Piyasalara Ali Babacan dopingi

Dün AK Parti aday listeleri Yüksek Seçim Kurulu’na verildi ve sürprizlerden biri, parti üst yönetiminin Ali Babacan’ı Ankara’dan yeniden aday göstermesiydi.

Bu haberin duyulmasıyla birlikte borsaya ciddi alımlar geldi. Haber öncesinde 74 bin seviyesinde zayıf ve güçsüz hareket eden BİST-100 endeksi, haberle birlikte bin puanlık artış yaparak 75 bine yükseldi. Bu arada dolar 3 TL’nin üzerindeyken, 2.98 seviyelerine kadar geriledi.

Piyasalar Ali Babacan’ın yeniden aday gösterilmesine sevindi ama Babacan’ın bunu kabul edip etmediğini bilmiyoruz. Bildiğiniz üzere son günlerde Babacan ekonomik büyümenin parasaldan geldiğini ve gerekli yapısal reformların yapılamadığını söyleyerek önemli bir eleştiride bulunmuştu. Her ne kadar bu konuda “Sen 13 yıldır iktidardaydın şimdi mi görüyorsun” ya da “Şimdi mi söylüyorsun” tarzında eleştiri yapanlar olsa da bu eleştiriyi yapanlar konuya vakıf değiller.

AKP için çok önemli adım

Yapısal reformlar Ali Babacan’ın yetkisinde olan ve tek başına yapabileceği bir iş değildi. Yapısal reformlar tam anlamıyla bir hükümet işiydi ve yasaların çıkarılması gerekiyordu. Babacan, veri şartlar içinde ekonominin yeni krizlere girmemesi için elinden gelen her şeyi yaptı. Ekonominin çok ısındığını gördüğünde hiç de popülist olmayan önlemleri almakta tereddüt etmedi. Eğer yabancılar Türkiye’ye zamanında akın akın gelmişlerse, bunda Babacan’ın payı çok büyüktür. Her zaman gerçekçi değerlendirmeler yaptı ve tüm dünyaya ciddi bir güven verdi. Ayrıca “koltuk gitti eleştirilere başladı”
argümanı da kabul edilebilir değil.

Bugün Gazetesi’ndeki köşe yazımın devamı için TIKLAYINIZ.

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir