ABD’deki Dava Sonrasında Piyasalar

Dün öğleden sonra borsada sert bir satış dalgası oldu. Seans kapanışı sonrasında, Barış Esen’in Bloomberght radyoda sunduğu programda Turkish Yatırım araştırma müdürü Baki Atılal, düşüşün ABD’deki Zarrab davasında karar aşamasına gelinmiş olması nedeniyle satışların geldiğini belirtmişti. Aslında kararın bu kadar çabuk çıkması beklenmiyordu ama dün gelen haberlerle, Türkiye saati ile 17:45’ten sonra jürinin karar için toplanacağı haberi satış baskısının arkasındaki en önemli nedendi.

Borsa ikinci seansta düşerken, döviz kurlarında belirgin bir hareket yoktu.  Nitekim dün gece karar açıklandı ve Hakan Atilla beş ayrı suçtan suçlu bulundu. Bu haberin ilk etkisi o sırada 3.7640 civarında olan dolar/TL kurunun  3.7850 seviyesine kadar yükselmesiydi. Aynı saatlerde Türkiye ETF’lerine de satış geldi ve %1.79 civarında bir düşüş oldu. Euro-TL’ye baktığımızda ise 4.5274 civarından 4.5520 seviyelerine kadar yükseliş oldu. Bu sabah itibariyle dolar/TL kuru 3.77 civarından işlem görürken, Euro/TL ise 4.54 civarından işlem görüyor.

Şu an doğal olarak yatırımcılar borsada sert düşüş olabileceğini düşünerek stresliler. Fakat dövizdeki hareketlere baktığımızda, borsada açılışta bir düşüş olacak olsa da devamını beklemiyorum. Borsada açılış sonrasındaki ilk 15-20 dakika içerisinde dip seviyenin ve bu seviyede destek oluşmasını bekleyebiliriz. Dün BIST-100 endeksi 116.052 seviyesinden kapanmıştı. Açılışta satmaya çalışmanın pek anlamlı olacağını zannetmiyorum.

Bu tür zamanlarda genellikle endeks ilk beş dakikada düşüşünü yapar ve 15-20 dakika içinde dip oluşur. İlk 5 dk içinde işlem hacmi yoğun olsa da izleyen 15-20 dakika içinde işlem hacmi belirgin bir şekilde düşer, zayıf bir yukarı hareket görürüz (400-500 puan). Sonra da ilk beş dakikada görülen dip seviyeye doğru yeniden hacimsiz bir gerileme olur. Bu aşamadan sonra en önemli konu, ilk 15-20 dakika içinde görülen dip seviyenin altına satışların devam etmemesidir. Hakan Atilla haberinin borsada yeni bir düşüş trendi başlatmasını beklemiyorum.  Çünkü;

  • Dün zaten bu beklenti satıldı…
  • Halk Bank’a ceza geleceğine dair beklentilere karşılık olarak, daha önce Mehmet Şimşek hazırlık yapıldığı ve bankaların arkasında duracakları haberini vermişti. Dün hürriyet’in haberine göre, Abdülkadir Selvi, olası bir cezaya karşı Ankara’da hazırlık yapıldığını belirtmişti. Fakat şunu da vurgulayalım ki; Halkbank’a bir ceza konusunun  bu aşamada hemen olacağını zannetmiyorum. Hukuki süreç devam edecektir. Hukukçuların bu konulardaki görüşleri önemli olacaktır. Çünkü süreci tam bilmiyoruz. Bu davanın sonucunda hemen ceza kesileceğini zannetmiyorum. Halkbank için ayrıca dosya açılması gerektiğini düşünüyorum. Ceza miktarı ilk anda yüksek olacaktır ama geçmiş örneklerde görüldüğü gibi, ilk açıklanacak cezanın önemli ölçüde indirilmesi beklenir.
  • Şu an gelişmekte olan piyasalardaki dinamikleri yönlendiren ana faktör, küresel çaptaki genişletici para politikalarıdır ve hem 2017’nin son günlerinde hem de 2018’in başlarında borsadaki ralli tipi harekette  yabancıların da ciddi pozisyon aldığını gördük. Bu pozisyonların nakde geçilmesi bu tür bir ortamda çok zordur. Bu nedenle özellikle profesyonellerin, elindeki hisseleri çıkarmaya çalışacaklarını zannetmiyorum. Hain darbe girişiminde bile, notumuz düşerken, borsa sert bir düşüş yapmış olsa da üçüncü haftanın sonunda düştüğü seviyeye kadar yükselmişti. Dava olayının darbe girişimi gibi bir etki yapması zaten beklenmez. 115 bin civarında bir destek oluşması beklenebilir.
  • Sonuç olarak bugün bu habere bağlı olarak borsada dövizde veya viop’da karar almak ve uygulamak yerine izlemede kalmanın daha faydalı olacağını düşünüyorum. Borsanın bugün öğleden sonradan başlamak üzere önümüzdeki 2 gün içinde yeniden yukarı yönlü bir hareket içinde olacağını, 118.500 seviyesinin de şimdilik en önemli direnç olduğunu düşünüyorum.

Herkese bol kazançlı bir gün olmasını dilerim. Bugün saat 12:20’de NTV’de Piyasa Ekranı programında Gökay Otyam’ın konuğu olacağım. Sorularınızı twitterdan #piyasaekranı yazarak gönderebilirisiniz.

NOT: Borsa şu an açıldı ve düne göre hemen hemen aynı seviyelerde olduğunu görüyoruz. (Bu yazı saat 10:01 itibariyle sonlandırıldı.)

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir