FED Öncesi Piyasalarda Kararsızlık Günü

Yaşar ERDİNÇ

Yarın akşam saat 21:00’de FED kararı açıklanacak. Herkesin bildiği üzere bir faiz artışı beklenmese de, FED üyelerinin tahminleri (Büyüme, enflasyon ve yıl sonu faiz) çok önemli olacaktır.

ABD endeksleri en önemli direnç seviyelerine kadar yükseldiler. Dün ve bugün de BIST-100 endeksi 80 bin seviyesinin üzerini gördü. Şu an endekste bir miktar geri çekilme var. Seans açılışından sonra bir yukarı bir aşağı kararsız bir görünüm sergileyen endeks, hazine ihalesi sonrasında doların artış geçmesiyle birlikte bir miktar geri çekiliyor. 80 binin üzerinden 79.500’e kadar 500 puanlık bir gerileme yaptı. Yine de son 3-4 günde güçlü bir görünüm sergiledi. Dışarıya baktığımızda Avrupa endekslerinde %0.40-0.50 civarında gerileme var. Benzer şekilde ABD endeks future’larında da gerileme var ama bu endekslerde yukarı yukarı yönlü bir dönüş, bize de alım getirebilir. Şu an için borsada alım gücünün ve alış isteğinin azaldığını görüyoruz. Bunun sebebi, 80 bin direncinin görülmesidir. Hala 81.000 veya 81.500 olasılığı olsa da dün de belirttiğim üzere kağıt bazında spesifik beklentiler olmadığı sürece yeni risk almak yerine “bekle-gör” politikası izlemek, kardaki hisselerde bir miktar nakde geçip beklemek daha anlamlı görünüyor. Ama FED toplantısı öncesinde bugün ve yarın dalga boyları artacaktır. Aslında şu an birçok kişi bu seviyelerden alım yapılmasını riskli buluyor. Genelde yatırımcı da çok fazla risk almıyor. Bu durum biraz çelişkilidir. Ya bir anda endekslerde çok sert aşağı hareketler olacak, ya da yeniden yükseliş ivmesi hızlanarak, alım yapmamış olanlara “keşke alsaydım” dedirtecektir. Eğer herkes bu seviyelerden daha fazla risk almıyorsa veya satmışsa, kim alacak?  Bu tür zamanlarda genellikle herkesin beklediği gelişme olmaz. Piyasa beklentilerin aksine ani hareketler geliştirir. İşte bu tür bir hareket beklemede olan birçok kişiyi yeniden alıma yönlendirebileceği gibi, ani gelen bir düşüş, satış için fırsat bekleyenleri de hareketsiz ve donuk bırakabilir. İşte bu nedenle, özellikle önümüzdeki 2-3 gün içindeki piyasanın ani sert hareketlerine karşı çok duyarlı olmamak gerekiyor. Dün de belirttiğim üzere, şimdi alım yapmak yerine, önemli dirençlerin kırılmasını gördükten ve daha da önemlisi bu direnci yukarı kırdıran  hikayeyi tam olarak anladıktan sonra kararlar gözden geçirilmelidir. Zaten bundan sonraki hikaye konusunda net fikrim yok ve bu hikayeyi de FED üyelerinin  ileriye dönük tahminleri oluşturacaktır. Bu tahminler adeta yeni faiz artışı zamanlamasının ne zaman olacağına dair ipucu olarak kullanılacaktır. Ben FED’in faiz artırımı konusunda piyasalar kadar iyimser olduğunu zannetmiyorum. Piyasalar Eylül deseler de, Çarşamba akşamı yapılacak açıklamalardan sonra havanın değişmesi olasılığı olduğu için izlemede kalıp “bekle gör” politikası izlemek ve bu arada riskleri biraz azaltmanın faydalı olacağını belirtiyorum. Ama FED üyeleri de çok güvercin olurlarsa perşembe günü piyasalar çok mutlu olurlar. Herkes kendi senaryosunu oluşturup, pozisyonunu öyle ayarlamalı.

Dolar/TL kuru 2.87 seviyesinin altını dün yeniden gördükten sonra, bugün bir miktar yukarı yönlü bir hareket yaptı. Şu an için 2.87 ile 2.90 arasındaki hareketin devam edeceğini söyleyebiliriz, fakat FED toplantısı sonrasında aşağı ya da yukarı yönlü çok sert hareketlere hazırlıklı olunmalı.

Bol kazançlı bir gün olması dileğiyle…

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.