Borsa neyi satın aldı?

Son zamanlarda piyasalardaki olumlu hava dikkat çekiyor.

Bu aşamada okuyuculardan bunun nedenini soran tweetler ve e-postalar alıyorum. Aslında piyasalar için illaki iyi bir şey olması gerekmiyor.

Piyasa olarak adlandırdığımız mefhum bir beklenti içine girer, bir senaryo oluşturur ve bu senaryoya göre davranır. Örneğin borsanın yukarı gitmesi veya aşağı gitmesi o sırada meydana gelmiş olaylardan çok beklentilerle ilgilidir. Elbette ki; piyasaları etkileyen bir olay olduğunda sert hareketler görürüz ama bu hareketler çok kısa sürede piyasa parametrelerine yansır. Fakat belirli bir trendi başlatan şey, piyasa için geleceğe dair ortaya konulan hikayedir. Bu trendler 1 hafta gibi çok kısa vadeli olabileceği gibi 2-3 ay orta vadeli veya 1 yıl ve daha uzun bir süreyi de kapsayabilir.

1 Kasım seçimleri sonrasında nasıl bir resimle karşılaşacağımızı bilmiyoruz. Belki de 7 Haziran seçimlerine yakın bir sonuç çıkacaktır, bilmiyoruz. “Eğer benzer sonuç çıkarsa siyasi denklem nasıl oluşacak” sorusuna aranızda net bir cevap verecek olan var mıdır bilemiyorum ama ben ortaya net bir resim koyamıyorum. Dolayısıyla piyasalar da net bir resim koyamıyor? Peki durum böyle iken borsa neden son üç gündür artıyor ve 75 bine kadar yükseldi?

Bugün Gazetesi’ndeki köşe yazımın devamı için TIKLAYINIZ.

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir