Borsa, Dolar ve Faiz Dinamikleri

Piyasalarda dolar, faiz ve borsa üçgeninde son iki haftada ortaya çıkan gelişmelere baktığımızda  tam anlamıyla kaotik bir ortam var. Yani piyasalar “coherent” (düzenli) olarak tanımlanan hareket rayından çıktı ve şu an bu üç parametre arasında uyumsuzluklar oluştu. Bu tür durumlar zaman zaman oluşabilir… Borsa yukarı gitmek istiyor. çünkü;

 1. Şu sıralar küresel piyasalarda, gelişmekte olan piyasalara (GOP) karşı önemli bir ilgi var. Küresel sermaye, GOP’larda yükselişin henüz yeni başladığını belirtiyor. Son raporlarda bunu görüyoruz. Çünkü, genel olarak GOP’larda hem düşük enflasyon hem de  hızlı büyüme beklentisi var. Zaten çok iyi gelen Eylül bilançoları ile birlikte, bizim borsamız da bu kervana katılmak istiyor.
 2. ABD’de faiz artışlarının devamı konusunda Powell’ın FED başkanlığına atanacak olması nedeniyle, genelde olumlu hava oluştu.
 3. ABD’deki vergi reformu çalışmaları ağır aksak gitse de, piyasalar bu beklentiyi de olumlu olarak değerlendirmeye devam ediyor.

Evet… genel olarak yukarıdaki saydığım sebeplerden dolayı borsa yukarı gitmek istiyor ama bir de borsayı aşağı çekmek isteyen riskler var.

 1. Sayın Başbakanımız şu an ABD’de olup, görüşmeler yapıyor. Özellikle Zarrab’ın itirafçı olduğu yolundaki spekülasyonlar geçen hafta borsada sert aşağı hareketler yaratırken, ABD ile vize konusunda sınırlı bir gelişme sağlanması borsayı tekrar 114 bin seviyesinin üzerine taşımıştı. Fakat Zarrab davasının görüleceği 27 Kasım tarihi yaklaşırken, borsa bu konuda adeta ikilemde kalmış durumda.
 2. Hem doların hem de faizin  birlikte yükselmeye başlaması belirsizlik yaratıyor. Aslında sorunun kaynağı enflasyondur. Şu an artık Türk Tahvilleri konusunda yabancılar çekinceli davranıyorlar ve onlar sattıkça tahvil faizleri yukarı giderken, büyük olasılıkla dövize geçiyorlar.

Bu faktörlerden olumlu etki yapanlarla olumsuz etki yapanların gücüne göre borsada hareketler görüyoruz.

BORSA

Endeks 110.500 direncini işlem miktarı rekoru kırarak  aştıktan sonra, 111 bin ile 115 bin arasında çok yüksek boyutta dalgalanmalar oldu ve işlem miktarı her gün bazında 1 milyar lotun üzerinde olup, 1.5 milyar lota yaklaştı. Tepe seviyelerde çok yüksek işlem miktarı ile oluşan bu dalgalanmalar aslında iyi bir sinyal değil. Normalde, 110.500 aşıldıktan sonra, geri çekilmeler veya düşüşler olduğunda işlem miktarının da belirgin biçimde düşmesini beklerdim, fakat düşüşlerde de yüksek hacimler gördük. Dolayısıyla bu durum, teknik analiz kuralları açısından endeksin 110.500 seviyesi üzerindeki hareketlerinin bir boğa tuzağı olması olasılığını güçlendiriyor. Eğer bu bir boğa tuzağı ise, bir hafta içinde endeksin yeniden 110.500 seviyesinin altında kapanış yapması gerekiyor. Gelecek hafta cuma gününe kadar olan sürede 110.500 altında bir kapanış olması durumunda endeksin yeniden yükselen bir trende girme olasılığı zayıflayacaktır. Tersine, 115 bin üzerinde kapanış olması durumunda endeks 117-120 bin aralığına kadar yükseliş yapar. Bu tür bir durum oluşabilir, çünkü Bankaların Aralık ayı bilançoları da çok çok iyi gelecektir. Ama 2018’de bilançolarda belirgin bozulmalar göreceğiz.

Daha önce yazdığım borsaya ilişkin yazımda belirttiğim üzere 110.500 altında kapanış stop yapmayı gerektirir. Hele ki, eğer endeks 113 bin gibi bir seviyedeyken, yani 110.500 seviyesine uzak bir seviyedeyken, aynı gün 110.500 altında kapanış olursa, yatırımcı satamaz. Çünkü çok kısa süre içinde çok sert düşüş olmuştur. Piyasalardaki izafiyet teorime göre, bu tür durumlarda birçok yatırımcı “uzun vadeli yatırımcı olur”. Bu yüzden, hangi piyasa olursa olsun, hangi piyasa pozisyon alıyorsanız alınız, bu pozisyonu alırken STOPUNUZU BELİRLEYİNİZ…  Aksi halde Nobel ödüllü Daniel Kahneman’ın PROSPECT TEORİSİ’ni haklı çıkarırsınız. Bunu haklı çıkarmak demek, bu piyasalarda kaybetmeyi öğrenmek demektir.

