Piyasalarda Terör Etkileri ve Son Durum

Yaşar ERDİNÇ

Bu hafta sonu yazmış olduğum eğitici bültende vahşi ve insanlık dışı terörün ekonomi ve piyasalar üzerindeki olası etkisine değinmeye çalışmıştım.

Ülkenin içinde bulunduğu durum gerçekten çok vahim. Bu şartlar altında tahmin yürütmek  veya sağlıklı analiz yapmak da zorlaşıyor. Yine de daha önce yaşanılan tecrübeleri göz önüne alarak bir öngörüde bulunmaya çalışıyorum.

BIST-100 endeksi haftaya 700 puan civarında düşüşle başladıktan sonra 78.500’ün üzerinde destek yaptı ve  bir süre zayıf kaldıktan sonra gün içinde 79.600 seviyelerine kadar yükseldi: Bu seviye geçen cuma günü gördüğü zirvelere yakın seviyeydi ve cuma günü 79.600 seviyelerinde satış baskısının arttığını görmüştük. Nitekim dün de yine aynı seviyelerde dirençle karşılaşıldı ve endeks seans sonuna doğru gelen satışlarla 79.100 seviyelerine kadar geriledikten sonra 79.300 seviyesinden kapandı. Tüm olanlara rağmen yine de güçlü bir kapanış sayılabilir.  Fakat 79.600 direncinin dünkü dönüş sonrasında güçlendiğini söyleyebiliriz. Her ne kadar terör olaylarına rağmen güçlü duruyor olsa da özellikle yabancılar son 1 haftada alım yapmışlardı ve bu terör olaylarına hazırlıksız yakalandılar. Ama endişeleri devam ediyor. Bu yüzden yüksek seviyelerde yer yer satış yapamk isteyebilirler.

Bu sabah Asya cephesinde Çin’in ithalatının 11 aydır geriliyor olması ve son ithalat verilerinin beklenenden düşük gelmesi nedeniyle aşağı yönlü hareketler var. Japonya yüzde 1, Hong Kong yüzde 0.23 ve Çin yüzde 0.17 aşağıda bulunuyor. Dün Avrupa borsalarında da genel olarak önce yükseliş sonra aşağı eğimli bir hareket vardı. Her ne kadar DAX endeksi yüzde 0.23 yukarıda kapanmış olsa da, FTSE ve CAC endeksleri günü ekside kapattılar. Dün ABD tatildeydi ve bugün piyasalar açık olacak.

Bugün BIST-100’ün dünkü kadar güçlü olmasını beklemiyorum. 79.500 üzerindeki bölgelerde yine satış baskısı artabileceği için, yukarı yönlü hareketlerde çok fazla alım tarafında olmamak gerekiyor. ABD tarım dışı istihdam verisinin yaratmış olduğu olumlu hava ve fiyatlara yansıması kanımca sona yaklaştı. Endeksin açılış sonrasında aşağı eğimli olmasını, daha sonra 79.500 seviyesini direnç yaparak 78.750 civarına kadar gerilemesini bekliyorum. 78.500 seviyesinde oluşan dünkü destek aşağı geçilirse hafta sonuna kadar 77.000-77.500 aralığına kadar geri çekilme olabilir.

Dolar/TL kuru bu sabah 2.9370 civarında bulunuyor. Dolar için 2.89 seviyesi önemli bir desteğe dönüştü. Bugün 2.93 seviyesinin altına pek gelmek istemeyecektir. 2.9450’nin aşılması durumunda yeniden 2.96 seviyesine kadar yükseliş olabilir. Bugün için dolar desteği 2.9250 civarında bulunuyor.

Sağlıcakla kalınız…

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.