Borsa, Dolar ve Piyasalar

Bu haftaya olumlu bir hava ile başladık. Yurt dışı endekslerin olumlu seyirde olması ile borsa güne yaklaşık 600 puan yukarıdan başladı ve 74 bin seviyelerini test etti. Sabah saatlerinde Asya Cephesi olumluydu.

Çin borsası %2.35 yükseliş kaydederken Japonya %0.90 yükseldi.   ABD borsa endekslerinin future’ları da geçen haftaya göre %0.90 civarında artıda bulunuyor. BIST-100 endeksinin teknik olarak 74.700 civarında direnci var ve bu direnci yeniden zorlayabilir. Geçen haftanın ilk üç günü yükselen ABD borsaları, perşembe ve cuma günü dinlenmeye geçmişti. Eğitici bültende bu konuyu ayrıntılı olarak verdiğim için tekrar anlatmaya gerek görmüyorum. Arzu edenler bu haftanın eğitici bültenini buradan indirebilirler. Bülten içinde birçok konuda ayrıntılı analizlerimi bulabilirsiniz. Petrol, Altın, VIX endeksi ve DXY endekslerinin yorumları da bulunuyor. Ayrıca haftalık olarak teknik ve temel olarak dikkat çeken hisselerin listesi de bulunuyor.  Bu aşamada dış piyasalara endeksli bir seyir izlediğimiz için, borsadaki genel olumlu havanın devam etmesi dışarıya bağlı. Fakat bugün önemli bir veri yok. Fakat yarın TCMB’nin PPK toplantısı var. Bu toplantıda faizde bir değişiklik yapılması beklenmiyor.

Dolar/TL kuru da haftaya düşüşle başladı ve şu an 2.9423 seviyesinde bulunuyor. Yeniden 2.95 altına geriledi. Teknik olarak 2.90-2.95 aralığında hareket etmesini bekleyebiliriz. 2.90’a doğru gerileme olursa bir miktar alımların arttığını ve dolara talep geldiğini görebiliriz.  Genel olarak Borsa ve döviz cephesi olumlu olsa da faiz cephesinde 2 yıllık gösterge faiz %11.20 seviyesinde bulunuyor. Faizlerin düşmemesi aslında iyi bir sinyal değil. Bu yüzden borsadaki yükselişler kalıcı olmayabiliyor. Dış borsalarda ise şu an hem Avrupa Merkez Bankası’nın Mart ayında parasal genişlemeyi artırma beklentisi hem de FED tutanaklarından Mart ayında yeni bir faiz artışı olması olasılığının düşük kalmasının risk iştahını artırdığını görüyoruz. Dow endeksi 16.500 üzerinde kapanış yaparsa ve S&P500 endeksi 1950 üzerinde kalırsa bizim borsa da 75 bini geçebilir. İzleyip görmek gerekiyor. Borsamız için bu hafta kritik destek seviyesi 72 bin’dir. Bunun altında bir kapanış yeniden 70 binlere doğru gerilemeyi getirebilir. Fakat şu anki veriler ve VIX endeksindeki geri çekilme, şimdilik bu tür bir gerileme olasılığını zayıflatıyor. Hisse bazlı hareketler bilanço beklentilerine göre oluşuyor.

ÖNEMLİ : Transtürk Holding’de olanları herkes izliyor. Bir taraftan da Acun Ilıcalı ve Faruk Süren’in şirketin Acun Medya’ya devri konusunda sözleşme imzalanacak ve yetkili makamlar onay verirse birleşme gerçekleşecek diyeceksiniz. SOnra da bir açıklama gönderip sözleşme şartları gerçekleşmediğinden devir olmuyor diyeceksiniz. Nedir bu gerçekleşmeyen sözleşme şartları?  İnsanlar ne olduğunu anlamadı. Son zamanlarda SPK’Nın yatırımcıyı koruma yönünde çok önemli kararlarını SPK bültenlerinden izliyorum ve SPK’nın buna asla sessiz kalmasını beklemiyorum. Çok fazla yatırımcı mağdur olacak. Bu birleşme haberi nedeniyle hisse almış ve tutmakta olanlar, bireysel olarak Acun Ilıcalı ve Faruk Süren hakkında yargı yoluna başvurarak uğradıkları zararın tazminini isteyebilir ve SPK’ya suç duyurusunda bulunabilirler.  Yıllardır borsada yatırımcı sayısının  artmamasının gerçek nedeni işte bu tür olaylardır. Buna göz yumulmamalı. Yatırımcılar haklarını aramalı ve SPK, yatırımcının uğradığı mağduriyeti giderecek ve yükümlülüğü bu bilgi manipülasyonunu yapanlara rücu edecek  şekilde aksiyon almalıdır.

Disclosure (İfşa):  Şahsi veya birinci derece yakınlarımın hesaplarında Transtürk Holding hissesi yoktur ve şahsımca hayatımın hiç bir döneminde bu hissede alış-satış işlemi yapılmamıştır. Eğer olsaydı, bu konuda dava açar ve mutlaka gerekli yetkili makamlara suç duyurusunda bulunurdum.

“Borsa, Dolar ve Piyasalar” ile ilgili 1 yorum

  1. Acun markasını Faruk süren çok iyi kullandı.İnanılmaz kar ettiklerini tahmin ediyorum:Bence burda önce Acun ılıcalının dava açıp çok yüklü bir tazminat istemesi gerekiyor.Acun medyayada bu konuda gereğini yapması gerektiği yönünde mail attım.Uyanıklık yapmanın ne demek olduğunu hukuken sormak lazım.

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir