Borsa’nın Teknik Dinamikleri

Yaşar ERDİNÇ

Dün Çin’e ait veriler açıklandı. Sanayi üretimi %6.2 arttı. Piyasa ise %6.3 bekliyordu. Bu nedenle Çin borsası bu sabah hafif düşüşle açıldı. ABD vadeli endeksleri ise yüzde 0.09 aşağıda bulunuyor. Dün gelişmekte olan ülke para birimlerinde dolara karşı değer kayıpları vardı. Dolar/TL kuru da 3.88 seviyesinin üzerine çıktı. Bugün piyasaların takip edeceği veriler şöyle;

 1. Avrupa bölgesinden 3. çeyrek büyüme verileri geliyor ve AB bölgesinde %2.5 büyüme bekleniyor. Avrupa’da üretim ve büyüme ivme kazanmış görünüyordu. Bugün bu veriler açıklandığında piyasada bir miktar volatilite yaratabilir. Özellikle de FX piyasasında hareketler daha sert olacaktır.
 2. Yarın ABD’de Ekim ayı Üretici fiyatları endeksi (ÜFE) açıklanacak ve yıllık bazda %2.6, aylık bazda da %0.2 bekleniyor. Bu aşamada enflasyonun beklenenden daha yukarıda olması, dolara değer kazandırır.
 3. Piyasaları etkileyebilecek diğer bir gelişme de, Frankfurt’ta yapılacak olan Merkez Bankası başkanları toplantısı olup, Yellen (FED Başkanı), Draghi (Avr. Merkez Bankası Başkanı), j (BOJ balkanı) ve Carney (İng. Merk. Bank. Başkanı) bu toplantıda olacaklar.
 4. Son olarak FED’in oy hakkı bulunan üyesi Evans’ın saat 11:00 civarında konuşması var.

Borsa endeksinin grafiği aşağıda veriliyor. 110.500 aşağı kırıldıktan sonra en düşük 108 bin civarı görüldü ve endeks dün 108.859 seviyesinden kapandı.  Dün öğleden sonra bir miktar yukarı hareket çabası vardı. Endeks 5 günlük seri düşüşünün ardından bugün destek yapmaya çalışabilir. TKE göstergesi 20 seviyelerine kadar geriledi. Dolayısıyla endeks daha fazla düşmek istemeyecek ve yukarı çaba içinde olacaktır ama bu çabanın da güçlü bir çaba olmasını beklemiyorum. Gün içinde 110.500 ile 108.250 arasında hareket bekliyorum. 108.250 altında bir günlük kapanış endeksi 107 bin desteğine kadar çekebilecektir.

Endekste işlemler az önce başladı ve yatay bir açılış var.  Endeks bir süre yön bulmaya çalışacaktır ama, bugün sıkışık bir seyir oluşması ihtimali daha yüksek görünüyor. Hisse bazında güzel hareketler var. Endekse yakın hareket eden ve betası 1’e yakın olan hisselerden şimdilik fazla bir getiri beklememek gerek.

CANLI BIST GRAFİKLERİ İÇİN TIKLAYIN!

Bol kazançlı bir gün olması dileğiyle.. Beklenmedik ani bir gelişme olursa twit atarım…

“Borsa’nın Teknik Dinamikleri” ile ilgili 11 yorum

 1. Sayın hocam benim bir tezim var.dünya borsalarında yakında büyük bir düzeltme başlayacak ve gelişmiş ülkelerdeki boşta kalan dövizler Türkiye nin faizlere uyguladığı yüzdenin yüksek olması nedeniyle faiz mevduatına yatıracaklar ve döviz kurlarının hızla aşağıya gelmesini beklemekteyim.

 2. Sayın Hocan 1997 yılından beri sizi ilgile ve taktirle takip ediyorum. Piyasalar hakkında ve genel güncel ülke gündemi hakkında olsun çok çok yararlı ve hayırlı yorumlar ve bilgilendirmelerde bulunuyorsunuz. Size teşekkürlerimi sunuyorum. Allah sağlık ve sıhhatler versin. Ailenizle birlikte mutlu ve huzurlu bir ömür diliyorum. Piyasa yorumlarınızı daha sık yayımlayabilirseniz çok büyük memnuniyet duyacağım. Malumunuz ülkemizin hali hazırdaki durumu hiç de iç açıcı görünmüyor. (Dış ilişkilerimiz, enflasyonun ve dövizin durumu, iç meselelerimiz gibi pek çok sıkıntılı konular) Bu şartlar altında sizin piyasalar hakkındaki yol gösterici nitelikteki yorumlarınıza büyük ihtiyaç duymaktayız.(Bir çok kişinin olduğu gibi)

  Sevgi, saygı ve selamlarımı sunuyorum.

  1. Bu mesaj için çok teşekkür ederim. Bu tür istekler sıklaştı. Ben de bir sosyal sorumluluk gibi düşünüp daha sık yorum ve analiz vereceğim. Tşkler.

   1. Sayın Hocam,
    Kısaca kendimi tanıtma ihtiyacı duymaktayım. 50 yaşlarında kamuda mühendis kökenli Teknik Şube Müdürü olarak görev yapmaktayım. İki kız evladım var. Sizler gibi ben de ülkemiz meselelerine duyarlı ve piyasa dinamiklerine de ilgi duyan birisi olarak kısaca tanımlayabilirim.
    Malumunuz, yıllar önce borsayı karanlık bir odada bulunan bir kedinin o odadaki bir fener ışığının üzerine atlayışı şeklinde bir benzetmeniz vardı. Bir çok benzetme ve hikayeniz gibi bu benzetmenizi de çok beğenmiştim. Ve hep hatırlarım. İçerisinde bulunduğumuz günler tam da bu benzetmenizin çok çok sık yaşanabileceği bir dönemi yaşadığımızı düşünüyorum. Bu nedenle böylesi dönemlerde yol gösterici nitelikteki klavuzluğunuza her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır.

    İlginizden dolayı teşekkürlerimi ve saygılarımı sunarım.
    Sağlık ve mutluluklar dilerim.

   2. Hüseyin Bey,
    mesaj için çok teşekkür ederim. Çocuklarınızı Allah bağışlasın ve bahtlarını açık etsin. Ben de karınca kararınca elimden geleni yapmaya devam edeceğim..

 3. Yaşar bey Gübre kağıtlarında bir sorun mu var. Özellikle bazı gübre kağıtları endeksin çok altında, getiri hiç sağlamadı.

 4. Yaşar bey Gübre kağıtlarında bir sorun mu var. Sürekli düşüştüler ve endeksin altında kaldılar getiri olarak.

  1. Gübre sektörü terör ysaklarından çok etkilendi.. 2017 kötü yıl olunca baz yıl etkisi yaratır ve gelecek yıl bu yıl kadar kötü olsa bile, daha kötüye gitmemiş olacak. Bağfaş’ta senaryo değişikliği yok. Yatırımları bitti ve fabrika tam üretime geçmesi için bekleniyor.

 5. Değerli Yaşar Hocam Uzun Yıllardır Yorumlarınızı izler,Bu Konuda Ülkemizin üç Beş Üst Seviye uzmanlarından biri olduğunuzu Bu Camiada Herkez kabul eder ve sizlere Saygı duyar Oncelıkle web sitenizde çok önceden olduğu gıbı günde üç beş yorum (Borsa hareketlerı ıle ılgılı)yazmanızı Ayrıca her gun köşe yazılarınızı yazmanızı rica ediyorum.Borsa bu kadar Rekor üzerine rekor kırmasına rağmen Çimento sektörü çoğu Kar etmesıne rağmen uç yıldır yuzumuz gülmüyor Çimsada uç yıldır bekliyorum 3.çeyrekde ıyı gelmesıne rağmen yukselış olacağına düşüş yaşadık Bunun nedenlerını yazarmısınız?Çimsa hakkında bılgı verırmısınız?Şimdiden Tesekkurler.Sızlere ve Değerli Ailenıze ALLAH Sağlık Huzur ve uzun ömürler versin

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.