FED Kararları, TCMB Karar Beklentisi ve Piyasalar

Bugünkü yazımı fazla uzatmayacağım. Şu ana kadar FED’in dünkü faiz kararı sonrasında yapmış olduğu açıklamaları okumuşsunuzdur. Ben ayrıntılı bir analiz vermek yerine dikkatimi çeken noktaları sizlerle paylaşacağım.

 1. Faiz 25 baz puan artırıldı ve 1.50 seviyesine yükseltildi. Beklenen bir konu olduğu için piyasa üzerinde etkili olmadı. Etki yapan unsur yapılan açıklama v FED üyelerinin anketleriydi.
 2. Anket sonuçlarına baktığımda en çok dikkat çeken konu, büyüme beklentisinin 2018 yılında %2.1 beklenirken, %2.5 seviyesine çıkmış olduğunu görüyoruz.
 3. Anket sonuçlarına göre 2018 yılında 3 faiz artışı beklendiği belirtilse de, bu rakamın ileriki toplantılarda çok hızlı değişebilir. Hatırlayınız 2017’ye girerken 4 faiz artışı bekleniyordu ama sadece 2 tane artış yapıldı. 2018’in en büyük riski, büyümenin hızlanması ve enflasyonun artmasıyla birlikte faiz artış sayısının artacak olması durumudur. Yellen zaten enflasyondaki düşüşün geçici olduğunu belirtti. 2018’de 3 faiz artışı beklenirken 4’e çıkması riski vardı ama bunu 20-21 Mart 2018’de yapılacak toplantıda göreceğiz.
 4. Çekirdek enflasyonun 2018 yılında 1.9 olması bekleniyor. ABD ekonomisini yakından izliyorum ve FED’in ileride yapacağı toplantılarda 2018 enflasyon beklentisini yukarı yönlü revize edeceğini düşünüyorum.
 5. Yellen çok naif mesajlar verdi ve Powel’a görevi devretmesi sonrasında da FED’in agresif olmayacağı sinyalini verdi.

Bu kararlar sonrasında ALTIN 1237 dolar seviyelerinden sert bir yükseliş yaparak 1256 dolara geldi ama tekrar gevşeme yapıp 1240 dolar civarında destek oluşturacaktır. Altının geri çekilme trendinin sonuna yaklaşıldığını düşünüyorum. Gram altın için de yavaş yavaş dip çalışması başlamış durumda.

DOLAR&TL kuru dün çok dalgalıydı. Sayın Cumhurbaşkanı’nın dünkü açıklamaları piyasalarda ciddi bir dalgalanma yarattı. TCMB’nin faiz artışı yapması bekleniyordu ve bu açıklamalar sonrasında geri adım atabileceği algısı doğdu. FED kararı sonrasında Dolar/TL kuru hızlı geriledi ve 3.81 seviyelerini gördü. Bu sabah 3.8255 seviyelerinde bulunuyor.

TCMB’nin kararı sonrasında ciddi bir dalga göreceğimizi düşünüyorum. Çünkü piyasanın da kafası karışmış durumda. TCMB’nin kararını saat 14:00’de göreceğiz. Bu saatte  youtube’dan canlı yayın yapacağım. Canlı yayın linkini twitter’dan paylaşacağım.

BORSA bugün yükselişle açıldı. FED’den gelen güvercin mesajlar sonrasında küresel piyasalarda bu sabah genel bir olumlu hava var. Bunun bir süre devam etmesi beklenir. BIST-100 endeksi 108.750 civarında hareket ediyor. TCMB kararına kadar genelde hacimsiz ve sıkışık bir hareket göreceğiz ve çok önemli başka bir haber gelmedikçe yatay sıkışık dalgalanma bekleyebiliriz. TCMB kararı borsada da sert hareketlere sebep olacaktır. Kararı görmeden bu aşamada yorum yapmak pek anlamlı değil. Herkese bol kazançlı bir gün olmasını diliyorum.

“FED Kararları, TCMB Karar Beklentisi ve Piyasalar” ile ilgili 2 yorum

 1. “…..Bu kararlar sonrasında ALTIN 1237 dolar seviyelerinden sert bir yükseliş yaparak 1256 dolara geldi ama tekrar gevşeme yapıp 1240 dolar civarında destek oluşturacaktır. Altının geri çekilme trendinin sonuna yaklaşıldığını düşünüyorum. Gram altın için de yavaş yavaş dip çalışması başlamış durumda.”
  “Hocam affınıza sığınarak bir şey sormak istiyorum, çeşitli yorumları takip edip, kendi süzgeçimizden geçirip, nacizane bir durum değerlendirmesi yapmağa çalışıyoruz. Yukarıdaki yazınızı okuduğumda, sanki artık altın buralarda tutunmaya çalışır (dip’ten anladığım bu), ve buradan yeri geldiğinde tırmanır bir şekilde sonuç çıkarıyorum.
  Ancak size gene bu günkü bir tweetten bir alıntı yapmaya çalışıyorım altta;
  David Brady, CFA‏
  @GlobalProTrader
  Daha fazla
  #Gold and #Silver open interest is rising again, my guess is because the Banks are adding shorts again. From Tues to Wed, Gold rose from 447k to 456k and Silver from 203k to 206k. This supports the prospect of a lower low before the next big rally begins: ~1204-1221 Gold imho. demiş ,

  Neils Christensen ise;
  Thursday December 14, 2017 12:45
  Go Long Silver, Go Short Gold – BNP Paribas
  In its strategy recommendation, the bank recommends going long 157 contracts of Silver, SIH8, at $16.05 an ounce and go short 100 contracts of Gold, GCG8, at $1255.00 an ounce.
  (bunlar bugünün yorumları)
  Şimdi düşüncelerine değer verdiğimiz sizden istirhamım tek bir cümle ile son düşünceniz,saygılarımla

  1. Kısa vadede ne olacağını bilemem. Dünya ekonomileri daha önce görülmemiş bir dönemden geçiyor. Dünyanın hiç bir döneminde basılan para bu kadar artmamış ve gelişmiş ülkelerin borçları bu kadar yüksek seviyelere çıkmamıştı. DOlayısıyla portföylerin %10-15’i altın olabilir. Altının 1 onzunun çıakrtılma maliyeti 950-100 dolar civarındadır.

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir