Kritik Bir hafta

Amerika Merkez Bankası (FED)’in bu hafta yapacağı toplantı ana gündemi oluştururken, cuma günü da FITCH ülke notumuzu güncelleyecek.

FITCH’den not değişimi beklenmiyor. Borsa geçen hafta 71.351 seviyesinden kapanırken, dolar/TL kuru bu sabah 3.0425 seviyesinde bulunuyor. FED toplantısı salı ve çarşamba günü yapılacak. FED bu  iki günlük toplantıda faiz artırımına başlayıp başlamamaya karar verecek. Kararlar 17 Eylül günü saat 21:00’de açıklanacak ve saat 21:30’da FED Başkanı Janet Yellen’in basın toplantısı olacak. Bu toplantıda sorulara vereceği cevaplar da piyasa üzerinde ve özellikle de o saatlerde açık olan FX piyasalarında, dolar/TL kurunda sert dalgalanmalara neden olabilir.

Çin sanayi üretimi verileri pazar günü açıklandı. yüzde 6.5 büyüme beklenirken, yüzde 6.1 olarak gerçekleşti ve bu sabah Çin borsası yüzde 3’e yakın değer kaybetmiş durumda. Asya borsaları da genel olarak aşağı eğimli bir görüntü veriyorlar.

Yarın (15 Eylül) ABD’nin perakende satışları verisinde yükseliş bekleniyor. Tam da FED toplantısı öncesinde perakende satışlarda istenildiği kadar yükseliş olmaması veya düşüş olması piyasalarımızda olumlu bir hava estirebilir. Ayrıca ABD’nin sanayi üretim verisi de aynı gün açıklanacak olup, imalat sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranlarını da görmüş olacağız. Geçen ay sanayi üretimi yüzde 0.6 artarken, imalat sanayi üretimi yüzde 0.8 artmış, kapasite kullanım oranı da yüzde 78 olarak gerçekleşmişti.

Çarşamba gününe kadar piyasalarımızda belirgin bir iyileşme beklemiyorum. Zaman zaman borsada yukarı hareketler olsa da, 73.500 direnci önemli. Endeksin 71.500 altında kapanış yapmamış olması zayıflığın en azından FED toplantısına kadar devam edeceğini gösteriyor. Piyasada işlem hacmi iyice zayıfladı ve bu haftaya başlarken zayıf işlem hacminin devam ettiğini göreceğiz. Küresel piyasalarda ani bir ortaklaşa bozulma olmadığı sürece BIST-100 endeksi için 70 bin seviyesinin altında kapanış beklemiyorum. Fakat FED’in faiz artırması söz konusu olursa, perşembe ve cuma günü endeks 70 bini aşağı kırarak 67 bine doğru yol alır. FED toplantısından faiz artışı gelmezse tam tersine endeks hızlı bir şekilde kendini 73.500 üzerine atmak ister. Sizler FED toplantısı öncesinde nasıl bir beklenti içerisindeyseniz ona göre pozisyonlarınızı belirlemelisiniz. Eğer faiz artıracağını düşünüyorsanız, nakde geçip beklemek, artırmayacağını düşünüyorsanız, düşüşlerde alım yapmak anlamlı olabilir. Benim fikrimi merak ediyorsanız, şu an Yellen’in bile bu toplantıda faiz artırılıp artırılmayacağını tam olarak bildiğini zannetmiyorum. İki günlük toplantıdaki tartışmalar sonrasında bu karar verilecektir. Fakat şu an kadar verilen sinyallere bakarak, genel olarak piyasa faiz artışına yüzde 30 civarında olasılık veriyor.

Bu tür bir zamanda yukarıda anlattığım olasılıkları da göz önünde bulundurarak, elimde hisse olsaydı nasıl bir strateji izlerdim? Tahminen bu hisselere hiç dokunmaz ve yeni alım da yapmazdım ve endeksin 70 binlere kadar düşüşünü de göze alarak beklemeyi tercih ederdim.

Borsa bu sabah zayıf açılabilir ve 71 bin civarını görebilir,  fakat sonrasında yeniden yükseliş deneyeceğini ve FED toplantısı öncesine kadar yukarı yönlü çaba içerisinde olacağını düşünüyorum. Bu arada dış küresel koşullarda ani bir olay olmayacağını varsayıyorum.

Dolar/TL kurunda ise 3 TL seviyesi destek oldu. Tahminen dolar 3 Tl civarında 5 kuruşluk bantta hareket etmeye devam edecektir. 3.05’in tekrar yukarı geçilmesi durumunda 3.10’a doğru hızlı yükseliş olur. 3 TL’nin altına düşüş durumunda ise 2.95-2.97 aralığında alıcıların geleceğini düşünüyorum.

Bol kazançlı bir hafta olması dileğiyle…

“Kritik Bir hafta” ile ilgili 2 yorum

  1. sayın hocam fed faizi artımayacak ve parite 1.1455 i geçip 1.18 e yaklaşırsa dolar düşer fakat avro ne olur lütfen yazarsanız sevinirim. saygılar

  2. ben diyom ki perşembe kurda ve paritede bir düzelt me olacak fakat akşam tekrar alımlar gelecek fakat faiz artışı olmayacak ve parite tekrar 1.17 ye hareket edecek.avro ne olur o da düşer mi

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir