Haftanın Önemli Gündem Maddeleri, Döviz ve Borsa

Geçen hafta perşembe günü AKP-CHP koalisyonunun olmayacağı anlaşıldıktan sonra önemli bir türbülans yaşayan piyasalarda bu haftaya ilişkin beklenti ve öngörülere göz atacağız.

Aslında, bu tür zamanlarda bir öngörüde bulunmak, piyasa parametrelerini tahmin etmek oldukça zor. Çünkü okuyucu kısa vadede örneğin bugün içinde dolar, borsa, euro ve diğer parametrelerin ne olacağı konusunda fikir edinmek istiyor.

Dün gece yurt dışı FX piyasalarında işlemler başladığında dolar/TL kuru 2.81’in altına geriledi, fakat bu sabah 2.84 civarında bulunuyor. İç siyasi gelişmeler ve dış ekonomik gelişmeler döviz ve borsa üzerinde etkili olacaksa, bu haftanın gündemine bakmak gerekiyor. DIş gündeme baktığımızda, en önemli maddeler, Çarşamba günü açıklanacak olan FED toplantı tutanakları ve ABD’nin  TÜFE göstergeleri olacaktır.

Çarşamba akşamı saat  21:00’de açıklanacak tutanaklarda yine piyasalar FED’in faiz artırımına ne kadar yakın olduğunu anlamaya çalışacaklar. Geçen hafta ABD ÜFE verileri açıklanmıştı. Yüzde 0.1 artış beklenen ÜFE yüzde 0.2 artarken, çekirdek ÜFE yüzde 0.3 arttı (yüzde 0.1 artış bekleniyordu). Eğer TÜFE’de de beklentilerden yüksek bir sayı açıklanırsa, Eylül’de faiz artışı beklentileri daha da güçlenebilir. Bloomberg anketine göre uzmanlar ve para yöneticilerinin yüzde 76’sı Eylülde faiz artırımı bekliyor.  Dolayısıyla piyasamız en azından çarşamba günü stresli olacaktır.

Fakat bunun öncesinde, bizim Merkez  BAnkası’nın yarın PPK toplantısı var . Bu aşamada koridorun alt bandında en az 50 baz puan artış bekliyorum. Politika faizi de artırılacaktır. Bu faiz artışının döviz kurları üzerinde aslında aşağı yönlü baskı oluşturması gerekir ama, koridorun alt bandının çok fazla bir önemi yok. Sadece ileriye dönük olarak MB’nın koridoru daraltacağı sinyalini vermiş olacaktır. Eğer MB, örneğin koridorun altında 100 bazpuan, koridorun üst seviyesinde de 25 baz puanlık bir artışa gidecek olursa, dolarda çok sert gerilemeler olur, ama koridorun üstüne dokunması beklenmiyor. Normal şartlar altında, eğer MB, kur üzerinde baskı yaratmak istiyorsa, koridorun üst bandı ile de oynamalı. Aksi halde çarşamba günü FED toplantı tutanakları öncesinde dolarda yine yukarı yönlü baskılar oluşacaktır.

İçerideki en önemli diğer gündem maddesi de, bugün saat 14:00’de AKP ve MHP liderlerinin bir araya gelecek olmalarıdır. Sayın Devlet Bahçeli’nin dün twitter’da yankılanan açıklamaları ve AKP’li bir milletvekili’nin Bahçeli’ye “Şerefsiz” demesine bakılacak olursa, bu toplantıdan koalisyon çıkması olasılığı neredeyse yok denecek kadar az. Şu an top çeviriyoruz ve 23 Ağustos’u bekliyoruz. Bu tarihten önce CHP’ye bir hükumet kuruma görevinin verilmesi de beklenmiyor.

DOlarda teknik olarak 2.81 seviyesi yukarı  geçildiği için, teknik analiz kurallarına göre yeni hedef 2.95-3.00 aralığıdır. Ama bu aralığa ne kadar sürede ulaşabileceğini tahmin etmek zor. Belki kurlar geri çekilecek, 2.80’leri altı görülecek ve daha sonra bu seviyelere doğru yeni ataklar göreceğiz, belki de, hem iç, hem de dış koşullar nedeniyle 2.85 aşılacak ve daha sert artışlar olacak. Bunları bilemiyoruz. Fakat bildiğimiz birşey var ki; şu anki koşullar altında dolar uzun vadeli yukarı yönlü trendini koruyacaktır. Bunun anlamı şudur: Bundan üç veya altı ay sonra dolar/TL kuru bugünkü seviyesinin üzerinde olmaya adaydır.

Borsa perşembe günü 75.788 seviyesini görerek yukarı döndü ve 77.309 seviyesinden kapanarak yukarı yönlü tepkisini yaptı. Eğer o gün twitlerimi izleyip alım yapan varsa, kârlı gördükleri yerde satış yapabilirler. Borsa için 76.000-76.500 aralığını gün içi destek  olarak verebiliriz. Yukarıda ise 78.500 civarında önemli bir direnç var. Bugün 76 bin ile 78 bin aralığında dalgalanma bekliyorum. Olumlu bir beklenmedik gelişme durumunda, 79.500 aşılmasını beklemediğim seviyedir. Olumsuz beklenmedik bir gelişme olması durumunda ise 75.750 seviyeleri destek görevi görecektir. Bugün borsadan genel olarak birşey beklememek lazım, yön arayan ve yolunu bulamayan bir görüntü sergilemesi ihtimali yüksektir.

Herkese bol kazançlı bir hafta olması dileğiyle…

“Haftanın Önemli Gündem Maddeleri, Döviz ve Borsa” ile ilgili 1 yorum

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir