Uyumsuzluklar Devam Ediyor

Yaşar ERDİNÇ

Dün borsamız yükseliş denedi ama başaramadı. Genel olarak 78.900 ile 79.800 seviyeleri arasında dalgalanma bekliyordum ve bu aralıktan dalgalandıktan sonra kapanış 78.802 seviyesinden gerçekleşti.

Bu sabah ise dış piyasalardaki ve dün ABD borsalarındaki olumlu havanın etkisiyle yükselişle başladık ama uzun sürmedi. Endeks 79 bin seviyesinin üzerini gördükten sonra tekrar geri çekilmeye başladı.  Aşağıdaki grafik sert düşüşten bu yana 5 dakikalık endeks hareketlerini gösteriyor.

BIST-11 mayis 2016-2

Grafikte görüldüğü üzere endeks 77.300 ile 79.800 kanalında hareket ediyor. Bu aşamada, büyük olasılıkla bugün de bu kanal içinde hareket devam edecektir. Fakat ilk aşamada alt seviyeden çizilen yatay destek bölgesi olan 77.500 civarı yeniden test edilebilir. Bunun anlamı da yaklaşık 600-700 puanlık bir gerileme demektir. Endekste düşüş başladığından bu yana, enformasyon ve formasyon uyumsuzluğunu görüyoruz. Düşüş sonrasında S&P’den gelen haberlere rağmen önemli bir toparlanma olmadı. Dünkü yazımda da vugurladığım üzee BIST-30 kağıtlarının çoğunda sert düşüşler vardı ve yabancı takasında belirgin bir azalma vardı. Bu azalma yeniden yukarı döner mi? sorusuna şu an olumlu bir cevap vermek zor. Çünkü gerçekten de siyasi dengeler çok belirsiz. Aynı zamanda yeni kabine ve ekonomi yönetimi de beklenecektir. Bu arada Merkez Bankası’nın PPK toplantıını görmek isteyenlerin sayısı da oldukça yüksek.  Dış piyasalarla karşılaştırdığımızda bu hafta başından itibaren genelde negatif ayrıştığımız görülecektir. Bu arada Rusya’nın da bu hafta sert düşüş yaptığını görebiliriz. Sağdan ikinci bar, MSCI gelişmekte olan piyasalar (GOP) endeksini gösteriyor ve o cephede olumlu hava olmasına ve genelde GOP’larda yükseliş olmasına rağmen bizim düşüyor olmamız negatif ayrışmayı belirgin bir biçimde gösteriyor.

DUNYA ENDEKSLERI-11 mayis 2016-2

Yıl başından itibaren getirilere baktığımızda ise, genelde BIST_100 endeksi ilk 3’te yer alıyordu. Fakat git gide bu yerimizi kaybettik.  Eğer son günlerde Atilla Yeşilada’nın yazılarını okumuşsanız, GOP’lara akana para akışının sonuna geldiğimizi belirtiyor. Bu görüşe kısmen katılıyorum. Çok sert bir çıkış olmayacak ama yavaş yavaş DOLAR yeniden yuvasına dönemeye başlayacak. Ama Haziran ayında FED’den bir faiz artışı beklemiyorum.  Sonuç olarak, borsa şu an belirgin bir kanalda karasız bir dönem yaşıyor. Bu kanalı yukarı kırmayı yeniden deneyebilir fakat zannedersem o gün bugün değil. Bugün 77.500 ile 79.000 aralığında dalgalanma görebiliriz. Fakat kağıt bazında güzel hareketler var. Endekse yakın hareket eden kağıtlarda sıkışık hareket beklenebilir.

Dolar/TL kuru düne göre yükseliş kaydetti ve 2.95 seviyesinin üzerine oturdu. Şu an 2.9674 seviyesinde bulunuyor. Dün de belrittiğim üzere, 2.95 üzeirne geçildikten sonra 2.9750-3.0000 aralığına kadar yükseliş olabileceğini belirtmiştim. Dün zaten doalrın 2.92’nin altına gerilememesi önemliydi. Yani yükseliş trendi devam ediyor ve bu durum tümüyle DXY endeksinden  kaynaklanmıyor. Yani iç gelişmeler dolardaki stresi artırıyor. Bir bakıma hisse ve tahvilde satışa geçen yabancıların bir miktar çıkış yaptığını düşünüyorum. Buna bir de Turizmdeki kriz nedeniyle ülkeye girmeyen dövizin yarattığı sıkışıklığı da eklerseniz, dolardaki yükseliş daha iyi anlaşılır. Doları olanlar beklemede kalabilirler. Doalrda bugün için 2.95 seviyesi destek olup, ilk önemli direnç ise 2.9750 civarında bulunuyor.

Bol kazançlı ve paranızın sağlığınızı bozmadığı bir gün olmasını diliyorum.

“Uyumsuzluklar Devam Ediyor” ile ilgili 1 yorum

  1. sevgili hocam doları olan beklemde kalsın,peki ben liradayım 2.87 lerden dolar alınırmı yoksa,,yoksa beklemekmi lazım,sizin düşünceniz nedir,sağlıcakla kalınız,,

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.