Seans İçi Yorum – Borsa, Dolar ve Altın-17-09-2017- 14:50

Yaşar ERDİNÇ

Borsa, dış piyasalardaki olumlu havanın da etkisiyle bugün güne olumlu başladı ve seans içinde 107.500 seviyelerinin üzeri görüldü.

Endeks şu an 107.500 seviyelerinde bulunuyor ve teknik göstergeler dünkü yorumumda da belirttiğim üzere olumlu seyrini sürdürüyor. Dün  özellikle ABD endekslerinde rekor kapanışlar küresel piyasaları olumlu etkiliyor.  Endeks 110 binden başlayan düşüş sonrasında 100 binin altında dip yapmıştı. Bu dip sonrasında, Fibonacci’nin %61.8 ger çekilme çizgisinin üzerine çıkmayı başardı. Bu nedenle bu aşamada 107 bin üzerinde bir süre yatay hareket izleyebiliriz.  Normalde, son bir iki haftadaki gelişmeler aslında borsa için çok olumlu sayılmaz. Fakat ABD vize krizi sonrasında çizdiği hareket yukarı gitme isteğini gösteriyor. Dün bütçe açıkları ve işsizlik verileri olumsuz olmasına rağmen, endeks genel olumlu eğilimini korudu. Aşağıdaki grafik endeksin gün içi hareketlerini 1 dakikalık bazda veriyor.

Ekstra olumsuz haberler gelmediği sürece endeksin 106 bin üzerinde kalması,  yükseliş çabasının sürmesine neden olacaktır. Dünkü yorumumda da belirttiğim üzere, özellikle Eylül ayı finansal tablolarının geçen yılın aynı dönemine göre çok olumlu bekleniyor olması, yatırımcıların en azından bilanço döneminde pek satma tarafında olmadıklarını gösteriyor. Yine de, her yatırımcı pozisyon aldığında, beklenmedik gelişmelere karşı B planını hazırlayarak ve stopunu belirleyerek hareket etmelidir. Pozisyon alırken özellikle, kağıt bazında hareketlere, aracı kurumların yazdığı şirket raporları bence dikkatle okunmalı.  BIST-100 endeksinin bugün için en önemli direnci 108.250 seviyesinde bulunuyor. Bu direncin aşılmasını beklemiyorum. Genelde 106.750 ile 107.850 aralığında dalgalanma bekliyorum. İkinci seans çok hafif satıcılı başladığı için bir süre 107.250 ile 107.750 aralığındaki 500 puanlık bantta hareket izleyebiliriz.

DOLAR

Dolarda dünden bugüne 3.63-3.64 seviyelerinden 3.66’lara doğru hareket oldu. Bunun temel sebebi DXY endeksindeki yukarı yönlü hareketti. DXY endeksini yukarı taşıyan iki faktör var. Birincisi FED başkanlığı için Taylor’un adının geçiyor olması ve bu FED üyesinin genelde faiz artırımı yönünde olmasıdır. İkinci sebep ise Katalonya’daki bağımsızlık seçiminin ardından sorunların devam ediyor olması ve liderlerin gözaltın alınmasıyla Euro’nun bir miktar gevşemesidir. Bu aşamada dolar/TL kurunun hareketlerini gendelde DXY endeksinin hareketleri belirlediği için dün de belirttiğim üzere 3.6750 direncine kadar yükseliş görebiliriz, fakat 2 haftalık süre içinde doların yeniden 3.60 seviyesinin altına gelmesini beklediğimi dünkü yazımda vurgulamıştım. Özellikle de doların 3.70 üzerine çıkması durumunda yerlilerin dolarda satışa yönelmesi direnç oluşturacaktır. Fakat DXY endeksi günlük bazda 94 seviyesinin üzerinde kapanış yaparsa dolar konusundaki fikrim değişecektir. Bu tür bir durumda, 3.60 yerine 3.65 civarı yeni destek olacaktır.  Aşağıdkai grafik doların günlük hareketlerini gösteriyor.

Bu grafikte görüldüğü üzere, dolar 3.80’i gördükten sonra Fibonacci’nin %38.2 çizgisine kadar geriledi ve burada destek buldu. Yeniden yukarı yönlü ve güçlü bir hareketin başladığını söyleyebilmemiz için 3.70 seviyesinin üzerinde günlük kapanış gerekiyor. Aksi halde %38.2 çizgisi aşağı kırıldığında 3.59 seviyesindeki %50 çizgisine kadar gerileme yapabilir. Fakat bir süre daha 3.62 ile 3.6750 aralığındaki hareketin devamını bekleyebiliriz.

ALTIN

Onz altın son dönemde 1261 seviyesini dip yaptıktan sonra 1300 dolara kadar yükseldi. Fakat Taylor’Un FED başkanlığı ile ilgili olarak adının geçmesi nedeniyle bu seviyede dirençle karşılaşarak yeniden 1288 seviyesine geriledi. Fakat bu geri çekilmenin yeniden 1260 dolar seviyesine kadar olmasını beklemiyorum. Teknik göstergelere göre  1275 dolar civarında destek yaparak, yeniden yukarı yönelebilir.

Gram altın ise zaten onz altın ve dolar/TL kuruna göre hareket ediyor. Şu an gram altın 151.72 seviyesinde olup, kısa vadeli desteği ise 149 TL seviyesinde bulunuyor.  Portföylerde orta ve uzun vadeli olarak %15 civarında altın tutulabilir. Çünkü hem jeopolitik riskler hem de ABD’de enflasyonun ivmelenmesine ilişkin beklentiler altını orta vadede olumlu etkileyecektir. Kuzey Kore ABD’deki insanların %90’ını öldürecek silahları olduğundan bahsedip tehditler savuruyor ve bu gelişmeler her ne kadar şu an düşük olasılıklı olsa da, portföylerde kanımca bir parça altın tutulmasını gerekli kılıyor.

Herkese bol kazançlı bir gün olmasını dilerim.

NOT: Hisselerin Güncel teknik ve temel analizini yapacağımız webinar eğitimimiz bu akşam başlıyor. Kayıtlar  saat 17:30 itibariye kapatılacaktır. İlgilenenler burayı tıklayabilirler.

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.