Şu an endeksin hangi yöne devam edebileceği hakkında kesin bir bir fikrim yok. Teknik analiz kuralları da bu aşamada net bir sinyal vermiyor. İzleyip göreceğiz.

DOLAR

Dolar/TL kuru yeniden 3.90 seviyelerine dayandı. İlk direnç 3.9150 civarında bulunuyor. Burayı geçmesi durumunda hedefi daha önceki zirve olan 3.96 seviyesi olacaktır. Aşağı yönde bir hareketin başlaması için 3.78 seviyesinin altında kapanış gerekiyor. Yukarıda yazıya başlarken bahsettiğim riskler nedeniyle doların stresi yüksek. Piyasadaki tahvil faizlerinin de son 6-7 yılın rekor seviyelerini geçmiş olması ekonomide tansiyonun oldukça yüksek olduğunu gösteriyor. TKE göstergesi de dolara olan talebin güçlü seyrini koruduğunun sinyalini veriyor. Dolar ödemeleriniz varsa VIOP’da hedge edebilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınızı aracı kurumlardaki müşteri temsilcilerinizden öğrenebilirsiniz.

ALTIN

Altın onz fiyatı 1350 doları gördükten sonra düşüşe geçti ve ikili bir dip yaptı. Bu aşamadan sonra altında yükseliş başlayabilir. Özellikle de ABD’den enflasyon verileri geldikçe 1300 dolara doğru hareket görebiliriz. Bu aşamada 1275 dolar seviyesi stop olmak üzere, 1300 dolara kadar olacak bir yükseliş için long pozisyon düşünülebilir. Hedef satış fiyatı da kısa vadede 1296 dolar olabilir. Ama orta ve uzun vade için portföylerin %15’i altında değerlendirilebilir. Aşağıdaki grafik Gram Altın fiyatlarını gösteriyor.

Gram altın 155 TL seviyesini aştı. Bu durum Dolar/TL’nin artmasından kaynaklandı. Yatırımcılar bence pozisyonlarını korumalılar. Üç ay içinde 165 seviyeleri görülebilir. Bu aşaamda 155 TL seviyesi önemli destek olup, bu seviyelere gerileme olduğunda orta ve uzun vadeli pozisyon açılabilir.

Paranız sağlığınızı bozmasın. Herkese bol kazançlı günler diliyorum…

“Borsa, Dolar ve Faiz Dinamikleri” ile ilgili 6 yorum

 1. Borsa.bundan sonra.bence hisse bazın da temeli yüksek hisselerolacak.gıda.cimonto.sanayi.sektorleri.benim yatırım yapacağım hisselerin. Bacası olacak bacası tütecek .bacasız nasil ev olmaz ise.hissede öyledir.uyduruk.alinin.velin.tabicaizse .hisseleri beni bağlamaz.

 2. Borsa.endesk.110.000.asagikirilmadikca .yon yukariolcak .110.000.kirilirsa.100.000.stoplas.zarkes.uzun vadede.alinacakhisseler.gıda.cimonto.sanayi.sektorleri.benim yatırım yapacağım hisselerin. Bacası olacak bacası tütecek .bacasız nasil ev olmaz ise.hissede öyledir.uyduruk.alinin.velin.tabicaizse .hisseleri beni bağlamaz.

 3. “……teknik analiz kuralları açısından endeksin 110.500 seviyesi üzerindeki hareketlerinin bir boğa tuzağı olması olasılığını güçlendiriyor. Eğer bu bir boğa tuzağı ise, bir hafta içinde endeksin yeniden 110.500 seviyesinin altında kapanış yapması gerekiyor. Gelecek hafta cuma gününe kadar olan sürede 110.500 altında bir kapanış olması durumunda endeksin yeniden yükselen bir trende girme olasılığı zayıflayacaktır.”……

  Hocam yukarıdaki ifadede boğa tuzağımı olacak yoksa ayı tuzağımı. İfade sanki tezat içeriyor gibi.

  selam ve hürmetlerimle

  1. “Boğaz Tuzağı”: bir direnç yukarı kırılır ve fiyatların yukarı devam edeceği düşünülürken, tekrar aşağı döner ve kırmış olduğu direncin altında kapatır. Boğa piyasası başlıyor derken, bir bakarsınız ayı piyasaı başlar ve boğa tuzağına yakalanmış olursunuz.

 4. Ayı tuzağı oljştuğu anlaşılıyor. Ayrıcs bir ay önceki sert düşüşte iki tane boşluk oluştuğu görülüyor. Tüm bunlar olumsuz gözüküyor.

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.