Seans İçinden Yorum – Vize Krizi sonrasında borsanın ve doların tepkileri

Yaşar ERDİNÇ

Dün gece ABD ile yaşanan vize krizi ve restleşmesi sonrasında bu sabah saat 08:45 civarında genel bir yorum vermiştim. Bu yazımı okumadıysanız, burayı tıklayarak okuyabilirsiniz. Sabahki yazımda piyasaların ilk yarım saatte verdiği tepkiden sonra seans içi bir yorum vereceğimi belirtmiştim. Aşağıda kısa kısa düşüncelerimi ve yorumlarımı vereceğim.

DOLAR

Bu grafikte görüldüğü üzere dolar dün gece 3.80’e yaklaşmış ve sabah saatlerinde de 3.70’e kadar inmişti. Bu sabahki yorumumda 3.6820 civarında bir fibonacci desteği olduğunu ve twitter’da da  bu seviyeye geldiğinde tepki yapabileceğini belirtmiştim. Bu tepki gerçekleşti ve tahmin ettiğimiz gibi 3.73’e geldi ve o seviyede dirençle karşılaştı. Bir süre daha 3.68-3.73 aralığında dalgalandıktan sonra 3.75’e doğru bir hareket görebiliriz. Ama sabah da söylediğim gibi, 3.75’in üzerinde kısa vadeli pozisyon açmayı riskli buluyorum. Bir hafta içinde 3.62 civarı ile 3.65 aralığındaki boşluk dolabilir. Fakat dolar artık orta vadeli yükseliş trendine girmiş durumdadır ve ABD’deki Aralık ayı faiz artışı öncesinde 3.40’tan başlayan yukarı hareketin devam edeceğini söyleyebiliriz. Bu hafta ç.arşamba akşamı FED’İn toplantı tutanakları açıklanacak olup, bu durumun da dolarda stres unsuru olabileceğini göz önünde bulundurunuz. Bugün 3.70 etrafında dalgalanan bir dolar/TL kuru bekliyorum.

BORSA

Bu grafik endeksin seans içi 5 tick grafiğidir. Görüldüğü üzere açılışta en düşük 99.250 seviyesi görüldü ve zaten sabahki yazımda 100 binin altında açılış olursa, yatırımcıların satma taraftarı olmayacağını belirtmiştim. Dolayısıyla endeksin 100 bin altında uzun süre kalmasını beklemiyordum. Bu aşamada 100.500 civarında bulunuyor. Bu yukarı yönlü ilk tepkiler çok güçlü değil ve güçlü olmaması da beklenirdi zaten.

Bu aşamadan sonra endeksin 99.950’ye doğru bir gerileme yapmasını ve daha sonra 100.250 civarında yatay harekete başlamasını bekliyorum. Fakat şunu da belirteyim ki; endeksin bu sabahki hareketi aslında ABD ile oluşan vize krizi konusunda piyasanın ciddiye aldığını gösteriyor. Endeks için 102.500 seviyesi önemli bir direnç oldu ve bugün yukarı kırılmasını beklemem. Şu an 104 bin ile 100.500 arasında bir boşluk oluştu. Bir hafta içinde bu boşluğun dolmasını bekleyebiliriz ama öncelikle konsolidasyon ve yatay hareket görmemiz gerekiyor. Bunun da genellikle 100 bin civarında olmasını bekliyorum. 101.500 üzerinde bir kapanış olumlu olarak yorumlanmalıdır. Endeksin yukarı yönlü hareketleri bazen hızlanır gibi olur ama yukarı hareketler ilk aşamalarda cılız kalır. Bu yüzden yatırımcılar çok fazla al- sat hareketine girmemelidir. Aşağıdaki grafik VIOP30’u veriyor. VIOP cephesinde ise long olanlar 122 bin civarında pozisyon kapatmak zorunda kaldılar ve o seviyede ciddi hacim oluştu. VIOP’ta da tahminen 122 bin üzerinde yatay hareket göreceğiz ve 124.500 seviyeleri bugün için direnç olacaktır.

Bir sonraki yorumumu saat 15.00’de vereceğim…

“Seans İçinden Yorum – Vize Krizi sonrasında borsanın ve doların tepkileri” ile ilgili 1 yorum

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.