Dolar, Borsa, Altın ve Bitcoin’de Son Durumlar

Uzun süredir, bu bitcoin yazıları nedeniyle borsa, dolar ve altını biraz ihmal etmiştik ve okuyucularımız da, bitcoin yazılarından bıkmış olacaklar ki; “hocam borsa, dolar, altın istiyoruz” dediler. Bugünkü yazımda temel analize biraz az değinip, teknik analiz vereceğim.  Fakat şunu belirteyim; Avrupa ve ABD noel tatiline giriyor. Bu nedenle gelecek hafta piyasaların bir miktar sıkışık olmasını bekliyorum. Asıl hareketleri Ocak ayının ilk haftasında göreceğiz. Ayrıca 2018’e girerken, genel olarak küresel piyasalara ilişkin risk iştahının yüksek olacağını söyleyebiliriz. Yani lay lay lom havasında bir 2018 girişi görebiliriz.


DOLAR

 • Teknik olarak 3.80 seviyesinde kısa vadeli desteği var. MB kararı sonrasında 3.89’un üzerini görmüştü ama, ABD’deki vergi reformu -nun geçmesiyle zayıflayan DXY endeksinin etkisiyle de geri çekilme gördük.
 • 3.80 civarındaki destek tutar mı? sorusunun bendeki cevabı şöyle: 3.80’nin altı muhtemelen görülecektir. Fakat, bu seviye bir destek olduğu için, “destek kırıldı” diye satış yapanlar olacaktır. Bu tür bir durumda, çok yüksek bir olasılıkla ayı tuzağı oluşmasını bekliyorum. Belki bir kaç gün 3.80 altında kalabilir ama sonrasında yeni bir yukarı yönlü trend oluşturma olasılığı yüksek. Çünkü yerlilerin döviz mevduatları yeniden artmaya başladı ve 3.80 altında yerlilerden talep geleceğini düşünüyorum. Dolayısıyla orta vadeli düşünenler için, 3.750-3.80 aralığının önemli bir orta vadeli destek seviyesi olacağını söyleyebiliriz.
 • Kısa vadede (1 hafta) 3.84-3.85 seviyesinde direnç oluştu. Bu yüzden yukarı yönlü hareketlerde şimdilik bu seviyeyi geçmesi zor. Fakat şöyle bir şey olursa durum farklıdır; Dolar, 3.81-3.82 civarında dolaşırken birden aynı gün 3.85 üzerinde bir kapanış yaparsa, bu durum en azından kısa vadeli al sinyali olur ve 3.89’a kadar bu hareket devam eder.

BORSA

 • Borsa endeksi (BIST-100) için  115 bin seviyesinden başlayıp, 101 bin seviyesine kadar olan düşüşün Fibonacci geri çekilme çizgilerini çizdiğimizde, %61.8 çizgisinin aşıldığını görüyoruz (110.000)
 • %61.8 çizgisi aşılmışsa, genel olarak, çok olağanüstü bir durum olmadığında, bir önceki zirveye kadar yükseliş beklenir. Bu seviye de 115 bin civarıdır.
 • Borsa bugün küresel piyasalardaki gelişmelerin de etkisiyle yükselerek güne başladı. 111.250 ile 11.750 aralığında bir boşluk oluştu. Bu boşluk dolacaktır.
 • Talep konsantrasyon eğrisi (TKE) güçlü bir konumda seyrediyor ve hisselere talebin yüksek olduğunu söyleyebiliriz.
 • 110 binin altında kapanış olursa veya olacağını anlarsanız, kârlı hisselerde kârı realize etmek, diğer hisseler için de bu seviyeyi stop-loss olarak kullanmak lazım. Fakat bunu betası yüksek ve endekse uyumlu hareket eden kağıtlar için söylüyorum. Yoksa, yapısını çok iyi bildiğiniz ve hikayesi olan şirketlerin hisseleri, endeks gerilese bile gerilemeyebilir.
 • Sonuç olarak bence pozisyonlar korunmalı. B planı olarak da olağanüstü beklenmedik bir gelişme olduğunda nerede stop yapacağınıza karar vermelisiniz.

ALTIN

 • Onz altın 1240 $ civarında bir dip oluşturdu ve Fibonacci’nin %23.6 çizgisine kadar (1265$) yükseldi. Bu seviyelerde biraz konsolide olması lazım. Yeniden 1250 seviyesine gerileme yapabilir ama tekrar 1240 doları beklemiyorum.
 • Birkaç gün 1265-1270 dolar etrafında tutunursa, yeni hedefi 1300 dolar olacaktır.
 • TKE göstergesi 60 seviyesini geçtiğinde 1300 hedefi için long olunabilir. Ya da 1250-1260 aralığına gerilerse o seviyelerden long pozisyon açılabilir ama, hangi pozisyonu açarsanız açın B planınız olsun.
 • ABD’nin Kuzey Kore’ye ani bir saldırı düzenleyebileceğine dair haberler vardı. Böyle bir şey olursa altında sert yükselişler olabilir.
 • Gram altın ise şu sıralar 155 Tl seviyesinde bulunuyor ve 152 Tl civarında güçlü bir destek oluştu. Altında bekleyenlerin orta ve uzun vadede kârlı çıkacaklarını düşünüyor ve portföyün %15 civarının altında tutulmasını öneriyorum.

BITCOIN

Bu grafik tradingview sitesinden alınmıştır. Canlı izlemek için: https://www.tradingview.com/chart/uGfJCKkc/

5-6 gün önce 20 bin dolarlara yaklaşan bitcoin bugün 12.850 dolar seviyelerini gördü ve şu an 13.338 $ seviyesinde bulunuyor. Yoruma gerek yok. Balonlar nasıl oluşur? Bitcoin aslında nedir? tüm bunları daha önce uzun uzun yazdığım yazılardan görebilirsiniz… Bu yazılarda insanları girmemek konusunda uyarmış ve girseniz bile mutlaka ne kadar zarara katlanacağınızı belirleyin demiştim. Ama bunu yapmak zordur. İnşallah yazıları okuyanlar girmeye kalkışmamışlardır. Bu tür balon zamanlarında fiyatlar her yere gidebilir. Bitcoin 30-40 bin dolar bile olabilir ama son yazımda söylediğim üzere olması gereken değer bence 3-4 bin dolardan fazla değildir ve uzun vadede olması gereken seviyelere gerileyecektir. Bitcoin konusunda yazdığım yazıların linkleri aşağıdadır;

Hepinize bol kazançlı bir gün olmasını diliyorum… Paranız sağlığınızı bozmasın.

https://www.bilgeyatirimci.com/2017/12/14/adim-adim-bitcoin/

https://www.bilgeyatirimci.com/2017/12/17/bitcoinde-fiyat-nereye-kadar-i/

https://www.bilgeyatirimci.com/2017/12/21/bitcoinde-fiyat-nereye-kadar-ii/

“Dolar, Borsa, Altın ve Bitcoin’de Son Durumlar” ile ilgili 1 yorum

 1. Merhaba Sayın Hocam
  “Hisse Senedi Yoğun Fonlar” hakkında bizleri bilgilendirirseniz memnun oluruz.
  Banka Fon Birimlerinden doyurucu bilgiler alamadığım için çareyi sizde buldum.
  -Fon alımında giderler ne kadardır. (Fona göre değişir ama genel bilgiler)
  -Bu giderler Ana Paradan mı, Kardan mı kesiliyor?
  -Bu giderler Alımda mı, Satımda mı kesiliyor?
  -Borsada Kriz olduğu zaman anında satıp kaçabilir miyiz?
  -Ya da Fon yönetenler mi satıp başka yatırım tarafına yönleniyor.
  Bu yazıları bu konu altına yazmamın nedeni, size yazı ile ulaşabileceğim yer bulamadığım içindir.
  Özür dilerim.
  Sağlıklı, mutlu yaşam dilerim.
  Tevfik Huri
  [email protected]

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir