Güne Başlarken Borsanın Teknik Durumu…

Dün genel olarak borsalarda düşüşler vardı ve bu sabah bir miktar tepki alımları ve toparlanma görüyoruz.

ABD endekslerinin vadelileri artıda, Asya cephesinde de artı değerler görüyoruz.  Dün ABD’den TÜFE verisi geldi. %0.1 bekleniyordu ve beklenti gerçekleşti. ABD’de yavaş yavaş artış trendine giren bir enflasyon görüyoruz. Yıllık bazda TÜFE %2.0 olurken, çekirdek TÜFE %0.2 beklenirken %0.2 geldi ve gri barlarla gösterilen Çekirdek TÜFE de yavaş yavaş artmaya başladı. Tahminen %2 civarına doğru çıkacak. Dün Altın’ın bir ara sert yükselişinin sebebi enflasyondu.

Bugün ABD’den ithalat-ihracat fiyat endeksi verisi açıklanacak. İthalat fiyatlarının %0.4, ihracat fiyatlarının da %0.1 artması bekleniyor. Ayrıca işsizlik başvuruları açıklanacak olup, işsizlik başvurularında 3 bin düşüşle 236 bin olması bekleniyor.

Dün açılışta ABD endekslerinde sert aşağı hareketler vardı. Daha önceki yazımda belirttiğim üzere, ABD’deki vergi reformunun gecikecek olması, borsalara yaramıyor. Zaten bu reform yapılsa, bir coşku yaşanacak ve sonra da malı verecekler ama bir türlü yasalaşamadı. Bu konu piyasaları bir süre daha oyalayacaktır.

BORSA

Dün dış borsalara uyumlu olarak bizim borsada da satış vardı. Önceki günkü yorumumda, TKE göstergesinin 20 seviyesine geldiğini ve 110.250 civarına kadar bir tepkinin oluşabileceğini belirtmiştim. Bu tepki tahmin ettiğimiz gibi, güçlü bir yükselişi başlatmadı. Bu sabah itibariyle grafiklere bakalım ne söylüyor?

TKE göstergesi 20 seviyesine geldikten sonra zayıf tepkisini yaptı ama dünkü düşüşte 20 seviyesinin altına geriledi ve sıfır civarına geldi. Bu aşamadan sonra, TKE’nin hızla yükselişe geçmesi olasılığı çok zayıf. Normal şartlarda eksi bölgelerde ve 20 seviyesinin altında yatay hareket olması olasılığı daha yüksek. Çünkü Fibonacci’nin %38 çizgisi aşağı kırıldı ve endeks %50 çizgisine geldi. Grafiğin sol tarafına bakınız. TKE göstergesi eğer 20’nin altına doğru yavaş yavaş geliyorsa yeniden yükselişe geçmesi bir iki hafta alabiliyor. Dolayısıyla endeksin bundan sonraki 1-2 haftada 110.500 seviyesini direnç yaparak, 105 bin ile 110.500 arasında dalgalandığını görebiliriz. Borsa az önce, yatay bir açılış yaptı ve 107.800 civarında bulunuyor.

Yatırımcıların şöyle bir yanılgısı var; “Endeks düşecek her şeyi satayım veya endeks yükselecek  mali yapısı iyi kağıtları alayım.” Aslında hepimiz biliyoruz ki endeks hızla yükselirken birçok kağıt yerinde sayar veya endeks düşerken, bazı kağıtlar düşmez ya da yükselişe geçer. Bu nedenle, dünkü youtube yayınında ayrıntılı anlattığım üzere, eğer bir şirket büyüyorsa, satışları ve kârlılığı artıyorsa, borsa düşse de kağıt çok dayanıklı olabilir. Kriter, BÜYÜME’dir. Bu nedenle sadece borsanın yönüne değil, kağıt bazında ayrıntılı incelemelere odaklanmalısınız. Endeksin bugün 107 bin ile 108.500 aralığında sıkışma yapmasını bekliyorum..  Dolarla ilgili bir yazıyı bugün ayrıca yazacağım…. Merkez BAnkası’nın son hamleleri önemli ve bu durum döviz kurları ile ilgili önemli ipuçları veriyor.

“Güne Başlarken Borsanın Teknik Durumu…” ile ilgili 6 yorum

 1. Hocam aydinlattiniz. Emekli Jandarma olarak meslektasim hayırlı bir evlat yetiştirmiş. Hocam borsa ile günlük al sat sat al ile ev gecindirebilir miyim. Bunun için kendimi geliştirmek için nerden başlayacağım. Hocam benim gibi emekliler için 100 tl net kar yeter.Bir ayda 2000tl iki çocuk okuttugum için yeter. Al sat/ sat al bir kere yapsak yeter. Disiplinkiyizdir. Komutanimiz olur musun ?

  1. Orhan bey,
   mesaj için teşekkür ederim… Ama bu şekilde para kazanmak çok çok zordur. Biliyorum ekonomik zorluklarınız var ama dikkatli olmalısınız. Size ayrıca daha geniş kapsamlı bir mail göndereceğim..

 2. SEVGİLİ YAŞAR HOCAM MERHABA.
  ADETA BİZE ,DENİZDE GECE SEYRİNDE İKEN , DENİZ FENERİ GİBİ YÖN BULMAMIZA VE EMNİYETLİ BİR SEYİR YAPMAMIZA YARDIMCI OLUYORSUNUZ.
  DEĞERLİ BİLGİLERİNİZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDER ;
  İYİ ÇALIŞMALAR DİLERİM.

 3. Sayın Hocam,
  Yorumunuz ve analiziniz için çok çok teşekkür ediyorum. İlgiyle yazılarınızı okuyorum ve oldukça istifade ediyorum. Eminim ki binlerce hatta onbinlerce kişi de benimle hem fikir.
  Ailenizle birlikte mutlu ve sağlıklı günler dilerim.
  Sağolun var olun.

 4. Merkez bankasinin yapmayi dusundugu vadeli tl cinsinden doviz satis islemleri ithalatcilarin doviz acigi risklerini tcmb ye yikarak cifte kazanc saglamasina yol acarak ithalati daha cazip hale getirmezmi? Yani kur artinca kur farkini milletin sirtindan alacaklar kur artis fiati uzerindendende satislarini yapip karlarini ikiye katlicaklardir.Bu ithalati patlatmaz mi? Cari acigi buyutmezmi?Kur artis sarmaline girilmezmi? Isi bu yonuyle acaba ele almislarmidir?

 5. kardeş pirince gider iken sakın ha evindeki bulgurdan olma.bugün borsa şişmiş, hisse senetleri şişmiş.ülkemize 7 düvel bir olup kedinin fare ile oynadığı gibi ekonomizle oynar iken ve tam bir kumarhane olmuş.yinede siz bilirsiniz.

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir