte yarısı da hissede olmalı. Eğer koalisyona yüzde 90 olasılık veriyorsanız paranızın yüzde 90’ı hissede yüzde 10’u nakitte kalabilir.

Bu aşamada koalisyon kurulur mu? sorusuna birçok kişi cevap üretiyor. Kendi fikirlerini açıklıyor. Dün Akif Beki, koalisyonun kurulma olasılığını dünyaya bir meteor çarpması olasılığından daha düşük gördüğünü açıklarken, Hüseyin Çelik,  koalisyon için her konuda ve her detayda mutabakat olması gerekmediğini söyledi.

Benim beklentimi biliyorsunuz. Çok fazla istememe rağmen, koalisyon kurulacağına inanmayanlardanım. Dün Cumhurbaşkanı, 45 günlük süreyi esnetmeyeceğini söyledi. Diğer taraftan da MHP ile de görüşmeler olabilir dedi. Gördüğünüz üzere, Cumhurbaşkanı’nın CHP koalisyonu istemediği çok açık. Bu konuda AKP ikiye bölünmüş durumda. Ama “koalisyon olsun” diyenlerin sesi fazla çıkmıyor.

Fakat bu şartlar altında piyasalar nasıl davranıyor?

Nasıl davranmak istiyorsa o şekilde davranıyor. Dün 79.500 seviyesinin üzerinde kapanış teknik olarak çok olumluydu. Endeks bin puanlık bir boşluk bırakarak açıldı. Bu boşluk ileride yeniden dolacaktır ama ne zaman dolacağını bilmiyorum. Bugün düne göre piyasanın biraz daha temkinli olmasını, güne geri çekilmeyle başlamasını  ve dünkü coşkunun  zayıflamasını bekliyorum. Endeks bugün 79 bin üzerinde kalmaya çalışacaktır. Dünkü hareket sonrasında endeksin hala yukarı potansiyeli var ve ilk direnç 80.500 seviyesinde bulunuyor. Bugün 79 bin ile 80.250 aralığında bir hareket bekliyorum. Dolarda ise yeniden 2.77’lere doğru geri çekilme görebiliriz.

Herkese bol kazançlı bir gün olması dileğiyle..

“Piyasaların Reaksiyonu ve Dış Dengeler” ile ilgili 1 yorum

  1. Hocam k.kılıçdaroğlu’nun koalisyon olmaz perşembe günü açıklarız sözü şuan haber ajanslarına düştü. Bilginiz olsun

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir